Ściany i podłoga w łazience
Łazienka to przede wszystkim miejsce relaksu – sprzyjać ma mu estetyczny wystrój, o którym decyduje m.in. wykończenie ścian i podłogi. Płytki wciąż są popularne i modne, ale do akcji wkroczyła też tapeta, cegła czy drewno. Wszystko zależy od naszej wizji i stylu, jaki chcemy uzyskać.
Najważniejsze, by materiał dobrany na ściany i podłogi w łazience był praktyczny i odporny na wilgoć, a pomieszczenie estetyczne. Dla tradycjonalistów, którzy nie potrafią rozstać się z płytkami, jest dobra wiadomość. Współczesna ceramika nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat. Nowoczesne płytki mają ciekawe wzory i formaty - od tych prostych do mocno skrzywionych, o nierównych brzegach. Imitują też inne materiały, np. boazerię czy kamień. Dobrą alternatywą dla płytek są tapety. Świetnie maskują nierówności ścian, są łatwe w montażu i stosunkowo niedrogie, stosuje się tu głównie tapety winylowe. Zarówno na podłogi, jak i ściany możemy zastosować naturalny kamień, a także drewno i jego imitacje. Wciąż popularnym rodzajem wykończenia jest też malowanie ścian – uzyskanie pięknego efektu jest możliwe dzięki dostępności wielu kolorów i struktur farb. A jeśli marzy nam się niecodzienny efekt, sięgnijmy po cegłę – tak wykończona ściana na pewno stanie się głównym punktem aranżacji.
Malowane ściany w łazience
Na rynku dostępnych jest wiele wersji farb do łazienki, które różnią się kolorem i efektem wykończenia - dają powłokę matową, błyszczącą lub satynową. Łazienka to specyficzne miejsce w domu, zatem farba powinna być wytrzymała, odporna na zmywanie i szorowanie, zarysowania oraz zapewniać ochronę powierzchni. Ściany najlepiej pomalować farbą hydrofobową, czyli wodoszczelną - która nie tylko jest odporna na działanie wody oraz zabrudzeń, ale też ułatwia utrzymanie czystości. Paroprzepuszczalność i biobójczość to natomiast cechy farb, które ochronią przed zawilgoceniem pomieszczeń. Producenci zalecają, aby do pomalowania łazienek stosować farby lateksowe i ceramiczne.
Łazienka z drewnem
Jeśli w łazience chcemy mieć drewnianą ścianę, jest to możliwe. Wybór dobrego gatunku drewna, odpowiednia impregnacja i pamiętanie o kilku zasadach podczas użytkowania pozwolą cieszyć się taką aranżacją przez wiele lat. Pierwsza zasada minimalizacji szkód w drewnie wywołanych wilgocią dotyczy odpowiedniej impregnacji – najlepiej, by była ciśnieniowa, która zabezpiecza drewno na głębokość kilku centymetrów. Dodatkowo przyda się impregnacja powierzchniowa w postaci lakieru, impregnatu, olejowania lub lakierobejcy. W łazience sprawdzi się olcha i robinia, są wyjątkowo odporne na działanie wody. Możemy też wykorzystać klon, jesion, brzozę, orzech włoski, czereśnię, wenge oraz daglezję. Należy także wziąć pod uwagę szlachetny dąb. Z drewna egzotycznego wybierajmy to, które jest pełne olejów naturalnych i żywic: teak, iroko, doussie i cedr. Możemy też wykorzystać na ścianę materiały, które idealnie oddają charakter i strukturę drewna.
Łazienka z cegłą w tle
Łazienka z ceglaną ścianą to wnętrzarski trik na aranżację z efektem wow. Cegła to materiał, który dzięki odpowiedniej impregnacji doskonale znosi wilgoć, nie pyli i nie traci intensywności koloru. Jest odporna na zabrudzenia, niestraszna jej różnica temperatur i łatwo utrzymać ją w czystości. Ściana z cegły daje efekt surowości i wielowymiarowości. Najpopularniejszy typ cegły to ta naturalna – w czerwono-pomarańczowym odcieniu, która doskonale oddaje esencję stylu industrialnego i loftowego. Wybierając inne kolory, łatwo stworzymy łazienkę spójną także z konwencją stylu: skandynawskiego – biała cegła, nowoczesnego – czarna i szara, boho – żółta.
Tapeta w łazience
Czy tapeta sprawdzi się w łazience? Tak, pod warunkiem, że jest to tapeta winylowa, która jest wodoodporna i nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Winyl jest materiałem w 100% odpornym na wodę, więc nie ma obaw, że tapeta zawilgotnieje lub przemoknie. Tapety dają ogromną swobodę, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. W ofercie są wzory nowoczesne, geometryczne, abstrakcyjne, kwiatowe, botaniczne. Metoda cyfrowego nadruku pozwala przygotowywać tapety, które do złudzenia przypominają kunsztowną ceramiczną mozaikę, beton, drewno, rdzawą blachę i in. Oprócz wzorów dostępnych w ofercie, do dyspozycji są tapety wykonywane według indywidualnych projektów.
Płytki łazienkowe w rozmiarze XXL
Jeśli kochasz współczesny i minimalistyczny wystrój wnętrz, duże płytki ścienne stanowią doskonały wybór. Mają elegancki wygląd i występują w ogromnej liczbie wzorów. Dzięki dużym rozmiarom optycznie powiększają małe pomieszczenie. Dobrą praktyką jest także wybranie fugi, która pasuje do płytki, tak aby linie fugi wtapiały się, nie przerywając gładkiego wyglądu. Dodatkową zaletą płytek wielkoformatowych jest to, że potrzebują mniej fug - płytka ścienno-podłogowa wydaje się jedną ciągłą powierzchnią i może nawet stworzyć „efekt tapety”, co czyni ją doskonałym zamiennikiem pomalowanych lub tapetowanych ścian.
Płytki łazienkowe w wersji mini
Małe płytki do łazienki to także dobry wybór. Jednak z uwagi na możliwość wizualnego „poszatkowania” wnętrza najlepiej ograniczyć ich użycie do jednej, niezbyt dużej płaszczyzny. Może to być ściana pod prysznicem czy ta za umywalką. Takie rozwiązanie urozmaici wystrój, ale jednocześnie go nie przytłoczy. W tej kategorii rekordy popularności biją m.in. płytki subway (tzw. płytki typu metro), płytki heksagonalne czy jodełka. Z kolei mozaika ceramiczna z kombinacji małych kafelków w odpowiednim wykończeniu i kolorystyce stworzy piękne, optycznie powiększone wnętrze, jak w przypadku dużych płyt ceramicznych, układanych z bardzo cienką fugą, tworząc efekt jednolitej płaszczyzny.
Wzory pod prysznicem
Obecnie wzorzyste płytki przeżywają prawdziwy renesans i są wykorzystywane w najnowocześniejszych projektach łazienek. Dobrane do stylu pomieszczenia oraz upodobań domowników podkreślą indywidualny charakter wnętrza. Staną się elementem dekoracyjnym, który ożywi stonowaną, jednolitą przestrzeń. Z szerokiej oferty wybrać można nowoczesne modele we wzory geometryczne, imitujące prostokątne cegły czy heksagony, a także delikatne, subtelne płytki, zdobione motywami roślinnymi lub marokańskie, orientalne wzory, czy nawiązujące do śródziemnomorskiego klimatu zdobienia w stylu greckim.
- Więcej o:
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Wielki plan na małą łazienkę
Akcesoria, które warto mieć w łazience
Jak utrzymać czystość w toalecie?