Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Robot mopujący. Dlaczego warto postawić na roboty myjące podłogi?

Red./C

Robot sprzątający to świetny sprzęt, który wyręczy nas w codziennych obowiązkach. Przydaje się do usuwania brudu na sucho, a model mopujący również do mycia podłóg. Jakie zalety mają odkurzacze automatyczne z funkcją mopowania?

Robot mopujący. Dlaczego warto postawić na roboty myjące podłogi?
Robot mopujący. Dlaczego warto postawić na roboty myjące podłogi?
Shutterstock

Czyste podłogi nie tylko w mieszkaniu

Mycie podłóg to czynność, która jest konieczna nie tylko w domach, ale także w obiektach użyteczności publicznej. To najlepszy sposób na utrzymanie czystości. W czasie mycia podłogi usuwany jest brud, bakterie i inne drobnoustroje. W domu podłogę powinno się być raz w tygodniu. W obiektach, w których każdego dnia przebywa mnóstwo osób podłoga powinna być myta każdego dnia. Jeszcze nie tak dawno podłogę można było myć tylko metodą tradycyjną czyli ręcznie. Zajmowało to nie tylko mnóstwo czasu, ale nie było też najbardziej skuteczne. Z czasem w sprzedaży pojawiły się przeznaczone do mycia podłóg mopy płaskie i obrotowe. Dzięki nim mycie podłogi zajmowało mniej czasu, a efekty były naprawdę zadowalające. Prawdziwa rewolucja w myciu podłóg nastąpiła, gdy na rynku pojawiły się roboty mopujące.

Roboty sprzątające - funkcja robota mopującego

To bardzo nowoczesne urządzenie pomaga utrzymać podłogi w czystości bez najmniejszego wysiłku. Do tego umycie podłogi nawet w pomieszczeniu o bardzo dużej powierzchni nie zajmuje wiele czasu. Urządzenia te nie są jeszcze zbyt popularne. Warto więc robot mopujący poznać trochę bliżej. Dlaczego warto postawić na roboty myjące podłogi? Roboty mopujące występują także pod nazwą odkurzaczy myjących. Od klasycznych, dobrze znanych odkurzaczy różnią się one tym, że posiadają system, który dostarcza wodę.

W czasie pracy robot myjący rozpyla niewielką ilość wody na podłogę, a następnie zbiera ją wraz z brudem, który się rozpuścił. Robot mopujacy sprawdzi się do mycia podłóg w pomieszczeniach o bardzo różnym charakterze. Doskonale to nowoczesne urządzenie myjące sprawdzi się do mycia podłogi w kuchni, łazience i salonie. Co ważne, robot mopujący jest urządzeniem, którym można myć nie tylko podłogi wykonane z płytek ceramicznych, czyli z gresu albo terakoty. Można używać go również do mycia podłóg drewnianych. Co więcej, robot mopujący sprawdzi się też do czyszczenia dywanów (zarówno tych z krótkim, jak i długim włosiem) oraz wykładzin. Jak więc widać, odkurzacze mopujące są urządzeniami wszechstronnymi.

Robot sprzątający IROBOT Braava Jet M6
Robot sprzątający IROBOT Braava Jet M6
IROBOT

Czym charakteryzuje się odkurzacz mopujący?

Odkurzacz mopujący to inteligentne urządzenie, które po pomieszczeniach porusza się w sposób automatyczny. Oznacza to, że robot mopujący sam decyduje o tym, po jakiej trasie będzie się poruszał podczas pracy. Dzięki temu, że posiada specjalne czujniki ruchu potrafi w sprytny sposób ominąć różnego rodzaju przeszkody, na przykład zabawki czy meble. Co więcej, robot mopujący doskonale sprawdzi się do mycia podłóg nawet w dwupoziomowych mieszkaniach i domach jednorodzinnych składających się z więcej niż tylko jednej kondygnacji. Dzięki wbudowanym czujnikom ruchu odkurzacz mopujący nie spadnie ze schodów. 

Każdy robot mopujący, niezależnie od tego, jakiej jest marki, to urządzenie dość niskie i odznaczające się niewielkimi rozmiarami. Dzięki temu odkurzacz mopujący może zmieścić się też pod meblami. Poszczególne modele robotów myjących podłogi mogą różnić się ilością trybów pracy. W zależności od modelu odkurzacze mopujące mają wbudowany dwa (w jednym jest woda czysta, w drugim gromadzi się brudna woda) lub jeden zbiornik na wodę. Odkurzacze mopujące z jednym zbiornikiem na wodą są mniejszych rozmiarów, a tym samych ich waga jest mniejsza. W poszczególnych modelach pojemność zbiorników na wodę może być różna.

Może się więc okazać, że podczas mycia podłogi konieczne będzie dolanie do zbiornika czystej wody. Roboty myjące podłogi wyposażone są w dwa tryby pracy. Mogą ścierać podłogę tylko na sucho i usuwać z niej kurz albo ścierać ją na mokro.

Robot mopujący
Robot mopujący Everybot EDGE
komputronik.pl

Jaki model odkurzacza myjącego wybrać?

W sprzedaży znajdziemy różne modele robotów mopujących. Niektóre spośród tych urządzeń wyposażone są w nakładane miękkie ściereczki, które wycierają kurz, pył i inne zabrudzenia zarówno na sucho albo na mokro. Nakładki do mycia na mokro wykonane są z materiałów, które dobrze pochłaniają wodę, dzięki temu robot może myć podłogę dokładnie. Inne modele w czasie pracy rozpryskują wodę (służy do tego precyzyjny spryskiwacz), a następnie zbierają ją razem z rozpuszczonym brudem bardzo chłonnymi nakładkami. Skutecznie radzą sobie one z usuwaniem nawet zaschniętych zabrudzeń. Niektóre roboty wyposażone są dodatkowo w funkcję intensywnego mycia. W tym trybie robot myje podłogę trochę wolniej niż normalnie, ale robi to jeszcze bardziej skutecznie.

Jakie wady i jakie zalety mają roboty odkurzające z funkcją mopowania?

Z pewnością największą zaletą odkurzacza mopującego jest to, że myje on podłogi bardzo dokładnie bez najmniejszego wysiłku ze strony użytkownika. Korzystanie z robota myjącego podłogi jest przy tym bardzo proste. Steruje się nim za pomocą aplikacji. Do tego nie trzeba go w czasie pracy pilnować. Urządzenie to potrafi bowiem samo wrócić do stacji ładowania. Pewną niedogodnością może być to, że jest to urządzenie bezprzewodowe. Oznacza to, że odkurzacz mopujący musi być ładowany w specjalnej stacji. Czas ładowania jest bardzo różny i zależny od modelu. Dla wielu osób największą wadą robota myjącego podłogę jest jego stosunkowo wysoka cena.

Robot mopujący - zanim kupisz

Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże ci w codziennym sprzątaniu, zwróć uwagę, czy dany model posiada następujące funkcje:

 • automatyczny powrót do bazy
 • funkcja mopowania
 • automatyczne opróżnianie pojemnika
 • kamera laserowa
 • programator pracy (do ustawienia harmonogramu sprzątania)
 • nakładki czyszczące
 • filtr HEPA
 • wydłużony czas pracy
 • "umiejętność radzenia sobie" na uskoku podłoża
 • szybkie ładowanie
 • czujniki przeszkody
 • niski poziom hałasu
 • sterowanie w języku polskim.
Robot mopujący
Robot Odkurzająco-Mopujący Cobbo Pro 27 Uv
empik.pl
  Więcej o:

Skomentuj:

Robot mopujący. Dlaczego warto postawić na roboty myjące podłogi?