Rośliny
Hortensje - Hydrangea
W ogrodowym spektaklu grają rolę eleganckich, nieco staroświeckich dam. Zachwycają ogromnymi delikatnymi kwiatostanami. Te kwitnące latem i wczesną jesienią krzewy cieszą się nieprzemijającą popularnością. Podobnie jak róże i różaneczniki zaliczają się do ogrodowej elity.
Pnącza do małego ogrodu
Jak przy pomocy pnączy zagospodarować mały ogród?
Hiacynty, tulipany i szafirki w domu. Kwiaty cebulowe
Hiacynty kojarzą się z nadejściem wiosny. Niewątpliwie należą do najbardziej efektownych wiosennych kwiatów cebulowych. Sprawdzają się zarówno w ogrodzie, jak i w aranżacjach we wnętrzach. Dzięki nim szare, przedwiosenne dni mogą mienić się kolorami.
Hipeastrum czy amarylis?
Kwiaty hipeastrum należą do największych, tworzonych zimą przez rośliny cebulowe. Wspaniale sprawdzają się jako dekoracja domu na Boże Narodzenie.
Tarnina - śliwa niedoceniana
Tarninę znamy głównie z poboczy lasów i polnych dróg. Ale odkąd roślina zyskała pierwsze ozdobne i owocowe odmiany, otworzyła się przed nią droga do ogrodów.
Warzywa wieloletnie
Z gatunkami wieloletnimi jest duża wygoda. Raz posadzone, służą nam z roku na rok, nie wymagając specjalnej troski.
Skalniak w miniaturze
Byliny skalne na balkonie to propozycja dla osób lubiących górską przyrodę, ale także dla tych, którzy nie mają czasu opiekować się roślinami.
Lilie przez cały sezon
Dzięki okazałym kwiatom o wykwintnym kształcie zyskały miano ogrodowych arystokratek. Zachwycają też bogactwem barw - od bieli poprzez żółć, pomarańcz, róż, czerwień po brąz i fiolet, nierzadko w fantazyjnych zestawieniach
Modrzew rekordzista
To najszybciej rosnące drzewo iglaste w naszym klimacie. Może stać się olbrzymem o wysokości nawet 30 m. Natomiast dla właścicieli małych ogrodów wyselekcjonowano bardzo atrakcyjne odmiany karłowe modrzewia
Kwiaty pełne sex appeal'u - piękne, kuszące, zmysłowe...
Uwodzą pięknym kształtem, kuszą barwą płatków, przyciągają zmysłowym detalem. W ogrodzie, w bukiecie i w doniczkach. Warto przyjrzeć im się z bliska...
Pierwsze kwiaty w lutym. Zwiastuny wiosny
Najbardziej stęsknieni zwiastunów wiosny mogą na nie liczyć już w lutym, jeśli oczywiście nie ma mrozu, a w ogrodzie rosną gatunki, które najwcześniej rozchylają pąki.
Miskanty, turzyce i inne trawy ozdobne piękne zimą
Trawy ozdobne są wyjątkowe. Zdobią ogród, a zimą chronią siebie i inne rośliny przed mrozem.
Klon pensylwański (Acer pensylvanicum)
Klon pensylwański to niewysokie drzewo o wyjątkowej "wężowej" korze, szczególnie pięknej zimą. Dorasta do 12 m.
Działka po lasem. Jakie rośliny wybrać i jak ją urządzić?
Działka pod lasem to radość, a zarazem pewien ogrodniczy problem - zobaczmy, jak w niebanalny sposób można go rozwiązać.
Podbiał (Tussilago farfara). Pierwsze kwiaty zimą
Pierwsze kwiaty podbiału (Tussilago farfara) pojawiają się, gdy tylko lutowe lub marcowe słońce nieco ogrzeje ziemię. Powracających opadów śniegu rośliny się nie boją, a swoim ciepłem potrafią nawet stopić jego "pierzynkę". Natomiast w czasie deszczu ich koszyczki stulają się i trudno je zauważyć, zamykają się też na noc. Rośliny te od dawna towarzyszą ludziom. O tym, że zawsze dobrze je znano, ceniono za ich właściwości i darzono sympatią, świadczą potoczne nazwy podbiału.
Ciemierniki. Gwiazdy zimowych rabat
Ciemierniki przez cały rok cieszą oczy trwałymi liśćmi, a zimą także wyrazistymi kwiatami, które filuternie wychylają się spod śniegowej czapy.
Poziomki z własnej grządki.
Jeśli uprawiamy w ogrodzie poziomki, co 3 lata powinniśmy je odnawiać i w lutym lub marcu wysiać ich nasiona albo w kwietniu lub maju kupić sadzonki.
Ogród pełen lilii
Lilie można pokochać w każdym momencie życia i tak się jakoś dzieje, że odtąd pozostają one naszymi wiernymi przyjaciółkami.
Jarmuż - zimowy specjał pełen cennych składników
Odkąd cały rok możemy kupować świeże warzywa, jarmuż stracił na atrakcyjności. Niesłusznie. Warto go uprawiać jako oryginalną zimową zieleninę i ozdobę warzywnika.
Aloesy znane i nieznane
Jeśli lubisz rośliny, a masz mało czasu na ich pielęgnowanie, wybierz aloesy. Mają oryginalną urodę, nie sprawiają kłopotów w uprawie i pomogą wyleczyć drobne dolegliwości.
Kiścień wawrzynowy [Uprawa i pielęgnacja]
Utrzymujące się przez cały rok barwne liście oraz wytrzymałość na mrozy to największe atuty wciąż mało znanego kiścienia.
Rokitnik. Właściwości owoców rokitnika. Uprawa i pielęgnacja krzewu rokitnika
Wiosną te krzewy lub niewysokie drzewa nie wyróżniają się szczególnie. Ich zielonkawożółte kwiaty są niepozorne i nie tworzą nektaru, więc owady też się nimi nie interesują. Szarawe liście o długości do 8 cm sprawiają, że rośliny przypominają wyglądem wierzbę rokitę. Pięknieją dopiero wtedy, gdy dojrzeją ich owoce.
Brzoza pożyteczna (Betula utilis). Brzoza świetne drzewo do ogrodu
Pnie i konary o tak czystej bieli tworzy jedynie brzoza pożyteczna. Drzewo to wygląda niezwykle zwłaszcza zimą.
Ostrokrzew kolczasty. Uprawa w donicy i ogrodzie
Ostrokrzew to w krajach anglosaskich jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. W Polsce też coraz częściej jest zarówno ozdobą świąteczną, jak i codzienną - ogrodów i donic.
Najpiękniejsze pnącza
Od jesieni do wiosny sploty pnączy łagodzą sztywność bezlistnych koron drzew i krzewów. Wyjątkowo urokliwie prezentują się zwłaszcza te ustrojone w owoce lub w liście.
Zachwycające hipeastrum
Jego kwiaty należą do największych tworzonych zimą przez rośliny cebulowe. Wspaniale sprawdzają się jako dekoracja domu i to zarówno w doniczce, jak i cięte.
Najlepsze rośliny na zimę
Wybierając kandydatów do zimowego zakątka, weźmy pod uwagę, czy warunki w ogrodzie odpowiadają wymaganiom poszczególnych gatunków i odmian.
Ciepłolubne rośliny balkonowe zimą
Jeśli ciepłolubne rośliny dobrze wypoczną zimą, na wiosnę znów obsypią się mnóstwem kwiatów.