Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nostrzyk biały (Melilotus albus) -uprawa, nasiona, kiełkowanie, własciwości

Katarzyna Jodłowska

Ta pospolita roślina z rodziny bobowatych w środowisku naturalnym rośnie w Europie jak i Afryce Północnej, Ameryce, Azji, Australii i Nowej Zelandii. W Polsce nostrzyk biały jest najczęściej spotykany na ugorach.

Nachyłek biały
Nachyłek biały
Fot. Shutterstock/ Mr. Meijer

Nostrzyk biały (Melilotus albus)

To jedno albo dwuletnia roślina, którą najczęściej można spotkać dziko rosnącą przy drogach. Ma bardzo silny system korzeniowy i sztywne łodygi sięgające nawet do 1,5 m. Urośnie prawie wszędzie - nie lubi tylko zbyt mokrych stanowisk o kwaśnej glebie. Kwitnie od czerwca do lipca dopiero w drugim roku uprawy. Kwiaty ma zebrane w grona białe i mocno pachnące. Nostrzyk szczególnie ceniony jest przez pszczelarzy gdyż jest niezwykle miododajną rośliną. Przez niektórych rolników wykorzystywany jest również na paszę dla zwierząt.

Czarnuszka damasceńska, wierzba iwa, jaśminowiec wonny - kwiaty dla pszczół

Odmiany nostrzyka białego

  • Selgo - najpopularniejsza odmiana uprawiana w Polsce,
  • Adela - wczesna odmiana jednoroczna
  • Hubam - późniejsza odmiana jednoroczna

Gatunki nostrzyka w Polsce

  • nostrzyk biały,
  • nostrzyk żółty (zwany również lekarskim),
  • nostrzyk wyniosły i
  • nostrzyk ząbkowany.

Nostrzyk biały - uprawa

Uprawa nostrzyka nie jest zbyt wymagająca i raczej samoobsługowa przez cały sezon wegetacji. Należy dobrze przygotować ziemię pod uprawę. Jesienią spulchnić glebogryzarką lub zaorać, a tuż przed siewem koniecznie odchwaścić np. bronując. Jeśli mamy słabą ziemię w ogrodzie trzeba nawieść nawozem mineralnym bez dodatku azotu. Nostrzyk będzie rósł na glebach kwaśnych więc przed wysiewem warto ziemię zwapnować.

Kiedy siać nostrzyk biały?

Nostrzyk bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację dlatego jego wysiew do gruntu należy rozpocząć bardzo wcześnie - jak tylko ziemia zmięknie po zimie. Nie należy się specjalnie przejmować, że temperatura podczas siewu jest zbyt niska - nasiona spokojnie poczekają w glebie na lepsze dla siebie warunki pogodowe.

Nostrzyk biały - nasiona

Jeśli mamy ule lub chcemy kawałek ogrodu poświęcić na rośliny dla zapylaczy warto stworzyć mieszankę nostrzyka z facelią i kupkówką. Będzie ładnie wyglądać i będzie pożyteczna dla pszczół.

Można też uprawiać nostrzyka na nasiona. Wówczas rozstaw miedzy rzędami powinien mieć ok 40 cm a głębokość siewu to 1-2 cm. W pierwszym roku uzyskamy pokos, który możemy wykorzystać w kompostowniku a w kolejnym możemy już zebrać nasiona.

Nostrzyk biały - kiełkowanie

Nasiona tracą szybko swoje właściwości kiełkowania więc nie należy zwlekać z wysiewem i dobrze podlać śwież posiane nasionka. Wówczas będziemy mieli pewność, że szybko wykiełkują.

Bluszcz - stołówka pszczół

Nostrzyk biały - właściwości lecznicze, zastosowanie

W medycynie najczęściej wykorzystywany jest nostrzyk leczniczy, ale wszystkie gatunki roślin z rodzaju Melilotus są bogate w kumaryny: kumaryna, melilotyna, melilotozyd, których działaniem jest:

  • przeciwnowotworowe - nalewki z nostrzyka hamują namnażanie patologicznych komórek
  • działanie przeciwutleniające (antyrodnikowe)
  • ekstrakty działają jak antybiotyki przeciwdrobnoustrojowo
  • ekstrakt z kwiatów działa przeciwzapalnie
  • likwiduje obrzęki i syndrom zmęczonych nóg
  • regularnie spożywane preparaty zawierające odpowiednią dawkę wyciągu z nostrzyka białego mogą przeciwdziałać stwardnieniu rozsianemu (SM) lub chorobie Alzheimera.

Nostrzyk biały - miód

Nostrzyk biały to wyjątkowo wydajna roślina miododajna. Z jednego hektara uprawy polowej możemy uzyskać aż 680 kg miodu. Jeśli nieopodal naszego domu zauważymy dziko roślinę , to mamy powody do radości. Z naturalnie rosnącego nachyłka uzyskamy do 200 kg miodu z hektara a pyłku aż około 40-90 kg.

Miód. Jak powstaje i jakie ma właściwości. Najbardziej miododajne rośliny do ogrodu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nostrzyk biały (Melilotus albus) -uprawa, nasiona, kiełkowanie, własciwości