Wanna – symbol komfortu w łazience
Funkcjonalna łazienka to miejsce, w którym można stworzyć osobisty obszar relaksu. Co wpływa na wygodę jej użytkowania? Ważna jest na pewno odpowiednia aranżacja strefy kąpielowej – w tym dobór wanny i pasującej do niej baterii.
Pomysłów i koncepcji na zaprojektowanie łazienki jest tyle, ilu jej właścicieli. Łazienka to wnętrze, które jak żadne inne, powinno być w pełni spersonalizowane, a analiza oczekiwań to jeden z najważniejszych etapów procesu projektowania. Jeśli decyzją użytkowników w łazience ma się znaleźć wanna, należy zastanowić się nad wyborem jej kształtu, rozmiaru czy koloru. Te parametry są oczywiście uzależnione od wielkości wnętrza, preferencji osobistych, a także stylu aranżacji. Komfort korzystania z wanny zapewnia też idealnie dobrana bateria – tu można wybierać spośród różnych modeli zarówno jeśli chodzi o rodzaj, jak i wykończenie.
By było nam wygodnie
By łazienka z wanną była wygodna, potrzeba na nią ponad pięciu metrów kwadratowych, choć oczywiście możliwe jest praktyczne zagospodarowanie jej również na mniejszej powierzchni. Odstępy między urządzeniami sanitarnymi umieszczonymi w jednej linii powinny być możliwie jak największe, na pewno nie mniejsze niż 20-30 cm. Natomiast pełną swobodę poruszania się przy sanitariatach zapewnia odstęp 70-100 cm. Gdy w łazience mamy do czynienia ze stosunkowo niewielką powierzchnią, urządzenia możemy ustawić wzdłuż ścian. Takie rozmieszczenie pozwoli nam zaplanować we wnętrzu zarówno małą wannę, jak i niedużą kabinę prysznicową.
Warunkiem tej aranżacji jest odpowiedni kształt pomieszczenia. Przestrzeń z dwiema strefami kąpielowymi najłatwiej zaprojektować, gdy łazienka jest kwadratowa, nie ma w niej okna, a wejście znajduje się na środku ściany. W większym, kilkunastometrowym wnętrzu można pokusić się o układ bardziej swobodny, z wanną wolno stojącą. Prostokątna łazienka z wanną z prysznicem będzie najbardziej ergonomiczna, gdy oba elementy wyposażenia staną w jednym rzędzie. Z kolei w dużej łazience prysznic i wanna mogą stanowić zupełnie odrębne strefy, całkowicie oddzielone ścianką.
Sprawdzi się w każdej łazience
Nieduże pomieszczenia charakteryzują się zazwyczaj mało funkcjonalną powierzchnią użytkową. Można jednak uczynić je estetycznymi i wygodnymi dla domowników. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem jest pójście na kompromis i połączenie funkcji wanny i prysznica. Z pomocą przychodzą różnego typu parawany. Mała przestrzeń, szczególnie o nietypowym kształcie, to miejsce, w którym sprawdzają się też wanny asymetryczne. Wąskie strefy mieszkalne wymagają szczególnie przemyślanej aranżacji.
Wanna prostokątna ustawiona w głębi niezbyt szerokiego, a długiego wnętrza optycznie je skróci i poprawi proporcje. Model narożny natomiast pozwoli natomiast wykorzystać przestrzeń trudną do zagospodarowania. Wannę, bez względu na jej typ, można też ustawić pod skosem, o ile pozwala na to kąt nachylenia dachu. Rekomendowana wysokość, na której zaczyna się skos, powinna być nie mniejsza niż 75 cm, przy założeniu, że kąpiący się będzie miał do dyspozycji 95-110 cm od podłoża i minimum 190 cm przestrzeni przed wanną.
Wanna w nietypowym ujęciu
Czasem trzeba zdecydować się na wannę nietypową ze względu na mały metraż łazienki lub jej trudny do zagospodarowania kształt. Wymiary wanien rozpoczynają się już od 1 metra długości przy 65 cm szerokości. Prostokątne modele można również zastąpić asymetrycznymi, których jedna ze stron zwęża się, niejako ustępując miejsca innym elementom wyposażenia. Dobrym rozwiązaniem będzie również wanna narożna, która wykorzysta trudny do urządzenia fragment - róg pomieszczenia. Dobrym wyborem będą w tym przypadku także wanny wykonane na zamówienie.
Ciekawe są też modele okrągłe o nietypowych wymiarach, które wyróżniają się eleganckim i luksusowym wyglądem. Jeśli chodzi o wygląd, wanna od zawsze kojarzy się nam z bielą. Jednak w nurcie zmian w postrzeganiu sposobu aranżowania wnętrz znajdują się wanny w odważnych kolorach. Począwszy od wyrazistej czerni, którą bardzo chętnie wykorzystujemy w łazienkach, poprzez subtelne pastele, a na odważnych metalicznych kolorach i oryginalnych wykończeniach skończywszy.
Baterie dopasowane do wanny
Wybierając model baterii do wanny, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na estetykę wykonania, lecz przede wszystkim funkcjonalność. Jeżeli w łazience nie ma osobnego brodzika, zdecydujmy się na baterię zawierającą dodatkową głowicę prysznicową na elastycznej przedłużce. Do wanien, które nie muszą pełnić funkcji prysznica, wybierzmy baterie z pojedynczą dolną wylewką. Ich tradycyjna funkcja jest wystarczająca do stworzenia idealnych warunków do kąpieli. Jeżeli jednak po relaksie w domowym SPA chcemy opłukać ciało z piany, warto rozważyć zamontowanie modelu z dodatkowym natryskiem.
Do wyboru mamy baterie wannowe klasyczne, z mieszaczem lub termostatyczne. Tradycyjne modele wyróżniają się obecnością dwóch pokręteł do regulacji strumienia ciepłej i zimnej wody (bateria dwuuchwytowa). Bateria wannowa z mieszaczem wyróżnia się pojedynczym pokrętłem lub przyciskiem, dlatego bywa nazywana jednouchwytową. Dzięki takiej konstrukcji jednym ruchem ustawimy takie natężenie strumienie, jakie nam odpowiada, i skontrolujemy jego temperaturę. Z kolei model wyposażony w termostat uchroni nas przed zbyt wysoką temperaturą wody.
- Więcej o:
Modna łazienka 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania