Baldachim nad łóżko
Baldachim nadaje sypialni południowego charakteru, a małym dziewczynkom pomaga wyobrażać sobie, że są... księżniczkami. Zobacz, jak można zaaranżować sypialnię, w której znajduje się łóżko z baldachimem.
Baldachim nad łóżko
Baldachim może mieć rozmaite formy — od ciężkich zasłon i pełnego daszku, przez różnej wielkości i transparentności tkaniny zawieszone nad łóżkiem, aż do słupków lub ramy bez zasłonek. Baldachim może stworzyć we wnętrzu ciekawą atmosferę. Styl, jaki nadamy naszej sypialni, zależeć będzie od tego, jakich użyjemy tkanin i jaką formę nadamy baldachimowi.
Aby zasypiać i budzić się w romantycznym otoczeniu, użyjmy delikatnych materiałów, najlepiej w jasnych odcieniach. Mogą być przezroczyste, ale nie jest to konieczne. Tkaniny mogą być haftowane w delikatne wzory kwiatowe lub mieć wykończenie z koronek — białych lub w pastelowych kolorach. Bardzo dekoracyjne są kokardki i wstążki, którymi możemy podwiązać materiał.
Baldachim w nieco innym wydaniu
Niekiedy zamiast baldachimu na drążkach lub słupkach stosuje się jedynie moskitierę zawieszoną na obręczy. Jest nie tylko dekoracyjna, ale i praktyczna. Jeśli latem rozwiesimy moskitierę nad łóżkiem, możemy całą noc spokojnie spać przy otwartym oknie. Stanowi bardzo skuteczną osłonę przed komarami i innymi dokuczliwymi owadami. Moskitiery wykonane są najczęściej z muślinu.
W sklepach dostępne są gotowe moskitiery z obręczą, ale warto też samodzielnie nadać kształt zasłonom z delikatnego muślinu — można je drapować na kolumienkach łóżka, na drążku przymocowanym do ściany lub podwieszonym pod sufitem. Orientalnego charakteru nadadzą naszej sypialni zasłony z cięższych materiałów, głównie w ciepłych kolorach, ale mogą być również zestawione z intensywnymi błękitami lub zieleniami.
Wartość użytkowa baldachimu
Baldachim jest nie tylko ozdobą sypialni, ale pomaga również wyznaczyć strefy wnętrza. Dotyczy to i ogromnych sypialni, i małych mieszkań. Jeśli sypialnia lub pokój dziecka jest bardzo duży, wyznaczenie strefy snu jest nawet wskazane. Sypialnia musi dać nam poczucie intymności. Wiele osób z trudem zasypia w dużych pomieszczeniach. Często wynika to z tego, że pomieszczenia takie nie są wystarczająco przytulne. Baldachim sprawia, że w łóżku czujemy się bardziej bezpiecznie.
W małym mieszkaniu natomiast jedno pomieszczenie pełni niekiedy kilka funkcji — sypialni, gabinetu, salonu. Delikatna tkanina zasłaniająca wieczorem miejsce do spania pozwoli odciąć się od codziennych spraw i obowiązków. Stworzenie przytulnego miejsca do spania dla dziecka jest szczególnie ważne. Pod baldachimem powstaje nowa, ciekawa, prywatna przestrzeń. Każdy, kto budował w dzieciństwie domki z krzeseł i koców, dobrze wie, o co chodzi.
Zobacz także:
- Więcej o: