Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rekuperacja w domu drewnianym – wady i zalety

MP

Z tęsknoty do piękna natury, potrzeby odpoczynku od zgiełku dużego miasta coraz częściej decydujemy się na budowę domów z drewna. Mieszkanie w drewnianym budynku charakteryzuje się dużą oszczędnością dla właściciela, jak i przysługą dla środowiska.  Technologia budowy drewnianych domów w obecnych czasach nie posiada żadnych ograniczeń. Współczesne budownictwo i innowacyjne rozwiązania pozwalają na projektowanie inwestycji ekologicznych i funkcjonalnych.

Rekuperacja w domu drewnianym - wady i zalety
Rekuperacja w domu drewnianym - wady i zalety
Fot. Vasco

I chociaż decyzja o zamieszkaniu w naturalnych warunkach, z dala od zatłoczonych centrów miast wiąże się z chęcią postawienia na zdrowy tryb życia, to jednak musimy być świadomi, że sam dom z drewna na cichym przedmieściu nie załatwi wszystkiego. Projektując dom z drewna lub coraz bardziej popularnego surowca – bali musimy wziąć pod uwagę kwestię ogrzewania przestrzeni mieszkalnej. W porównaniu do budynków murowanych, wnętrze tego typu domów bardzo szybko się wychładza, ale również ekspresowo nagrzewa. Takie warunki wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych i technik budowlanych. Najlepszą opcją zapewniającą zarówno komfort użytkowania jak i dbałość o klimat jest montaż systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła, który pozwala na stałą wymianę powietrza na czyste przez cały rok, niezależnie od temperatury i pogody na zewnątrz.

Rekuperacja w drewnianym domu czy ma sens?

Mieszkając w domu z drewna chcemy zapewnić sobie jak najbardziej ekologiczne i zdrowe warunki do życia. Uciekając od murowanych bloków, ulic przepełnionych samochodami, fabryk i dymiących kominów chcemy zagwarantować sobie bezpieczną przestrzeń czystego powietrza w naszym naturalnym, drewnianym schronieniu. Jednak zimą musimy zdawać sobie sprawę z konieczności ogrzewania domu, w którym przebywamy, co łączy się z kolejną emisją smogu i dużymi wydatkami.

Jak więc dostarczyć sobie maksymalnie komfortowe warunki do mieszkania w ciepłym i zdrowym domu?

  • Montując system rekuperacji w dom drewnianym minimalizujemy straty cieplne, pozwalając sobie na dużą oszczędność pieniędzy, a także nie powodując szkód dla środowiska naturalnego. Z tego względu domy drewniane budowane są nawet na obszarach o zimnym klimacie.
  • Budowa domu z rekuperacją udoskonaloną o elektrostatyczne filtry antysmogowe Crystall Round od firmy VASCO gwarantuje zrównoważoną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a także skuteczną ochronę przed wszelkimi zanieczyszczeniami, wirusami, pyłem zawieszonym i smogiem.
  • Filtry współpracujące z zainstalowanym systemem rekuperacji oczyszczają całość powietrza dostarczanego do wnętrza domu przez wentylację.

Nowoczesna technologia polega na wykorzystaniu pola elektrycznego do naładowania cząstek smogu, które następnie są skutecznie przyciągane i zatrzymywane na przeciwnie naładowanych elektrodach. W ten sposób powietrze wypływające z urządzenia pozbawione jest wszelkich cząstek zanieczyszczeń.

Posiadacze domu z zamontowanym systemem rekuperacji nie muszą otwierać okien, aby przewietrzyć mieszkanie. Rekuperator sam zadba o stałą wymianę powietrza, dzięki czemu nie musimy martwić się o przedostanie się do wnętrza naszego domu niepożądanych owadów czy pyłków z drzew i roślin. Cała natura pozostaje na zewnątrz - tam gdzie jej miejsce, a my możemy cieszyć się czystym i świeżym powietrzem w bezpiecznej przestrzeni mieszkalnej.

Producent Rekuperatorów VASCO SILENT VENTILATION  – wychodząc na przeciw potrzebom właścicieli zarówno standardowych, betonowych inwestycji, jak domów drewnianych – opracowała unikalną technologię, która charakteryzuje się dyskretnym montażem filtrów. Oczyszczacz instalujemy na kanale wentylacyjnym rekuperacji, tuż za rekuperatorem. Dzięki temu jest on zupełnie niezauważalny oraz nie zajmuje miejsca w pomieszczeniach mieszkalnych. Na cichą pracę urządzenia składa się natomiast system kanałów EasyFlow, o specjalnym profilu, wykonanym z pochłaniającego dźwięki tworzywa HDPE.

Na co musimy być przygotowani decydując się na instalację rekuperacji w drewnianym domu?

  1. Projekt domu drewnianego dostosowanego pod system rekuperacji musi być co najważniejsze szczelny. Brak tego czynnika może negatywnie wpłynąć na działanie wentylacji mechanicznej i tym samym zmniejszyć sprawność odzysku ciepła. Planując inteligentny i energooszczędny dom należy zatem pamiętać o solidnej stolarce okiennej oraz drzwiowej.
  2. Kolejnym utrudnieniem jakie napotkamy podczas decyzji o wyborze systemu rekuperacji może być montaż instalacji. Najlepiej zamontować ją zaraz po zamknięciu stanu surowego, przed wprowadzaniem jakichkolwiek innych instalacji. Dzięki temu w łatwy sposób można ukryć kanały wentylacyjne w suficie oraz w podłodze. W późniejszym czasie może okazać się być to problematyczne, jednak nie niemożliwe do wykonania. Co więcej, podczas projektowania domu należy pamiętać, że rekuperator posiada wentylatory, emitujące dźwięki o pewnym poziomie głośności – dlatego musi być on umiejscowiony w wydzielonym akustycznie pomieszczeniu – poddaszu, kotłowni, garażu lub garderobie. Zważając na często spotykane niewielkie metraże domów drewnianych – wyodrębnienie dodatkowej przestrzeni na umieszczenie urządzenia może stanowić problem.
  3. Lokalizacja drewnianych domów na uboczach i odległych przedmieściach może utrudniać użytkownikom sterowanie wentylacji aplikacją na smartfona, która wymaga podłączenia do sieci internetowej. I chociaż mamy do czynienia z możliwie najwygodniejszym rozwiązaniem dającym wgląd do ustawień rekuperatora, to jednak musimy pamiętać, że czynniki zależne od lokalizacji – takie jak dostęp do sieci czy zasięg, mogą nam tę funkcję odebrać.
    Więcej o:

Skomentuj:

Rekuperacja w domu drewnianym – wady i zalety