Apartament projektu Jacka Tryca z nagrodą European Property Awards
Wnętrza tego apartamentu, znajdującego się na warszawskich Szczęśliwicach, zostały zaprojektowane przez architekta Jacka Tryca. Inspiracją do stworzenia koncepcji była wyprawa projektanta na koło podbiegunowe. Realizacja otrzymała tytuł Award Winner w kategorii Residential Interior Apartment prestiżowego konkursu European Property Awards 2021-2022.
Już samo położenie tego 116-metrowego mieszkania przesądza o jego wyjątkowości - a to za sprawą sąsiedztwa malowniczego Parku Szczęśliwickiego w Warszawie. Właścicielka lokum miała precyzyjnie określone oczekiwania odnośnie programu funkcjonalnego - pozostawiła natomiast architektowi wolną rękę w estetycznym kreowaniu przestrzeni. Przygotowana przez niego aranżacja nawiązuje do krajobrazu arktycznego archipelagu Svalbard, do którego należy m.in. wyspa Spitsbergen.
Świat Svalbardu to połączenie prostoty i minimalizmu. To poczucie znalezienia się w miejscu, w którym ziemia, powietrze i woda nasycone są tajemnicą. To kolory i faktury, jakich nie ma nigdzie indziej. To także ostry klimat, będący wielkim wyzwaniem dla flory i fauny.
Architekt pokazał, że surowa i nieprzystępna, ale jednocześnie fascynująca przyroda może stanowić doskonałe źródło inspiracji w pracy projektowej. Potwierdzeniem jest międzynarodowy sukces i nagroda w prestiżowym konkursie. W jaki więc sposób svalbardzkie motywy przełożyły się na decyzje projektowe? Po pierwsze architekt postawił na formę otwartą.
Układ apartamentu nie narzuca właścicielom żadnych reguł organizacji przestrzeni. Nie ogranicza jej do tradycyjnych zastosowań. Bo Svalbard to wolność.
Połączenie funkcji pomieszczeń (zintegrowanie salonu, kuchni i jadalni w strefie dziennej oraz poszerzenie sypialni o strefę kąpielową) pozwala na uzyskanie przestronności we wnętrzach – bez wrażenia przeładowania elementami wyposażenia.
Po drugie, przyroda archipelagu znalazła swoje odzwierciedlenie w aranżacji poprzez zastosowanie oszczędnych form i faktur. Chłodne kolory mebli, w tonacjach od jasnej szarości do czerni, subtelnie przełamuje rozbielone drewno podłogi. Taka estetyka wydaje się niemal "wychodzić" ze zdjęć krajobrazów umieszczonych na ścianach salonu i holu - majestatycznych pasm górskich Arktyki, oprószonych pierwszym śniegiem.
Szarość wpadająca w zieleń, widoczna na zasłonach okiennych, koresponduje z kolei z potężnymi ścianami lodowca widocznego na fotografii w sypialni. Prace wykonane osobiście przez architekta ciekawie dopełniają wystroju wnętrz, jednocześnie pogłębiają uczucie wyciszenia i skłaniają do kontemplacji. Odpoczynek w tak zaaranżowanym mieszkaniu pozwala zwolnić i odciąć się od codziennego pośpiechu. Wyposażenie wysokiej jakości służy na co dzień przemyślaną funkcjonalnością. Symboliczną rolę odgrywa w projekcie drewno. Dlaczego?
Na Svalbardzie nie rośnie ani jedno drzewo. Surowy klimat na to nie pozwala. Każda deska, każda belka została tu przetransportowana ze stałego lądu, jest obca. Z czasem zrasta się z otoczeniem, staje się jego częścią. W końcu rozpada się, znika. Taka ingerencja w dziewiczą naturę bardzo mocno kojarzy mi się z moją pracą. Przestrzeń zmienia się nieustannie, żyje. Jedne wątki się pojawiają, inne tracą na znaczeniu – jak w naturze. Element, który wprowadzam do pustego wnętrza, powoduje radykalną jego zmianę. Każda decyzja projektowa musi być przemyślana, tak aby nie zaburzała istniejącej struktury, a prowadziła do jej uporządkowania. Harmonijne wnętrze pozwala odnaleźć w nim spokój, ciszę, wytchnienie. Tak jak na Svalbardzie.
- www.tryc.pl, info@tryc.pl, tel. +48 501 089 365
- www.facebook.com/jacek.tryc.projektowanie.wnetrz
- www.instagram.com/jtryc
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach