Remont łazienki bez tajemnic. Ile kosztuje, jak go przeprowadzić?
Remont łazienki do najprostszych nie należy. Zazwyczaj pociąga on za sobą różne nieudogodnienia dla domowników i całkiem spore koszty. Geberit podpowiada, jak szybko i bezproblemowo go przeprowadzić i jaki budżet zaplanować.
Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy średnio godzinę dziennie. Poranna toaleta, makijaż, relaksująca kąpiel wieczorem oraz oczywiście codzienne czynności higieniczno-sanitarne wbrew pozorom zajmują sporo czasu. Musi więc to być przestrzeń estetyczna i funkcjonalna zarazem, tak by korzystanie z łazienki należało do przyjemności. Nieczęsto jednak decydujemy się na remont tego pomieszczenia, urządzając je z myślą o użytkowaniu przez długie lata. Dlatego aranżując tę przestrzeń powinniśmy ze szczególną starannością zaplanować wszystkie funkcje oraz wybrać meble i wyposażenie, które przetrwają próbę czasu. Te ostatnie bowiem jest tu szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. wilgoć oraz intensywnie użytkowane. Jego jakość powinna więc stać się priorytetem przy remoncie każdej łazienki.
Remont łazienki: czas to pieniądz
Przystępując do remontu łazienki, na początek powinniśmy ustalić, jaki zakres prac chcemy przeprowadzić i jakim budżetem dysponujemy. Wpłynie to także na czas jego trwania. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje remontów: kosmetyczny, podczas którego prace związane z renowacją wnętrza trwają od 1 do 3 dni; z nowymi płytkami – w tym scenariuszu można zaplanować około 3 – 5 dni na jego realizację oraz strukturalny, w przypadku którego należy spodziewać się 1-2 tygodni pracy. To, na jaki remont się zdecydujemy zależy oczywiście od stanu naszej łazienki, indywidualnych potrzeb użytkowników i oczywiście wysokości budżetu.
Na koszt remontu wpływa jego zakres, liczba metrów kwadratowych i wybrane produkty. Ich ceny mogą się różnić w zależności od regionu i dostawcy. Szacunkowo przyjmuje się, że kosmetyczna renowacja łazienki może zostać przeprowadzona przy budżecie wynoszącym od 2 000 do 5 000 złotych (w tym planowanie i konsultacje ze specjalistami). Nowe powierzchnie zwiększają koszt od 5 000 do 10 000 złotych, zaś w przypadku kompleksowej renowacji łazienki koszty mogą sięgać od 10 000 do nawet 25 000 złotych.
Remont kosmetyczny
Remont kosmetyczny to nic innego jak szybka metamorfoza łazienki. Trwa on stosunkowo krótko i jest najmniej uciążliwy dla mieszkańców. W ramach tego typu prac remontowych wymieniane są meble łazienkowe, urządzenia sanitarne i baterie, a ściany lub sufit są malowane. Pozostają zaś płytki i nie są przeprowadzane żadne inne prace konstrukcyjne. Jego efekty mogą być jednak bardzo spektakularne i w znaczący sposób wpłynąć nie tylko na estetykę wnętrza, ale też jego funkcjonalność. Dobrym przykładem będzie tu rearanżacja strefy umywalki. W ofercie Geberit odnajdziemy szeroką gamę wzorów i wariantów umywalek, które możemy połączyć z szafkami podumywalkowymi i dodatkowymi meblami lub dodatkami według własnego gustu.
Do wyboru mamy umywalki okrągłe, kwadratowe, owalne, prostokątne lub eliptyczne dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki czystym liniom i prostym strukturom doskonale pasują one do każdego stylu wnętrza. Ponieważ umywalka ma duży wpływ na wygląd łazienki, ważny jest także sposób jej montażu. Możemy zdecydować się na model klasyczny, stawiany na blat, nablatowy lub w opływowym kształcie, a także podwójny. Dzięki zaś przemyślanym funkcjom, takim jak wyjmowana wkładka grzebieniowa czy specjalna powłoka KeraTect®, utrzymywanie w czystości umywalek jest jeszcze łatwiejsze. Praktyczne powierzchnie odkładcze przy umywalce tworzą zaś dodatkowe miejsce na dozowniki mydła i inne przybory.
Remont z nowymi płytkami
Przy renowacji łazienki z uwzględnieniem zmiany okładzin ściennych i podłogowych oprócz nowych mebli łazienkowych i urządzeń ceramicznych wykonywane są prace glazurnicze, demontażowe, tynkarskie lub malarskie. Plan i struktura łazienki pozostają jednak niezmienione. Oznacza to, że WC i umywalka pozostaną w tym samym miejscu, a wanna nie zostanie zastąpiona prysznicem lub odwrotnie. To dobry etap na wymianę urządzeń sanitarno-higienicznych, prace elektryczne, a także montaż stelaża. Dlatego decydując się na tego typu prace remontowe warto pomyśleć o toalecie myjącej. I choć jej zakup podniesie nam koszty remontu, to komfort codziennego korzystania z toalety okaże się bezcenny.
Dzięki toalecie myjącej Geberit AquaClean można zadbać o higienę w delikatny i naturalny sposób z użyciem wody oraz doznać nowego uczucia pełnej świeżości i czystości za naciśnięciem jednego przycisku. W ofercie producenta znajdziemy modele Mera, Sela i Tuma, dzięki czemu można wybrać odpowiednią toaletę myjącą dostosowaną praktycznie do każdej sytuacji życiowej i każdego wymagania - od eleganckich, wyjątkowych, kompletnych rozwiązań toaletowych z licznymi, zapewniającymi komfort funkcjami, po elastyczne rozwiązanie toaletowe jako ulepszenie. Dzięki doskonałemu połączeniu wzornictwa i technologii modele te nie wymagają więcej miejsca niż w przypadku zwykłej toalety.
Aby zamontować toaletę myjącą Geberit AquaClean niezbędny jest montaż stelaża podtynkowego – m.in. Geberit Sigma oraz doprowadzenie do niego prądu. Nawet jeżeli nie planuje się od raz montażu tego typu toalety, warto wykonać te czynności, aby mieć taką możliwość w przyszłości.
Remont strukturalny
Renowacja strukturalna łazienki to najbardziej pracochłonny rodzaj remontu. W jej przypadku wykonuje się więcej prac przy konstrukcji budynku. Ściana zostaje rozerwana, rury są wymieniane w całym pomieszczeniu, a urządzenia są przenoszone. Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy chcemy przenieść toaletę lub umywalkę w inne miejsce w pomieszczeniu lub zainstalować prysznic zamiast wanny. W przypadku renowacji strukturalnej zaangażowane są również dodatkowe branże, takie jak elektryka, ogrzewanie i wentylacja.
To doskonały moment, by w zasadzie zaprojektować naszą łazienkę od nowa. Warto więc dobrze zaplanować jej funkcje, wyznaczyć nowe strefy, ale też zadbać, by wszystkie mniej estetyczne elementy wyposażenia zostały starannie ukryte. Dlatego najlepiej zdecydować się na stelaż do zabudowy podtynkowej. Istotne jest, aby zarówno stelaże, jak i ceramikę łazienkową wybierać z katalogów jednego producenta. Będzie to gwarancją dobrego dopasowania wszystkich składowych naszej wymarzonej łazienki. Dobrze skonfigurowany zestaw zapewnia bezpieczeństwo i najwyższy komfort użytkowania przez lata.
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?