Porady
Dwa sposoby na balkon
Co zrobić, by niewielki balkon stał się miejscem atrakcyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci? Oto nasze propozycje.
Fasola - kolorowe strąki
Kończy się fasolowy sezon. Zbieramy ostatnie młode strąki, a z dojrzałych wyłuskujemy smakowite ziarna. Jedne i drugie bywają bardzo kolorowe.
Plama na kaktusie
U podstawy mojego kaktusa pojawiła się ciemna plamka. Czy to groźne? Maria Drzewicz
Rabata bylinowa
W tej kompozycji byliny zestawiono odcieniami: od jasnych, pastelowych po intensywne, gorące.
Liście lecą z drzew
Grabienie liści nie musi być wcale ciężką pracą, jeśli sięgniemy po lekkie narzędzie z wygodnym trzonkiem.
Ogród - studnia
Zacienioną przestrzeń zamkniętą z trzech stron ścianami wysokich kamienic zamieniamy w ogródek, który będzie cieszył oczy przez cały rok.
Tykwa - butelka do picia
Tykwa to wspaniałe pnącze o olbrzymich rozmiarach. Jeden jej młody owoc wystarcza na obiad dla sporej rodziny.
Kalendarz prac na październik
Październik to czas intensywnej pracy w ogrodzie. Sprzątanie po mijającym sezonie, planowanie wiosennych nasadzeń. Podpowiadamy od czego zacząć.
Choroby i szkodniki w październiku
Zdrowy ogród to piękny ogród. Jesień to czas wzmożonych prac w ogrodzie, pamiętajmy jednak o ochronie roślin, dzięki której żaden szkodnik, czy choroba nie nie zaszkodzi naszym roślinom.
Psianki i psiankowate
Choć słońca jest coraz mniej, krzew psianki jaśminowej i pnącze psianki szafirowa burza nadal kwitną bez opamiętania.A psianki doniczkowe błyszczą owocami.
Choroby i szkodniki na owocach
Zawsze chcemy mieć jak największe, zdrowe plony. Ale czasem na przeszkodzie stają nam choroby i szkodniki, które atakują dojrzewające owoce.
Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria)
Okazała, niezwykła trytoma ożywi ogród płomienną barwą swych oryginalnych kwiatów i doda mu nieco egzotyki.
Kamień w ogrodzie
Kamień to naturalny element krajobrazu. Może dlatego tak dobrze komponuje się z ogrodowym pejzażem, dodając mu niewymuszonej elegancji?
Ogród ze stawem
Marzysz o ogrodzie naturalnym? Swoim miejscu na ziemi? Poznajcie ogród oddalony od miasta, zatopiony w krajobrazie, który zachwyca o każdej porze roku. Znajdziecie w nim mnóstwo ciekawych inspiracji.
Zaschnięte pąki
W zeszłym roku kupiłam różanecznik w doniczce. Na zimę ustawiłam go w widnej piwnicy, a wiosną na tarasie. Jego pąki zaschły. Dlaczego? Kamila B.
Dlaczego pomidory zgorzkniały?
Pomidorki koktajlowe, które uprawiam w dużej donicy na balkonie (częściowo osłoniętym szybą), już dojrzały, ale mają gorzkawy smak. Dlaczego? Beata Ziemiańska
Suche bukiety [Kompozycje]
Nie musisz znać wyszukanych technik układania bukietów by stworzyć wyjątkową kompozycję z suchych kwiatów. Ususz kwiatostany hortensji, czosnku czy mikołajków i zrób z nich bukiety. Zobacz galerię zdjęć kwiatów, które idealnie się do tego nadają.
Róża pienna ekspresowo
Miałam różę 'Baccara' jako drzewko na pniu. Ostatnio zaschła, a podkładka "wybiła" i mam teraz trochę zbyt dorodną różę dziką. Jak ją prowadzić, by nie zajmowała dużo miejsca? Anna Czerniak
Pomysły na ogród na piasku
Kwiaty w ogrodzie o piaszczystej glebie? To możliwe. Podpowiadamy jakie byliny, krzewy, trawy będą dobrze rosły na piasku.
Litwor - anielskie ziele
Legendy głoszą, że arcydzięgiel litwor jest darem niebios. Zielarze do dziś polecają go na rozmaite dolegliwości.
Choroby kwiatów
Zdrowe kwiaty bez plam i wygryzień to ozdoba każdego ogrodu. Dbajmy więc, by nie zostały one oszpecone.
Nietypowe rośliny cebulowe
Znudziły Wam się lilie, narcyzy i hiacynty? A gdyby tak sięgnąć po nieznane gatunki?
Szkodniki na kwiatach
Zdrowe kwiaty bez plam i wygryzień to ozdoba każdego ogrodu. Dbajmy więc, by nie zostały one oszpecone.
Dmuchawa - sposób na jesienne porządki
Początek jesieni wiąże się nie tylko ze spadkiem temperatury, z drzew zaczynają spadać również liście. Mimo, że sprzątanie pozostałości po lecie nie należy do ulubionych czynności, jesienne porządki muszą się odbyć. Grabienie trawnika, czy usuwanie pożółkłych liści i źdźbeł trawy ze ścieżek to bardzo ważne zabiegi. Materiał organiczny gnijąc zrujnuje trawnik pozostawiając na nim żółte plamy. Dotyczy to wszystkich terenów zielonych - ogrodów, parków, zieleńców.
Jak otrzymać kompost
Aby przygotować kompost, wystarczy znaleźć dobre miejsce - na uboczu, najlepiej pod osłoną krzewów. Na dnie pryzmy umieszczamy (dla dobrej cyrkulacji powietrza) gałęzie lub słomę, a na wierzchu kładziemy siatkę. Nie zagłębiamy pryzmy w ziemi.
Kalendarz prac na wrzesień
Pracy w ogrodzie nigdy dość, a teraz szczególnie przed końcem sezonu nie będzie jej brakowało. Podpowiadamy jak zorganizować sobie czas, by móc się cieszyć końcówką lata.
Wyjątkowy storczyk - Katleja
Katleja w pełni zasługuje na miano królowej storczyków. Jej kwiat uważany jest za symbol miłości, luksusu i wyszukanego piękna.
Schowki na balkonie
Nawet mały balkon można urządzić ładnie i funkcjonalnie. Wystarczy zastosować sprytne rozwiązania.
Kaktus - fotel teściowej
Sprawdzą się doskonale na parapecie, a latem na tarasie czy jako... ciekawostka w ogrodzie.
Naturalne środki ochrony roślin
Jest wiele roślin, z których łatwo uzyskamy naturalne środki ochrony przeciw chorobom i szkodnikom.