Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasta przyszłości – deszczówka i zieleń, czyli niebiesko-zielone zmiany

Materiały prasowe

Rozwiązania wspierające sadzenie i prawidłowy wzrost drzew, systemy retencyjne oraz infiltracyjno-retencyjne na deszczówkę i niebiesko-zielone dachy polderowe to tylko niektóre z narzędzi, dzięki którym miasta mogą zamienić się w miejsca przyjazne ludziom i obronić przed negatywnymi skutkami zmian klimatycznych. Dyskusje o kierunkach rozwoju i ewolucji miast nadal się toczą, ale już dziś decydenci i zarządcy miejskiej zieleni mają coraz więcej narzędzi do efektywnego zazieleniania ośrodków miejskich. Wspierają ich w tym producenci, tacy jak Wavin Polska, dostarczając odpowiednie narzędzia i produkty. Niektóre z nich były prezentowane na tegorocznej konferencji Stormwater Poland.

Wavin Tree Tank
Wavin Tree Tank
Fot. Wavin

Miasta przyszłości stoją przed wyjątkowymi wyzwaniami związanymi z rosnącymi problemami środowiskowymi i zmianami klimatycznymi. Kluczowym celem jest stworzenie przestrzeni miejskich, które będą przyjazne dla ludzi i odporne na negatywne skutki tych zmian. W tym kontekście, rozmawia się o rozwiązaniach, które obejmują sadzenie drzew, systemy retencji deszczówki, a także niebiesko-zielone dachy polderowe.

Coraz częściej uważa się deszczówkę nie tylko za problem, ale także za cenny zasób. Nawalne deszcze, które pojawiają się coraz częściej, nie tylko generują koszty związane z lokalnymi podtopieniami, ale także utrudniają nawadnianie miejskiej ziemi. Zwiększone uszczelnienie nawierzchni, takie jak asfalt czy beton, prowadzi do obniżenia poziomu wód gruntowych, co ma destrukcyjne skutki dla środowiska.

W związku z tym, miasta coraz częściej inwestują w retencję i wykorzystanie deszczówki. Przechwytywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki staje się kluczowym elementem walki ze zmianami klimatycznymi. Rozwiązania, takie jak zbiorniki antykompresyjne Wavin TreeTank, wspierają nasadzenia drzew i roślin w miejskich obszarach utwardzonych, umożliwiając roślinom właściwy wzrost i korzystanie z wody.

Sadzenie symbolicznego drzewa w Katowicach
Sadzenie symbolicznego drzewa w Katowicach
Fot. Wavin

Niebiesko-zielone miasta, odporne na suszę, stają się celem rozwoju obszarów zurbanizowanych. Wdrażane projekty obejmują stopniowe zwiększanie powierzchni przepuszczalnych, zakładanie zielono-niebieskich dachów, rewitalizację rzek i gromadzenie deszczówki w celu jej ponownego wykorzystania. Te zmiany są ważne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych i społecznych.

Odpowiednie inwestycje w roślinność miejską, retencję deszczówki i zrównoważone rozwiązania infrastrukturalne pozwalają na tworzenie miast przyjaznych mieszkańcom i odporne na skutki zmian klimatycznych. Warto patrzeć na te rozwiązania w długoterminowej perspektywie, ponieważ przynoszą one korzyści ekonomiczne, środowiskowe i zdrowotne, czyniąc miasta bardziej zrównoważonymi.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miasta przyszłości – deszczówka i zieleń, czyli niebiesko-zielone zmiany