Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ochrona przeciwwilgociowa domu - czym izolować?

Monika Karda

Dom musi być bardzo dobrze zabezpieczony przed zawilgoceniem. Izolacyjności cieplnej domu szkodzi bowiem wilgoć.

Izolacja fundamentów
Izolacja fundamentów
MARZENA WIERZCHUCKA

Długotrwałe oddziaływanie zawilgocenia powoduje zmniejszenie skuteczności termoizolacji w domu, co jest niepożądane. Co więcej zwiększony poziom wilgoci może doprowadzić do namnażania się szkodliwych pleśni i grzybów. Dlatego tak ważne jest zastosowanie skutecznych izolacji przeciwwilgociowych.

Źle zaizolowany dom oznacza większe rachunki za ogrzewanie, bo przez wszelkie nieszczelności nadmiernie ucieka z niego ciepło. Dotyczy to zarówno mostków termicznych – miejsc, które obniżają temperaturę wewnętrzną powierzchni przegrody, co prowadzi do większych strat ciepła, zawilgocenia tych miejsc i pojawiania się na nich pleśni – jak i miejsc, które wskutek błędów projektowych czy wykonawczych uległy zawilgoceniu.

 

Fundamenty – izolacja przeciwwilgociowa

Nie tylko ściany i dach muszą być dobrze zaizolowane; ale należy też zadbać o fundamenty, zabezpieczając je odpowiednio przed wyziębianiem oraz działaniem wilgoci i wody. Mokre bowiem mają znacznie mniejszą izolacyjność termiczną, w związku z czym przez podłogę na gruncie, strop nad piwnicą czy przez ściany nadziemia szybciej ucieka ciepło.

Tradycyjne ławy i ściany fundamentowe. W każdych fundamentach tradycyjnych, nawet jeśli nie są energooszczędne, konieczna jest izolacja pozioma, która zabezpiecza ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Zwykle pionowe izolacje wykonywane są z roztworów lub emulsji asfaltowych, niekiedy lepiku lub papy klejonej lepikiem do podłoża. Poziome na ławach robi się z papy. W podłodze na gruncie zazwyczaj stosuje się hydroizolację z papy podkładowej bądź folii polietylenowej o grubości przynajmniej 0,3 mm, układanej z 15-20-centymetrowym zakładem na całej powierzchni podłogi na gruncie. Najlepiej, jeśli układa się ją równocześnie z izolacją fundamentów. Zwykle jednak izolacja przeciwwilgociowa pojawia się podczas prac wykończeniowych, bo wcześniej łatwo ją uszkodzić.

Płyta fundamentowa. W przypadku płyty hydroizolację układa się najczęściej na ociepleniu, czasem także pod nim. Stosuje się tu grube hydroizolacyjne folie polietylenowe (dwie-trzy warstwy) lub membrany EPDM (jedną warstwę).

 

Dach – izolacja przeciwwilgociowa

Folie paroprzepuszczalne. Układane są od strony pokrycia, przepuszczają parę wodną na zewnątrz, ale blokują wnikanie wilgoci z zewnątrz. W zależności od stopnia przepuszczania pary wodnej rozróżnia się folie wysoko- i niskoparoprzepuszczalne.

Papa na deskowaniu. Zamiast folii czasem stosuje się zaimpregnowane deskowanie z drewna iglastego. Poszycie można również zrobić z wodoodpornych płyt wiórowych OSB lub V-100 lub z wodoodpornej sklejki. Na deskowaniu potrzebna jest jeszcze papa podkładowa na osnowie z włókien szklanych czy poliestru z posypką mineralną. Zamiast papy można użyć membrany specjalnie przeznaczonej na sztywne poszycie.

Folie paroizolacyjne. Do wyboru mamy: folie z polietylenu – zazwyczaj jednowarstwowe, wzmacniane  siatką polietylenową albo złożone z warstw polietylenu i polipropylenu.

Izolacja dachu - wełna mineralna i folia dachowa
Izolacja dachu - wełna mineralna i folia dachowa
URSA
    Więcej o:

Skomentuj:

Ochrona przeciwwilgociowa domu - czym izolować?