Szukasz baterii prysznicowej? Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem
Wybierając baterię prysznicową, powinieneś wziąć pod uwagę wystrój swojej łazienki. Jeśli masz klasyczne wnętrze, dobrze będzie wyglądał model natynkowy. Jeśli masz nowoczesne wnętrze, lepszy będzie zestaw podtynkowy. Ważne jest, czy twój dom ma dodatkową wannę, czy tylko prysznic. Ludzie mają różne preferencje co do rodzaju baterii, jaką chcą mieć. Niektórzy wolą kran, a inni system prysznicowy. Baterie do kabin prysznicowych są dostępne w różnych kształtach i cenach, dlatego ważne jest, by wybrać tę właściwą. Upewnij się, że znasz różne rodzaje baterii prysznicowych i wiesz, jakie są ich funkcje.
Funkcje baterii łazienkowych
Strefa prysznica to ważna część naszej łazienki. Najważniejszą rzeczą w strefie prysznica jest bateria. Baterie wpływają na nasz komfort, gdy bierzemy kąpiel. Mają też wpływ na to, jak wyglądamy. Poza tym ważny jest sposób, w jaki je regulujemy, a także różne rodzaje pryszniców i rozmiary dostępnych głowic. Z pewnością powinniśmy zwracać uwagę na obecność baterii przy wyborze nowej łazienki. Ważne jest, by skupić się na jakości i materiałach, z których jest wykonana bateria łazienkowa.
Ochrona przed osadzaniem się kamienia (anti-calc) powinna być standardem w nowych bateriach łazienkowych, podobnie jak perlator, który wpuszcza powietrze do wody. Inne funkcje, takie jak rodzaj strumienia oraz długość i zalety węża, są zwykle określane przez projekt głowicy prysznica.
Jeśli w naszym prysznicu zamontujemy deszczownicę, sprawi ona, że strefa ta będzie bardziej funkcjonalna. Jeśli zdecydujemy się na panel prysznicowy z dyszami masującymi, zyskamy większy komfort. Większość nowoczesnych łazienek ma zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak baterie termostatyczne i bezdotykowe.
Baterie do kabiny prysznicowej – jak wybrać najlepszą
Baterie prysznicowe najczęściej dzieli się na:
- natynkowe
- podtynkowe
Pierwszym krokiem w podjęciu decyzji jest określenie, czego oczekuejmy w łazience. Na przykład możesz potrzebować baterii z dołączonym do niej systemem prysznicowym. Może to być słuchawka punktowa, prysznic przesuwny lub nawet deszczownica. Możesz też kupić zestaw prysznicowy, który zawiera wszystkie elementy oraz dodatki, takie jak półka czy mydelniczka. Jest to zwykle najbardziej ekonomiczna opcja.
Modele baterii natynkowych są znacznie tańsze i można je łatwo zainstalować. Ten typ armatury jest polecany do klasycznych łazienek. Jeśli chcesz wymienić stary kran w strefie prysznica bez konieczności przeprowadzania dużego remontu, to wybór modelu natynkowego przyspieszy prace. Minusem jest to, że musisz zainstalować baterię w miejscu, z którego wypływa woda.
Drugi typ baterii prysznicowej ma bardziej nowoczesny wygląd. Widać tylko niewielką część baterii, a reszta jest ukryta w ścianie. Dlatego właśnie powinieneś zainstalować te baterie jak najwcześniej, jeszcze przed położeniem płytek. Dzieje się tak dlatego, że potrzebne są rowki w ścianie, w które będą wchodziły elementy systemu podtynkowego. To rozwiązanie jest droższe i trudniejsze w serwisowaniu, ale z pewnością wygląda bardzo dobrze.
Alternatywą dla zwykłego zestawu prysznicowego jest panel prysznicowy lub kolumna prysznicowa. Ta opcja zawiera wszystkie niezbędne elementy i ma też dysze masujące. Panel prysznicowy ma nowoczesny design i jest znacznie droższy niż zwykły zestaw prysznicowy. Jeśli wybierzesz tę opcję, będziesz cieszyć się wysokim poziomem komfortu podczas kąpieli i będziesz mógł wybrać rodzaj strumienia i masażu, jaki preferujesz.
Obecnie największą cześć oferty sanitarnego sklepu internetowego hydrotermo.pl stanowią baterie prysznicowe z kolumną prysznicową, deszczownicą i słuchawką prysznicową.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii prysznicowej
Ludzie podejmują decyzje na podstawie wyglądu. Konstrukcja armatury łazienkowej ma jednak duży wpływ na to, jak łatwo jest ją potem wyczyścić. Klienci są zainteresowani nowoczesną armaturą o minimalistycznych liniach i taką, która wygląda retro z dekoracyjnymi kranami i słuchawkami.
Jednak najważniejszą częścią kranu jest jego wnętrze, czyli głowica. Najczęściej spotykane są głowice ceramiczne. Działają dobrze, pozwalając szybko i precyzyjnie ustawić siłę wody i jej temperaturę. Są też tanie w produkcji i trwałe. Trzeba jednak pamiętać, że nie tolerują one brudu i kamienia w wodzie. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie filtry narurowe lub, w przypadku własnego ujęcia wody, całej stacji uzdatniania.
Niektóre starsze baterie nadal mają głowice suwakowe. Są one jednak zastępowane przez nowocześniejsze głowice ceramiczne. Ciekawą nowością są głowice termostatyczne. Pozwalają one utrzymywać stałą temperaturę wody. Są droższe niż najpopularniejsze obecnie głowice ceramiczne, ale dzięki nim nasze łazienki są oszczędniejsze i bezpieczniejsze.
Często baterie prysznicowe mają ogranicznik przepływu. Rączka prysznicowa ma po prostu dwu stopniowy skok. Dzięki temu nie odkręcamy od razu wody z pełną mocą. Kontroluje on ilość zużywanej wody, byśmy jej nie marnowali. Ale nawet przy mniejszym strumieniu wody nadal będziemy czuć się komfortowo, bo prysznic można dostosować do naszych potrzeb. Dwustopniowa dźwignia na uchwycie chroni nas też przed przypadkowym spryskaniem się wodą.
Montaż baterii prysznicowej
Ważne jest, by zastanowić się, gdzie chcesz zainstalować swój prysznic. Przy wyborze baterii z kolumną prysznicową warto wybrać model regulowany, tak by wysokość prysznica można było zmieniać w zależności od tego, kto będzie z niego korzystał. Jest to szczególnie ważne, bo ludzie mogą być różnego wzrostu.
Umieszczenie baterii na wysokości 110 cm nad brodzikiem jest zalecane przez ekspertów. Dzięki temu małe dzieci nie będą mogły się do niego dostać, a korzystanie z niego będzie wygodne. Rury z ciepłą i zimną wodą powinny być umieszczone w odległości około 15 cm od siebie. Można to wyregulować za pomocą łączników mimośrodowych
- Więcej o:
Jak urządzić minimalistyczną łazienkę?
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki
Nowoczesne meble łazienkowe Geberit Acanto
Ściany i podłoga w łazience
Jak dobrać kabinę prysznicową do wnętrza?
Jakie płytki łazienkowe są modne?
Jak powinna wyglądać łazienka dla rodziny?
Pastelowa łazienka - pomysły na aranżację