Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Po design do Łodzi: program Łódź Design Festival 2024

mat. prasowe

Maj zapowiada się wyjątkowo interesująco dla osób poszukujących przyjemnego spędzenia czasu, nie tylko w trakcie długiego weekendu majowego. W drugiej połowie miesiąca rusza osiemnasta edycja Łódź Design Festival, którego główne atrakcje odbędą się w dniach 21–26 maja. Na zainteresowanych czeka bogaty program obejmujący ponad 60 wystaw i wydarzeń, wszystko skupione wokół wspólnego motywu przewodniego - KOMFORT. Co więcej, udział w tych wydarzeniach jest darmowy.

Po design do Łodzi: program Łódź Design Festival 2024
Po design do Łodzi: program Łódź Design Festival 2024
mat. prasowe

Zapraszamy na ŁDF2024, gdzie odkryjesz różnorodne wymiary komfortu i zobaczysz, w jaki sposób nowoczesny design elastycznie odpowiada na ewoluujące oczekiwania społeczne.

Żyjemy obecnie w ciągłym poszukiwaniu satysfakcji i dobrego samopoczucia, a przyspieszające zmiany stawiają przed nami nowe wyzwania. W trakcie nadchodzącej edycji festiwalu odkryjemy, jak komfort przenika daleko poza tradycyjne wygody fizyczne, obejmując subtelne elementy, takie jak harmonia, spokój ducha oraz indywidualne potrzeby użytkowników. Pokażemy, że odpowiednio zaprojektowane otoczenie sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu, lecz również odzwierciedla naszą unikalną tożsamość i pożądany styl życia.

podkreśla Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

Program ŁDF: 60 propozycji 

Wystawy, warsztaty dla dzieci i dorosłych, panele tematyczne, spotkania autorskie, spacery miejskie, a nawet premiery filmów - to zaledwie wstęp do programu Łódź Design Festival 2024, na zwiedzających czeka ponad 60 różnych propozycji. Do najważniejszych z nich należą wystawy:

 • make me! – laboratorium innowacji, prezentująca prace młodych projektantek i projektantów z całego świata;
 • must have – na której zobaczymy najlepsze przykłady rodzimego designu;
 • Póki pną pnie – podejmująca temat zieleni w mieście;
 • Na stołach – o kulturowych i społecznych sensach spożywania.

Na program ŁDF2024 składają się również liczne projekty, stworzone w ostatnim roku na polskich i zagranicznych uczelniach artystycznych:

 • REDEFINICJA (Studenckie Koło Naukowe CAD na Politechnice Łódzkiej),
 • Co branża kreatywna myśli o sztucznej inteligencji? (Koło Naukowe Lorem Ipsum ASP Katowice),
 • design x hobby (studenci wzornictwa ASP Wocław, UTB Zlin oraz UT Zwoleń),
 • Mebel – życie po życiu (studenci Architektury Wnętrz ASP Wrocław),
 • IMAGINE Łódź... (studenci Wzornictwa AS w Szczecinie),
 • Przypadek? Nie sądzę. (studenci Pracowni Identyfikacji Graficznej I° na ASP Łódź),
 • Przestrzeń Opowieści – Poczytaj Mnie Sam! (ASP Łódź).

Całość idealnie uzupełniają ekspozycje wybrane z przeszło 100 różnorodnych propozycji zgłoszonych w ramach festiwalowego naboru open programme – wśród nich chociażby: NeuroDiver – Comfort Space LAB. Przestrzeń edukacyjno-eksperymentalna, Dotknąć miasta, OFFline from time to time, SPOTKANIA – 10 lat studia Pawlak&Stawarski czy TYPE TEXT LDZ.

SPRAWDŹ: program ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2024 >>

Rejestracja na wybrane wydarzenia ŁDF

Z pewnością każdemu, kto ceni sobie produktywne spędzanie czasu oraz rozwijanie różnorodnych zainteresowań, przypadnie do gustu tegoroczna edycja Łódzkiego Festiwalu Designu. Jednak należy działać szybko - choć wstęp na wydarzenia odbywające się w dniach 21-26 maja jest bezpłatny, konieczna jest rejestracja na poszczególne aktywności, a proces zapisów rozpoczął się 22 kwietnia.

Festiwalowe warsztaty stanowią niezwykle popularna część programu ŁDF, przygotowane zostały z myślą o różnych odbiorcach - zarówno osobach profesjonalnie zajmujących się projektowaniem jak i amatorów; organizatorzy zadbali także o ofertę dla dzieci. Wyboru można dokonać z blisko 20 propozycji, a ich szeroki zakres tematyczny sięga od nauki technik rzemieślniczych (np. Ckliwie na szkliwie) aż po zagadnienie wykorzystania zasobów AI w prototypowaniu (np. Innowacje z AI – jak zwiększyć szanse sukcesu łącząc siły?). Ostatnie wolne miejsca pozostały na spacery szlakiem Anny i Karola Scheiblerów oraz szlakiem łódzkich drzew.

Osobna uwaga należy się niezwykle rozbudowanemu Sustainable inclusive space, organizowanemu wraz z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Składają się na nie aż cztery boki tematyczne: Health & Wellbeing: Dobrostan – jak go zmierzyć;  Transformation: w kierunku zrównoważonych miast; Biodiversity: jak wygrać z miastem? oraz Design: projektowanie uniwersalne, czyli lepszy świat dla wszystkich. Tu też trzeba się spieszyć z zapisami – ilość miejsc jest ograniczona, a wydarzenie nie będzie transmitowane online.

Harmonogram wydarzeń festiwalowych

Zaplanowane przez organizatorów wydarzenia to dobra okazja na spotkanie w gronie znajomych, ale też możliwość poznania zupełnie nowych, ceniących twórcze działania osób. Tych kilka festiwalowych dni upłynie wszystkim na rozmowach o:

 • nowych trendach w designie (Blok: Innowacje, Dostępność vs. Estetyka – czy da się je pogodzić?),
 • projektowaniu strefy komfortu (Blok: Komfort),
 • designie lat ubiegłych, który powraca (Komfort spod znaku vintage, Odkrywanie na nowo, czyli projektowanie graficzne w PRL-u), 
 • projektowaniu środowiskowym (Environmental Grapgic Design jako narzędzie w projektowaniu jakościowych wnętrz i architektury),
 • zagadnieniach technologicznych (Czas na komfort: Nowoczesne rozwiązania technologiczne – jak technologia poprawia komfort pracy w branży architektonicznej).

Warte udziału są także pokazy filmów: polska premiera wielokrotnie nagrodzonego „Monoblock“ (reż. Hauke Wendler) oraz światowa prapremiera „Odnowa architektury“ (reż. Ewa Trzcionka). 

Na ŁDF2024 nie zabraknie oczywiście uwielbianego przez publiczność, niedzielnego ARCHIBLOK-u, który w tym roku poświęcony jest tematyce projektowania ogólnodostępnych przestrzeni i temu, jakie potrzeby mieszkańców miast powinno się uwzględniać, abyśmy wszyscy czuli się w nich komfortowo.

[...] dokonamy zamachu na świętość. Oto bowiem bierzemy na warsztat pojęcie kluczowe dla naszej europejskiej, zachodniej tożsamości i dla wynikającego z niej myślenia o projektowaniu. Tym pojęciem jest komfort. Ma on tę niezwykłą cechę, że dość szybko staje się dla nas niewidzialny.

zapowiada Filip Springer, prowadzący tę część festiwalowego programu.

W cyklu eksperckich prezentacji zakończonych debatą wezmą udział: Natalia Olszewska, Agata Szydłowska, Paweł Grobelny, Kasper Jakubowski i Jan Mencwel.

SPRAWDŹ: harmonogram ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL 2024 >>

Zwiedzanie ŁDF i pobyt w Łodzi

Zwiedzanie ŁDF to też dobry sposób na lepsze poznanie Łodzi – samo centrum festiwalowe mieści się w postindustrialnej przestrzeni dawnego kompleksu Karola Scheiblera (Art_Inkubator, Tymienieckiego 3), a wystawy towarzyszące, w nie mniej klimatycznych miejscach. Warto zajrzeć chociażby do zabytkowej Kotłownia Elektrowni Karola Scheiblera na terenie Fuzji (Zięta Ilustrowany), Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Fenomen polskiego kilimu), Akademickiego Centrum Designu na terenie słynnego Księżego Młyna (Łódzki dywan. Sztuka – rzemiosło – przemysł, Przypadek? Nie sądzę., Space of water, Parowe Szczeliny – Procesor Parowy) czy do kameralnej galerii RE:medium, ulokowanej w sercu ulicy Piotrkowskiej (Łódź od kuchni. Słownik łodzianizmów).

Teraz jest idealny moment, aby odpowiednio zaplanować wszelkie aktywności na ŁDF2024, bo jak widać jest z czego wybierać! Jakby tego było mało, organizatorzy zapowiedzieli, że i w tym roku wstęp na wystawy i wydarzenia w Centrum Festiwalowym (Art_inkubator w Fabryce Sztuki) jest bezpłatny. Aby niczego nie przegapić, wystarczy po prostu przyjść (w tym roku nie będą prowadzone transmisje online).

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź.

  Więcej o:

Skomentuj:

Po design do Łodzi: program Łódź Design Festival 2024