Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wygodna strefa umywalki

Tekst: Ewa Stroik

Umywalka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia naszej łazienki. Razem z lustrem i odpowiednim oświetleniem może tworzyć idealną całość i decydować o charakterze pomieszczenia. Jaki model wybrać, by codzienna toaleta była komfortowa?

umywalki
Kludi Ameo
mat. prasowe

Przed zamocowaniem umywalki musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najmniejsze modele mają 35-40 cm szerokości (lub średnicy), więc sprawdzą się w małych łazienkach albo toaletach. Szerokość typowych umywalek wynosi najczęściej 50-65 cm. To wystarczy, by wygodnie korzystać z nich w łazienkach o średniej powierzchni, w których trzeba dobrze wykorzystać każdy centymetr. W większych pomieszczeniach bez problemu zmieszczą się zarówno pojedyncze umywalki o szerokości 100 cm, jak i modele podwójne - o szerokości 120 cm. Poza szerokością istotna jest też głębokość misy - może wynosić od 3 do ponad 30 cm. Bardzo płytkie umywalki są efektowne, ale powinny być szerokie, inaczej woda będzie się rozchlapywać na boki.

Wykorzystaj miejsce

Do mniejszych łazienek (ale nie tylko) polecane są umywalki meblowe. To rozwiązanie pozwala wykorzystać miejsce pod misą zlewu na przechowywanie niezbędnych akcesoriów, ułatwiając tym samym zachowanie porządku. Przedmioty nie kurzą się i mają swoje stałe miejsca. Dodatkowo szafka z drzwiczkami lub szufladami zakrywa przyłącza sanitarne i syfony, co poprawia estetykę wnętrza. Szafka zakrywa elementy kanalizacji, a dodatkowo ułatwia osadzenie umywalki. Korpusy szafek są już przygotowane pod montaż tych elementów ceramiki łazienkowej. Dzięki temu nie musimy wycinać otworów w blacie czy  dopasowywać mebli do konkretnej umywalki.

Umywalka nie powinna być zainstalowana bliżej niż 20 cm od innych elementów wyposażenia. Standardowo montuje się ją na wysokości ok. 75-80 cm od poziomu podłogi. Wyżej instaluje się umywalki nablatowe, a niżej te montowane pod blatem. Wysokość montażu warto dopasować także do wzrostu i potrzeb domowników.

Postaw na blacie…

Umywalki nablatowe to jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich w ostatnich latach. Pod względem budowy nie różnią się wiele od tych montowanych na szafkach. Mają formę misy w różnym kształcie, dopasowanym jednak nie do kształtu szafki, tylko do indywidualnych potrzeb. Cała misa wyeksponowana jest nad powierzchnią blatu, co daje dużo miejsca do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych w szafce poniżej. Umywalki nablatowe mają różne kształty. Dzięki sposobowi montażu nie są pod tym względem w żaden sposób ograniczone. Dostępne są modele w klasycznym planie prostokąta, ale również te okrągłe albo w nietypowych fantazyjnych kształtach. Umywalka stojąca na blacie jest montowana wyżej niż standardowe modele wiszące lub meblowe. Z kolei blat w strefie umywalkowej instaluje się odpowiednio nisko.

…lub zainstaluj pod nim

Umywalki zamontowane w blacie to rozwiązanie, które pozwala stworzyć bardziej otwartą przestrzeń i nowocześniejsze aranżacje. Modele podblatowe montowane są od spodniej strony blatu - ceramika nie wystaje ponad powierzchnię stołu. Natomiast główna część umywalek wpuszczanych w blat znajduje się pod powierzchnią blatu, jednak nad nią umieszczony jest ceramiczny rant. Tego rodzaju umywalki pozwalają na łatwe sprzątanie łazienki - brak zakamarków sprawia, że czyszczenie blatu, jak i samej umywalki jest wygodne. Rozwiązanie to pozwala także zmniejszyć liczbę innych mebli w łazience. Zamiast w szafach na ścianach, kosmetyki oraz inne produkty do higieny można przechowywać i zorganizować na blacie. Jest to wygodne i pozwala zaoszczędzić przestrzeń w pomieszczeniu.

Solidnie rozwiązanie

Klasyczne rozwiązanie to umywalka podwieszana. Jest ona często montowana w mieszkaniach z niewielką łazienką (dostępne są modle o szer. zaledwie 35 cm). Jej montaż jest szybki i nieskomplikowany – polega na całościowym wbudowaniu w ścianę. Takie modele nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo można je montować na dowolnej wysokości. Niektóre montowane są za pomocą postumentów lub półpostumentów. Obok wymiarów duże znaczenie ma także kształt umywalki. W wąskich pomieszczeniach dobrze sprawdzi się model prostokątny. Do małych łazienek i toalet często wybierane są też umywalki narożne. Montaż w kącie pomieszczenia sprawia, że produkt nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu łazienka wydaje się bardziej przestrzenna.

Stylowo na konsoli lub postumencie

Do nowoczesnych łazienek przebojem wchodzą konsole umywalkowe. Rosnąca popularność tego rozwiązania wynika głównie z faktu, iż pozwala ono optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Konsola optycznie powiększy małą łazienkę, nadając jej jednocześnie nowoczesny wygląd. W przypadku nowoczesnych wnętrz warto ją zestawić ze szkłem lub tworzywem sztucznym. Natomiast połączona ze starym drewnem zapewni efekt retro. Umywalki z postumentem to z kolei ciekawa alternatywa dla podwieszanych umywalek lub blatów, których w przypadku małych pomieszczeń nie da się zamontować. Tego typu rozwiązanie zasłania rurę odpływową do kanalizacji oraz rurę doprowadzającą wodę do baterii zamontowanej w umywalce. Dodatkowo ułatwia sprzątanie łazienki, ponieważ przewody i rury są ukryte. Umywalka na postumencie jest także doskonałym sposobem na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza. Wyeksponowanie przestrzeni pod nią daje ciekawy efekt oraz pozwala na optyczne powiększenie małego pomieszczenia.

Jak oświetlić strefę umywalki?

W strefie umywalkowej należy odpowiednio zaprojektować oświetlenie. Powinno ono okalać obejmować całą strefę, tak, aby z każdej strony był odpowiedni poziom światłą. Można zastosować kinkiety boczne, symetrycznie zamocowane przy lustrze, bądź lampę mocowaną nad lustrem, skierowaną w dół, należy jednak pamiętać, by znajdowała się nad całą długością lustra, równomiernie je oświetlając. Włączniki światła dobrze jest zamontować z dwóch stron, co ułatwi nam to codzienne funkcjonowanie, a barwę światła wybrać tak, by była jak najbardziej zbliżona do światła naturalnego.  Oświetlenie może dodać aranżacji łazienki nowoczesnego charakteru lub stworzyć intymną atmosferę. Wiszące na długich oplotach edisonowskie żarówki nawiążą do stylu loft, a błyszczące miedziane kule przywiodą na myśl styl glamour. Z kolei oświetlenie punktowe lub ledowe idealnie wpiszą się w minimalistyczne aranżacje.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wygodna strefa umywalki