Naturalne ozdoby do domu
Spacerując po parku albo lesie, popatrzmy uważnie na liście, gałązki i kamyki. Mają tak doskonałe formy, że aż szkoda nie użyć ich do dekoracji domu. Oto kilka prostych pomysłów na wykorzystanie darów natury w roli ozdoby.
Do ozdobienia kulami z wierzbowych gałązek nadaje się tylko lampa o podstawie z dość cienkiej metalowej rurki. Od podstawy odkręcamy oprawę żarówki i wyjmujemy kable. Nakładamy na nią kule (do kupienia w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych, od 1,50 zł/szt.); są luźno plecione, wchodzą więc bez problemu. Z powrotem montujemy kable, oprawę żarówki i nakładamy abażur.
Zasuszone rośliny mogą posłużyć jako pieczątki z ciekawymi wzorami, które uatrakcyjnią jednobarwną zasłonkę, torbę czy pokrowiec. Liść albo gałązkę malujemy farbą do tkanin (do kupienia w sklepach dla plastyków i papierniczych, od 12 zł/tubka), używając szerokiego pędzla lub wałka. Przykładamy w wybrane miejsce, przykrywamy gazetą i delikatnie dociskamy dłonią.
Otoczaki smarujemy mocnym przezroczystym klejem, np. Poxipolem, i sklejamy ze sobą, układając jeden na drugi. Na górze przyklejamy osłonkę na świeczkę do podgrzewacza. Kamienie (sklepy ogrodnicze, 50 zł/2 kg) są już na ogół polakierowane; jeśli nie, pokrywamy je lakierem akrylowym. Drobniejszymi kamykami możemy też ozdobić uchwyty komody i ramki na zdjęcia.
Z pociętych brzozowych konarów można zrobić osłonki na świeczki do podgrzewacza. Przepiłowujemy je sami albo zamawiamy tę usługę np. w punkcie sprzedaży drewna na opał. Wiertarką ze specjalną nakładką (tzw. wiertło piórowe) wiercimy w każdym kawałku otwór o średnicy ok. 3 cm. Wygładzamy go drobnoziarnistym papierem ściernym i wkładamy świeczkę, najlepiej w małym szklanym naczynku.
Do skomponowania takich zielnikowych obrazków są potrzebne między innymi suszone liście i kwiaty. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak je zasuszyć. Rośliny ścinamy w słoneczny dzień, bo wtedy zawierają najmniej wilgoci. Ważne jest również, w jakim stopniu są rozwinięte kwiaty: gdy zerwiemy je zbyt wcześnie, ich płatki się zmarszczą, gdy zbyt późno - płatki będą się obsypywać. Liście i kwiaty umieszczamy między dwoma kawałkami papieru, układamy na równej powierzchni, obciążamy książką i zostawiamy na co najmniej dwa tygodnie.
POTRZEBNE BĘDĄ: suszone rośliny lub ich części, pestki dyni, nasiona kukurydzy, grochu, anyżku itp., pęseta, jasna kredka, klej w spreju, przezroczysty klej (np. Poxipol), masa mocująca (np. Pritt), ramka ze szkłem.
ZIELNIKOWY OBRAZEK KROK 1: przygotowane liście, nasiona, pestki itp. układamy na kawałku kartonu w wybranym kolorze, tworząc obrazek. Gdy uznamy, że kompozycja wygląda atrakcyjnie, delikatnie zaznaczamy kredką położenie wszystkich elementów.
ZIELNIKOWY OBRAZEK KROK 2: przyklejamy elementy, starając się nie zaburzyć ułożonej kompozycji. Liście i inne części, które mogą się pokruszyć, spryskujemy od spodu klejem w spreju i przyciskamy do kartonu. Do pestek i nasion używamy przezroczystego kleju.
ZIELNIKOWY OBRAZEK KROK 3: robimy środek kwiatka. Najlepiej, ze względu na kształt, nadają się do tego nasiona anyżku. Gwiazdkę przyklejamy, używając tzw. masy mocującej (kupuje się ją m.in. w sklepach papierniczych, opakowanie kosztuje około 10 zł).
ZIELNIKOWY OBRAZEK KROK 4: wykańczamy kompozycję. W zaznaczone kredką punkciki tworzące okrąg wokół kwiatka przyklejamy nasiona kukurydzy albo soczewicy. Przy gwiazdce-środku możemy jeszcze przykleić pestki dyni. Gotowy obrazek oprawiamy w ramkę i wieszamy.
- Więcej o:
Dekoracje na Halloween: koszyk na słodycze
Masa solna - przepis, jak zrobić? Co można zrobić z masy solnej?
Zestaw do robienia na drutach
Pisanki - wzory. Nowe sposoby na dekoracje jajek na Wielkanoc
Jak zrobić kartkę wielkanocną? Krok po kroku
Ozdoby wielkanocne z papieru
Wianek wielkanocny na drzwi - jak zrobić? DIY
Ozdoby wielkanocne ręcznie robione - najciekawsze pomysły