Wygodna strefa umywalki
Umywalka powinna wpisywać się w styl wnętrza, nawiązywać do trendów w aranżacji i spełniać wymagania domowników. Warto więc zastanowić się nad tym, gdzie ją umiejscowimy, na jakiej wysokości zostanie zamontowana i jak wykończymy jej otoczenie.

Umywalki mogą być białe, ceramiczne, kolorowe, szklane, kamienne, przezroczyste. Mają różne kształty – od typowych prostokątnych czy owalnych, przez okrągłe lub nieregularne. Mogą być nablatowe, podblatowe, stawiane na konsoli czy postumencie. Klasyczna umywalka o rozmiarze ok. 60–70 cm jest uważana za w pełni komfortową. W bardzo małych łazienkach raczej nie decydujmy się na umywalkę większą niż 50 cm. Sprawdzi się tu natomiast model 40 cm z półką, na którą można odłożyć kosmetyki, i na której montowana jest bateria. W przestronnej łazience możemy sobie pozwolić na umywalkę dwuosobową lub wybrać dwie mniejsze zamontowane na wspólnym blacie. W komplecie z umywalką jest zawsze bateria – ich wybór także jest szeroki, zarówno jeśli chodzi o sposób montażu, jak i wygląd.

Sposób montażu umywalki
W przypadku umywalek montowanych pod blatem, uwagę przyciąga nie sama misa, a jej otoczenie. Takie umywalki zazwyczaj są białe, prostokątne, owalne lub okrągłe. Ale można wykonać je też materiału, który wykorzystano na blat – wówczas stanowią z nim jedną całość. Umywalki montowane na blacie wystają ponad jego linię. Takie umywalki często przypominają misy, wszystko zależy od wielkości łazienki i samego blatu oraz stylu, w jakim urządzono pomieszczenie. Do współczesnych łazienek przebojem wchodzą obecnie konsole umywalkowe, a także umywalki z postumentem.

Wybór kształtu umywalki
Okrągła umywalka dodaje przestrzeni lekkości i dobrze komponuje się z jasnymi, neutralnymi barwami, a także drewnem, które królują w nowoczesnych łazienkach. Owal roztacza z kolei wiele możliwości aranżacji – kształt ten jest na tyle uniwersalny, że z łatwością dopasujemy go do każdej łazienki. Owale świetnie komponują się z tradycyjnymi wnętrzami, sprawdzą się też w przestrzeniach nowoczesnych. Kształt prostokątny jest bardziej wyrazisty niż owale, pasuje do aranżacji opartych na geometrii, ostrych liniach i nasyconych barwach.



Wybór koloru umywalki
Najpopularniejsze są umywalki białe. Te modele wybierane są przez osoby, które decydują się na klasyczne i proste aranżacje. Jeśli jednak chcemy ożywić i zdynamizować aranżację, warto rozważyć zakup modelu kolorowego. Umywalka kolorowa pozwala stworzyć wnętrze, które na pewno będzie się wyróżniać. Kolorowa armatura daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki określonej barwie umywalki możemy nadać styl całemu pomieszczeniu. Złota umywalka będzie pasować do stylu glamour, czarna do loftowego, a beżowa czy zielona odnajdzie się w aranżacjach skandynawskich.


Wygodna bateria
Możemy zdecydować się na baterię ścienną (natynkową), dzięki której pozostawimy wolną przestrzeń na umywalce oraz blacie, lub podtynkową, gdzie wszystkie elementy montażowe ukryte są w ścianie, a z zewnątrz widzimy jedynie wylewkę oraz dźwignie do regulacji strumienia wody. Modne są też baterie stojące montowane bezpośrednio na umywalce, która wyposażona jest w specjalny otwór, i nablatowe, instalowane bezpośrednio na blacie. Jeśli chodzi o obsługę baterii, możemy zdecydować się na jednouchwytową, dwuuchwytową lub bezdotykową. W zależności od oczekiwań wizualnych i funkcjonalności możemy wybrać baterię o różnej budowie kranu (niski lub wysoki).



Co pod umywalką?
W niewielkich pomieszczeniach zastosowanie szafki umywalkowej nie tylko zapewnia komfort podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, lecz także pozwala schować kosmetyki lub środki czystości. Bogactwo wyboru tego typu mebli sprawia, że szafkę można dopasować do każdej łazienki. Jeżeli irytuje nas gromadzący się brud i wilgoć pod meblem, wybierzmy model z cokołem. Dla osób, które pragną zachować podłogę w idealnym porządku, polecane są wersje na nóżkach lub przywieszane bezpośrednio do ściany. Przy wyborze szafki umywalkowej zwróć uwagę na wykończenie powierzchni. Gładki mebel będzie znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości. Sprawdź też, czy drzwi szafki są wyposażone w cichy domyk. Korzystanie z takiego mebla będzie bardziej komfortowe.





Ściana za umywalką
Nie da się ukryć, że klasycznym rozwiązaniem przy wykańczaniu łazienki są płytki, które idealnie spełniają tu swoje funkcje – łatwo utrzymać je w czystości, chronią tynk przed wilgocią, a w dodatku – pięknie się prezentują. Na ścianie za umywalką sprawdzą się różne formaty płytek, zależnie od stylu wnętrza. Efektownie wyglądają zarówno te duże, jak i mozaikowe. Tę powierzchnię można też wykończyć wodoodporną tapetą o ciekawym wzorze czy po porostu farbą o intrygującej barwie. Wyjątkowy klimat zapewni też drewno lub cegły – stworzą łazienkę przytulną i zapraszająco do relaksu.


- Więcej o:
Jak zapewnić prywatność w łazience z prysznicem?
Wygodna strefa umywalki
Umywalki BLU IO Alex i IO Atena - nowoczesność w modnej formie
Łazienkowa rutyna bez wysiłku - umywalki hansgrohe Xanuia
ASKO Laundry Care System – profesjonalna pralnia domowa
Szklane ściany w łazience
Podwójna umywalka w łazience
Łazienka w stylu wellness