Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

8. edycja 4 Design Days 25-28 stycznia 2024 r.

mat. prasowe

Tym razem wspólnie zastanowimy się nad powodami otaczania przedmiotami niskiej wartości oraz tym, co negatywnie wpływa na wzornictwo i architekturę. Będzie to okazja do dyskusji o konieczności budowania zrównoważonych struktur w duchu ekologii. Ósma edycja 4 Design Days została zaplanowana na dni 25-28 stycznia 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4 Design Days
4 Design Days
mat. prasowe

4 Design Days jest nie tylko platformą do prezentacji nowych trendów w designie i architekturze, ale także przestrzenią do budowania wartościowych relacji między projektantami i architektami a inwestorami. Networking, który stanowi istotną część tego wydarzenia, to proces nawiązywania kontaktów, dzielenia się pomysłami i doświadczeniami, a także budowania partnerstw biznesowych. Jest to szansa na rozwinięcie sieci kontaktów, które mogą prowadzić do inspirujących projektów i wzajemnych korzyści.

mówi Małgorzata Burzec-Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.

Pragniemy, aby tegoroczna edycja 4 Design Days była niejako odświeżeniem i zmianą dotychczasowej formuły wydarzenia, a nowa szata graficzna ma właśnie za zadanie podkreślić nasze dążenie do tworzenia silnych powiązań i współpracy pomiędzy wszystkimi uczestnikami tego wyjątkowego projektu.

dodaje Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.
4 Design Days
4 Design Days
mat. prasowe

Nieśmiertelny design

Sesja otwierająca, nosząca tytuł "Design nieśmiertelny. Architektura trwała", skupi się na trwałości i wartościach w obszarze projektowania i architektury. Uczestnicy wspólnie zastanowią się nad powodami, dla których często otaczamy się rzeczami krótkotrwałymi i przelotnymi, przeanalizują też tendencję do masowej produkcji i stosowania "szybkich" rozwiązań. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, jakie działania mają destrukcyjny wpływ na design i architekturę, rozważając przy tym błędy popełniane przez projektantów. Wątek "10 grzechów twórcy" zostanie rozwinięty, ukazując zestaw błędów i sugestie dotyczące unikania ich w projektach.

Dlaczego fotel Barcelona jest dalej „hot”

Treść pozostałych sesji będzie bogata i inspirująca, jak zawsze. Wiele z nich będzie dedykowanych projektowaniu w różnych aspektach. W panelu "Co sprawia, że fotel Barcelona nadal cieszy się dużą popularnością" dowiemy się, jakie czynniki decydują o tym, że pewne produkty stają się ikonami designu, utrzymując swoją atrakcyjność i wartość przez długi czas.

Ukłon w stronę rzemiosła i celebracja piękna

Będą też rozważane kwestie związane z cenami, składnikami oraz ich wpływem na trwałość artykułów. Panel "Nowoczesny folklor jako hołd dla rzemiosła i celebracja estetyki" skupi się na znaczeniu rzemiosła w kontekście zrównoważonego rozwoju i trwałości produktów. Skłoni on do refleksji nad tym, w jaki sposób skutecznie promować polskie rękodzieło oraz jakie elementy są doceniane przez klientów.

Made in Poland

Z kolei paneliści biorący udział w sesji "Made in... meble z Polski” zajrzą w głąb sytuacji polskich marek meblowych na rynku międzynarodowym. Poruszone zostaną wyzwania, potencjał i korzyści związane z budowaniem rozpoznawalności polskich producentów mebli.

Uczestnicy 4 Design Days będą również dyskutować na temat tworzenia wnętrz sprzyjających zdrowiu, gdzie główną rolę odgrywa człowiek. Prelegenci omówią, w jaki sposób projektowanie ma wpływ na zdrowie i samopoczucie jednostki. W ramach tego panelu zostaną szczegółowo omówione aspekty takie jak: oświetlenie, jakość powietrza, akustyka, kolorystyka, zapachy i obecność roślin.

W trakcie nadchodzącej edycji 4DD istotną rolę odegra również architektura. Jakie zmiany przyniesie rok 2024? W jaki sposób trudna sytuacja gospodarcza wpływa na różne sektory? Projekty zawieszone, stagnacja gospodarcza, rosnąca inflacja i wzrost kosztów inwestycji oraz materiałów budowlanych - jak mają one wpływ na opłacalność działalności architektonicznej? W których obszarach sytuacja wydaje się niepewna, a gdzie istnieje potencjał rozwoju? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań starają się znaleźć uczestnicy paneli związanych z branżą architektoniczną.

4 Design Days
4 Design Days
mat. prasowe

Mistrzowie Architektury

Tradycyjnie program obejmie również prelekcję zatytułowaną „Mistrzowie Architektury”. Uczestnicy będą również zgłębiać tematy związane z miastami. Sesja poświęcona „Wielkiemu Miastu na Śląsku – jak stworzyć spójne metropolitalne struktury na fundamencie GZM?” stanowi kluczowy punkt agendy, w ramach którego zostanie przedyskutowana koncepcja miast bez granic. Analizowany będzie przypadek 14 miast wchodzących w skład GZM, które - oprócz perspektywy politycznej - wymagają spójnej koncepcji urbanistycznej.

Organizatorzy skupią się na tematyce rewitalizacji, poświęcając wiele uwagi rozmowom na temat odnawiania konkretnych obszarów miejskich. Omawianie remontów poszczególnych dzielnic stanowi fundament nowego wyglądu przestrzeni i funkcji budynków. Ponadto, ma to wpływ na postawy społeczne, co będzie głównym tematem cyklu wystąpień i dyskusji.

Zielone budownictwo - przyszłość świata

Nowością będzie strefa Green Buildings, który skoncentruje się na zrównoważonym budownictwie. Powstanie Forum Ekspertów Zrównoważonego Budownictwa, które sporządzi listę kluczowych sugestii mających przyspieszyć ekologiczną rewolucję w polskim przemyśle budowlanym. Uczestnicy paneli dotyczących tego zagadnienia omówią kwestie takie jak postęp w realizacji celów klimatycznych w budownictwie, dostępność odnawialnych źródeł energii w budownictwie XXI wieku oraz terminy wprowadzenia do Polski renowacji w formie zielonego budownictwa. Ponadto poruszony zostanie temat ekologicznych materiałów budowlanych i technologii prefabrykacji. Wytwórcy oraz dostawcy energooszczędnych technologii, materiałów budowlanych i architekci zaangażowani w zrównoważone projektowanie zaprezentują swoje rozwiązania.

Apartamenty premium

Choć ceny luksusowych apartamentów przekroczyły próg 40 tys. zł za metr kwadratowy, popyt na nie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Nowe inwestycje powstają głównie w największych miastach Polski, koncentrując się na budowaniu efektownych obiektów, które przyciągają najbogatszych inwestorów. Kluczowym elementem są atrakcyjne udogodnienia, takie jak doskonałe lobby, obsługa concierge, sala kinowa i inne towarzyszące usługi, uznawane za niezbędne. Omówione zostaną również lokalizacje premium, projektanci, wykonawcy i nabywcy, przy czym szczególną uwagę skupi się na naświetleniu nowych inwestycji i zjawisku wzrostu cen. Wartością dla uczestników będzie również możliwość spotkania z firmami, które przedstawią ofertę nieruchomości dostępnych w sprzedaży, a także plan na budowę nowych lokalizacji.

Property Forum Śląsk

Rozmowy na temat rynku nieruchomości na Śląsku z udziałem władz samorządowych, inwestorów i deweloperów, prezentacje oraz wystąpienia stanowią także część programu Property Forum Śląsk podczas 4 Design Days. W trakcie nadchodzącej edycji uczestnicy paneli omówią przyszłość Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz perspektywy dla branży nieruchomościowej. Rozważą, jakie inwestycje są obecnie potrzebne Katowicom i okolicy, oraz jak bardziej przyciągnąć inwestorów. Ciekawym aspektem dyskusji będzie również transformacja biurowa.

4 Design Days
4 Design Days
mat. prasowe

Konkursy: Dobry Design 2024 i Property Design Awards

Podczas 4DD zostaną przyznane nagrody w ramach plebiscytu Dobry Design 2024, który ma na celu wyłonienie nowych ikon polskiego designu i twórców, którzy w DNA swojej działalności mają wpisaną troskę o dobry design, wysoką jakość i długowieczność produktu oraz zorientowanie na zrównoważony rozwój. Półfinaliści i finaliści konkursu Dobry Design 2024 zaprezentują swoje produkty w specjalnie przygotowanej przestrzeni. W trakcie wieczornej gali, pod koniec pierwszego dnia wydarzenia, w konkursie Property Design Awards nagrodzone zostaną również budynki oraz wnętrza z najlepszą architekturą i designem.

Dni otwarte 4DD

Warsztaty, spotkania z gwiazdami telewizji i internetu, prezentacje najlepszych polskich architektów i projektantów, rozmowy autorskie, cykle porad oraz konsultacji, różnorodne atrakcje dla najmłodszych i nieco starszych dzieci, a także wystawy – to wszystko w ramach dni otwartych 4 Design Days 27-28 stycznia. Targi "Jedyne w Swoim Rodzaju" będą towarzyszyć dniom otwartym - to przestrzeń dla unikalnych przedmiotów i promocji utalentowanych twórców.

Postaci świata designu, architektury i nie tylko

Warto dodać, że gościem specjalnym 8. edycji 4 Design Days będzie Ananya Singhal, hinduski architekt, współzałożyciel Studio Saar, który przez lata współpracował m.in. ze zdobywcą nagrody Pritzkera, V.B. Dachim. Aktualnie architekt prowadzi swoją autorską pracownię architektury i designu Studio Saar, którą założył w 2019 roku wspólnie z Johnnym Bucklandem. Ananya Singhal weźmie udział w sesji inauguracyjnej 4 Design Days oraz wygłosi wykład w ramach cyklu Mistrzowie Architektury.

Wiedzą i doświadczeniem podczas 8. odsłony 4 Design Days podzielą się m.in.:

 • Monika Bronikowska, współwłaścicielka HOLA Grupa;
 • Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury, partner Sud Architekt Polska;
 • Maciej Franta, architekt, i założyciel Franta Group Architects;
 • Paweł Garus, projektant, współzałożyciel mode:lina;
 • Marcin Gawroński, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, dyrektor działu budownictwa ekologicznego w SWECO POLSKA;
 • Justyna Glusman, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia Fala Renowacji;
 • Grzegorz Goworek, architekt wnętrz, założyciel pracowni Studio.O. organic design;
 • Oskar Grąbczewski, architekt, właściciel OVO Grąbczewscy Architekci;
 • Dawid Grynasz, właściciel i projektant, Grynasz Studio;
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, architekt, partner, członek zarządu APA Wojciechowski;
 • Mirella i Marcin Kępczyńscy, prowadzący kanał na Youtube „Mirella i Marcin“, znani z programu "Para w remont" emitowanego na HGTV, właściciele pracowni projektowania wnętrz Interior360;
 • Jan Kochański, właściciel, projektant Studio Jan Kochański;
 • Tomasz Konior, architekt i urbanista, założyciel i główny projektant KONIOR STUDIO;
 • Ewa Kuryłowicz, architektka, generalna projektantka, wiceprezes Kuryłowicz & Associates;
 • Joanna Leciejewska, właściciel, projektant, Joa-Projekt;
 • Marta Niemywska-Grynasz, właściciel, projektant, Grynasz Studio;
 • Jan Sikora, architekt wnętrz, założyciel Sikora Wnętrza;
 • Szymon Wojciechowski, prezes, współwłaściciel, architekt-partner, APA Wojciechowski Architekci;
 • Krzysztof Zalewski, właściciel, architekt, Zalewski Architecture Group.

Rejestracja pod linkiem: https://www.4dd.pl/2024/pl/rejestracja,642.html.

Więcej informacji o wydarzeniu: https://www.4dd.pl/2024/pl/.

Agenda wydarzenia: https://www.4dd.pl/2024/pl/design-days/sesje/.

4 Design Days
4 Design Days
mat. prasowe
  Więcej o:

Skomentuj:

8. edycja 4 Design Days 25-28 stycznia 2024 r.