Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka dobrze zaprojektowana

Tekst: Magdalena Graczyk

Każde wnętrze, małe czy duże, może być piękne i funkcjonalne. Wystarczy znać kilka zasad, a uda się takie stworzyć.

łazienka dobrze zaprojektowana
Do dużego wnętrza można wybrać wygodną wannę wolno stojącą, np. z kolekcji Harda, która oprócz wygody i estetycznego wyglądu daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wyposażona jest w przelew odprowadzający nadmiar wody.
fjordd.com

Właściwie nie potrzebna jest duża przestrzeń, by pomieścić wszystkie niezbędne w łazience sprzęty – toaletę, umywalkę i kabinę prysznicową lub wannę. Trudność polega na tym, by sprzęty te rozplanować tak, by móc swobodnie się w pomieszczeniu poruszać oraz by wnętrze było estetyczne i wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Podpowiadamy, jak to zrobić.

łazienka dobrze zaprojektowana
Często w łazience mamy zabudowę kryjącą przewody kominowe, warto stworzyć w tym miejscu wnękę na strefę prysznicową. Łatwo ją wykonać dzięki kabinie zamawianej na konkretny wymiar.
radaway.pl
Zestaw prysznicowy z rączką ze zmiennym strumieniem wody oraz deszczownicą, np. Dual Shower System Logo, zwiększy komfort kąpieli m.in. dzięki masażowi strumieniem wody.
Zestaw prysznicowy z rączką ze zmiennym strumieniem wody oraz deszczownicą, np. Dual Shower System Logo, zwiększy komfort kąpieli m.in. dzięki masażowi strumieniem wody.
kludi.com

Idealny plan

Oczywiście należy zacząć od projektu. Na planie wnętrza warto rozrysować wszystkie niezbędne sprzęty. W nowych budynkach mamy do dyspozycji wstępny projekt przygotowany przez dewelopera, natomiast we wnętrzu remontowanym poszczególne sprzęty są już umiejscowione.

Możemy ten stan rzeczy zostawić, ale czasem warto przemyśleć, czy zmiana ułożenia poszczególnych stref – umywalki, toalety i wanny lub kabiny prysznicowej nie poprawi funkcjonalności wnętrza. Gdy znamy już miejsce poszczególnego wyposażenia, musimy sprawdzić, co uda się w nim zmieścić, tj. jaki rodzaj, kształt i rozmiar wyposażenia wybrać, by na środku wnętrza zostało jak najwięcej przestrzeni na swobodną komunikację. Pod tym względem mamy ogromny wybór. Wśród modeli dostępnych od ręki znajdziemy takie, które idealnie będą pasowały. Do bardzo nietypowego wnętrza możemy natomiast zamówić np. kabinę prysznicową czy umywalkę na wymiar. Warto rozważyć sprzęt o nietypowym kształcie, np. asymetryczną wannę.

Optycznie większa

Czasem nawet idealne ustawienie sprzętów nie pomoże i nieduże wnętrze nadal wygląda na ciasne i zagracone, wówczas zastosujmy kilka trików, które sprawią, że łazienka będzie przestronniejsza. Najprostszym jest umieszczenie dużego lustra na jednej ze ścian. Wnętrze odbite w tafli sprawi wrażenie, jakby podwoiło swoją wielkość. Jeśli do tego urządzimy łazienkę w jasnych barwach i dodamy oświetlenie, efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny. Innym sposobem jest odpowiedni wybór materiałów wykończeniowych. W małej łazience warto zastosować nieduży format kafelków lub ułożyć duże płytki, ale zrezygnować z fug – jednolicie wykończona ściana wyda się większa. Można też na jednej ze ścian położyć tapetę lub płytki w ciemniejszej barwie niż ta, którą zastosowaliśmy na sąsiednich ścianach, ten zabieg sprawi, że ciemna powierzchnia optycznie się oddali.

Kompaktowa szafka

W małej łazience nie może panować chaos, warto więc wszystkie akcesoria i kosmetyki ukryć w szafce. Najłatwiej zaplanować ją pod umywalką. Zazwyczaj producenci do niedużych wnętrz mają specjalną linię produktów – bardzo płytkie szafki wraz z umywalką. Gdy jednak nie mieści ona wszystkich przedmiotów niezbędnych w łazience, warto znaleźć kawałek wolnego miejsca na wiszący wąski słupek lub zabudować przestrzeń nad toaletą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka dobrze zaprojektowana