Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała łazienka z wanną i pralką - planujemy przestrzeń

AS/materiał reklamowy

Mała łazienka to zawsze spore wyzwanie. Trzeba dobrze przemyśleć projekt, aby na małej przestrzeni dobrze ulokować wszystkie niezbędne sprzęty i wyposażenie. Jak urządzić małą łazienkę z wanną i pralką? Jakie sprytne rozwiązania pomogą stworzyć wnętrze funkcjonalne, wygodne i przyjemne dla oka? Podpowiadamy.

Mała łazienka z wanną i pralką - planujemy przestrzeń
Mała łazienka z wanną i pralką - planujemy przestrzeń
Geberit Koło

Zasady projektowania małych łazienek

Specjaliści od wystroju wnętrz mają swoje sposoby, by małe łazienki wydały się optycznie większe niż w rzeczywistości. Sprytne sposoby na ukrycie sprzętów, wyposażenia i pojemnych przestrzeni do przechowywania pozwalają nawet na małym metrażu stworzyć wnętrze wygodne i estetyczne. O czym zatem pamiętać, aby z niewielkiego pomieszczenia zrobić przyjemną przestrzeń dla domowników?

Jasna kolorystyka

Biel, szarości, beże, jasny pastelowy błękit – z tej palety kolorystycznej warto wybrać tonacje do małej łazienki. Duże niepodzielone płytki, beton lub tynk strukturalny w jednym jasnym odcieniu dają wrażenie większej przestrzeni. Co więcej, pozwalają uniknąć wrażenia przytłoczenia i powstawania tzw. ciemnych kątów.

Lustra i powierzchnie odbijające światło

Lustra, szkliwione płytki, lakierowane fronty szafek, lustrzane fronty mebli łazienkowych – wszystkie te powierzchnie mają zdolność odbijania światła. A dodatkowo doświetlają wnętrze i sprawiają, że wydaje się większe. Duże lustro od posadzki po sufit lub na fragmencie ściany potrafi odmienić proporcje pomieszczenia i nadać mu zupełnie nowy wymiar.

Rezygnacja z nadmiaru wzorów

W małych łazienkach należy zadbać przede wszystkim o wizualny ład i unikanie chaosu. A nadmiar wzorów może właśnie być odbierany jako kolejny element absorbujący patrzącego. Na małym metrażu postawmy raczej na pojedyncze elementy dekoracyjne lub grę fakturą, np. surowością betonu, chropowatością tynku lub gładką powierzchnią marmuru.

Proste linie i symetria

Te minimalistyczne założenia pomagają utrzymać wizualny porządek we wnętrzu. Postawmy na prosty układ i geometryczne bryły – prostota jest tu zdecydowanie najlepszym wyborem.

Zamykane przestrzenie do przechowywania

W małej łazience trzeba zmieścić przedmioty należące do wszystkich domowników. Zazwyczaj jest ich dużo i nawet uporządkowane, optycznie tworzą chaos. Dlatego warto je ukryć za frontami szafek stojących i wiszących. W niewielkim metrażu świetnie sprawdzają się szuflady, szafki typu cargo i zwarte zabudowy, za którymi kryją się pojemne przestrzenie do przechowywania wszystkich niezbędnych kosmetyków, artykułów higienicznych i środków czystości.

Punktowe oświetlenie

W małym wnętrzu kluczowe jest światło, które decyduje o tym, jak postrzegamy pomieszczenie. Układ oświetlenia dobrze skomponowany z lustrzanymi powierzchniami potrafi diametralnie odmienić odbiór wizualny łazienki. Nawet bardzo małe pomieszczenie może wydawać się duże dzięki odpowiednio powieszonym lustrom i lampom. Aby optycznie podwyższyć lub poszerzyć wnętrze warto zastosować listwy ledowe między płytkami na całej wysokości lub szerokości ściany.

Mała łazienka z wanną
Mała łazienka z wanną
Geberit Koło

Mała łazienka z wanną i pralką – gdzie ulokować wannę?

Producenci wyposażenia łazienkowego proponują modele małych wanien projektowanych specjalnie na potrzeby wnętrz o niewielkim metrażu. Modele prostokątne, narożne lub asymetryczne – to zdecydowanie najlepszy wybór do małych łazienek. Łatwo je dopasować rozmiarem i kształtem do możliwości wnętrza, tworząc jednocześnie wygodną strefę kąpielową.

W małych łazienkach o kształcie litery I (przypominającej wydłużony prostokąt) można wstawić wannę albo w poprzek od ściany do ściany albo wzdłuż długiego boku. W tym drugim wariancie miejsce, które zostaje przy krótszej ścianie zazwyczaj pozwala na wstawienie pralki. To dobry wybór, dający jednocześnie możliwość powieszenia szafek nad pralką lub stworzenia zwartej zabudowy. W ten sposób zwykle niewykorzystana przestrzeń zyskuje zupełnie nową funkcjonalność.

Wanna z prysznicem w małej łazience

A co zrobić w sytuacji, kiedy wśród domowników są miłośnicy szybkich i orzeźwiających natrysków? Można rozważyć rozwiązanie dla strefy kąpielowej typu 2w1, czyli połączenie wanny i prysznica. Wanna prostokątna KOŁO dostępna w wielu rozmiarach (także tych zaprojektowanych z myślą o małych łazienkach) jest świetną bazą do postawienia na niej parawanu nawannowego. Montowany na stałe, składany (jak harmonijka lub teleskopowo) lub otwierany (z mocowaniem na ścianie) to prosty i ekonomiczny sposób, aby poszerzyć funkcjonalność strefy kąpielowej.

W sytuacji, kiedy w wąskiej łazience wanna zajmuje w jednym końcu pomieszczenia przestrzeń od ściany do ściany, dobrą opcją jest też montaż nawannowej kabiny prysznicowej. W zależności od szerokości wanny, składa się ona ze stałych bocznych ścianek (jednej lub dwóch) i otwieranych drzwi. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć w małej łazience pełnowymiarową i przestronną kabinę prysznicową dla sympatyków prysznica, bez rezygnacji z możliwości wzięcia długiej i relaksującej kąpieli w wannie.

Alternatywą dla wanny może być kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem. To dobra opcja szczególnie w sytuacji, kiedy wśród domowników są małe dzieci. Głęboki brodzik ułatwia kąpiel maluchów, a w razie potrzeby sprawdza się też do zrobienia prania ręcznego.

Mała łazienka z wanną
Mała łazienka z wanną
Geberit Koło

Mała łazienka w bloku z wanną i pralką

Mała łazienka w bloku, szczególnie w budownictwie z wielkiej płyty, jest zazwyczaj pozbawiona okna. Dlatego tym bardziej trzeba zadbać o dobre oświetlenie.

W łazienkach na planie kwadratu wannę zazwyczaj ustawia się w narożniku. Dobrze sprawdzają się tu modele narożne, prostokątne i asymetryczne. Wykorzystanie dwóch prostokątnych ścian daje możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Dzięki takiej lokalizacji łatwiej też o dostęp do wanny i swobodne wchodzenie i wychodzenie z niej.

Jeśli tylko miejsce na to pozwala, koło wanny warto postawić pralkę. Zwróćmy uwagę na modele o mniejszej głębokości (ok. 45 cm), które zajmują mniej miejsca i świetnie sprawdzają się w małych łazienkach. W sklepach z wyposażeniem dostępne są szafki nadpralkowe. To meble, które w dolnej części mają miejsce na pralkę, a przestrzeń powyżej stanowią szafki, półki lub specjalne pojemniki na pranie i środki czystości. Alternatywnie nad pralką warto zamontować szafki wiszące, a na pralce zorganizować koszyki i pojemniki na kosmetyki i ręczniki.

Wanna wolno stojąca w małej łazience – czy to możliwe?

Choć z pozoru wydaje się to trudne do realizacji, to coraz częściej spotyka się projekty małych łazienek z nowoczesnymi wannami wolno stojącymi. Modele o długości 140 cm w kształcie pięknej nowoczesnej misy wpisują się w modne obecnie trendy wnętrzarskie. Jeśli jednak decydujemy się na owalną wannę wolno stojącą, warto wówczas pralkę o prostokątnej bryle postawić na przeciwległej ścianie, by nie zaburzać linii symetrii.

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Mała łazienka z wanną i pralką - planujemy przestrzeń