Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ale lokale 2014 - The Dorsz w Krakowie

Redakcja

Ryba z frytkami w nowoczesnym, świeżym wnętrzu

The Dorsz to niedawno otwarta restauracja w Krakowie, serwująca m.in. słynny brytyjski zestaw, czyli rybę z frytkami (ang. fish & chips).  Królują tu ryby - dorsze, pstrągi i łososie serwowane na wiele sposobów.

Za projekt wnętrz odpowiada łódzka pracownia projektowa Libido Architekci. Projektanci stanęli przed niełatwym zadaniem - stworzenia wystroju oryginalnej brytyjskiej restauracji, w nowym, świeżym wydaniu. The Dorsz znajduje się w historycznej krakowskiej kamienicy, objętej ochroną konserwatora.

Wejście do lokalu jest wąskie, podłużne i sklepione kolebkowo. "Wygląda jak tunel metra!" - takie było pierwsze skojarzenie właścicieli. Architekci podchwycili tą myśl. To właśnie londyńskie metro stało się motywem przewodnim wnętrza. Wykorzystano różne elementy charakterystyczne dla londyńskich stacji tj. mapa metra, drobne białe kafelki czy natynkowa instalacja. Kolorowe pasy na posadzce nasuwają na myśl linię bezpieczeństwa.

Fot. Jacek Olszewski

Restauracja The Dorsz podzielona jest na pięć sal, które umieszczono na dwóch kondygnacjach. Każde pomieszczenie ma inny, wyraźny akcent, odróżniający je od pozostałych.

Parter jest jasnym wnętrzem, w którym dominuje drewno, ciemne industrialne lampy oraz instalacje z kabli i żarówek. Z ulicy dostrzec można drewniane żyletki, układające się  w symbol londyńskiego metra. Oprócz tradycyjnych stołów, wzdłuż jednej ściany zamontowano długi barowy blat z czarnymi, wysokimi stołkami. Jest tu też niewielka galeria fotografii.

Ostatnia sala na parterze to serce lokalu. O rybnym charakterze lokalu przypomina ściana, na której namalowano ręcznie wielką rybę z elementem polsko-brytyjskiej integracji językowej.  W tej sali znajduje się oryginalny brytyjski range do smażenia. W restauracjach serwujących „fish and chips” obowiązuje niepisana  zasada eksponowania tego urządzenia, niczym zwycięskiego trofeum.

Klimat najniższej kondygnacji, został zdominowany przez autentyczne kamienne ściany. Jedna sala jest jasna - ze stołami z oryginalnych bębnów kablowych, oraz dużymi zwisającymi z sufitu lampami. W drugiej sali, wzrok przyciąga czarny sufit.

The Dorsz British Fish & Chips

ul. Św. Anny 4 Kraków

Skomentuj:

Ale lokale 2014 - The Dorsz w Krakowie