Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Spadają ceny materiałów budowlanych

MP

Spadają ceny styropianu i zwiększa dostępność bloczków ceramicznych. A na dostawę stali czeka się już tylko kilka dni. – To nie oznacza jeszcze powrotu do cen sprzed pandemii i szalejącej inflacji, bo cena wełny mineralnej utrzymuje się na wysokim poziomie. Ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku utrzyma się spory popyt na usługi budowlane, bo coraz więcej bloków mieszkalnych jest budowanych na wynajem – mówią eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji
Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji
Fot. Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji

Pandemia przyzwyczaiła wszystkich do gwałtownych skoków cenowych materiałów budowlanych. Później sytuację pogorszyła wojna w Ukrainie, przerywając i tak nadwyrężone łańcuchy dostaw.

Szczęśliwie widać już pierwsze oznaki stabilizacji. Powoli normują się ceny styropianu, choć nie jest to jeszcze poziom zadowalający firmy budowlane. Łatwiej też o stal i bloczki ceramiczne. Ceny wełny mineralnej zmienią się prawie codziennie, a zapotrzebowanie jest ogromne

Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji

Za metr sześcienny styropianu grafitowego płaci się teraz średnio 280 zł. W porównaniu z cenami z początku roku to skok o 30% więcej, ale w stosunku do poprzedniego miesiąca to już spadek o 10%. Ma to związek z nadwyżką polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu, jaka pojawiła się na rynku. Z kolei wełna elewacyjna kosztuje obecnie 460 zł za metr sześcienny. To oznacza niestety ciągły wzrost cen tego produktu. I jak podkreślają eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji nie poprawia się też jej dostępność. Trudno dostać także cegły silikatowe.

Wojna w Ukrainie wywołała spore tąpnięcie w strukturze zatrudnienia w branży budowlanej, które poskutkowało zagrożeniem terminowej realizacji zleceń. Dotychczasowe rynki białoruski czy ukraiński powoli ustępują tym dalszym, jak turecki czy bangladeski. Ale i Polacy, którzy wyjechali na Zachód zaczynają powoli wracać.

– Coraz częściej kontaktują się z nami pracownicy, którzy wracają do kraju i szukają zleceń. Niskie stawki za zachodnią granicą wpływają na ich decyzje o powrocie do Polski, gdzie wciąż nie brakuje dużych budów i jest zapotrzebowanie na fachowców – podkreśla Grzegorz Wołodźko z firmy CSAT, wykonawcy elewacji i dodaje, że pracy na dużych budowach szukają też wykonawcy wcześniej pracujący przy domkach jednorodzinnych, gdzie rynek niemal całkowicie się załamał ze względu na wzrosty cen oraz problemy z zaciągnięciem kredytów.

Przede wszystkim powoli zmienia się struktura inwestycji. Przez drastyczne wzrosty cen zdecydowanie wyhamowały budowy domków jednorodzinnych. Wydanych pozwoleń jest średnio kilkanaście procent mniej niż rok temu. – Jeszcze 2 lata temu sam koszt ocieplenia małego domku wynosił blisko 20 tys. zł. Teraz trzeba zapłacić już nawet 60 tys. – wyjaśnia Grzegorz Tymoszewski. W większości dużych miast rynek mieszkań pod sprzedaż i wynajem dla klienta indywidualnego także wyhamował, za to mocno rozwija się rynek mieszkań pod wynajem, kupowanych przez fundusze. To rozwiązanie powszechne od lat w państwach Europy Zachodniej. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Spadają ceny materiałów budowlanych