Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bidet w łazience. Dlaczego warto zainstalować bidet?

MŚ/Marek Słaboń

Bidet, zwany niegdyś kucykiem, początkowo traktowano jako intymny element wyposażenia wnętrza i stawiano w sypialni. We współczesnej łazience najczęściej występuje w komplecie z sedesem i nawiązuje do niego stylistycznie. Bidet podnosi komfort codziennego życia, zatem warto rozważyć jego zakup. Co trzeba wiedzieć przed wprowadzeniem go do łazienki?

bidet
Bidet obok miski sedesowej w łazience
Shutterstock

Bidet w łazience. Co to jest?

Bidet był w przeszłości nazywany kucykiem -nazwa ta pochodziła od sposobu, w jaki używało się tego urządzenie, czyli siadając jak na kucyku. Pierwsze bidety pojawiły się we Francji w XVII w. i były traktowane jak luksusowe meble. W czasie Rewolucji Przemysłowej (zapoczątkowanej w Anglii na przełomie XVIII i XIX w.) stały się symbolem nowej burżuazji. Z kolei arystokraci używali przedmiotu, który był podobny do bidetu, do mycia włosów. W łazienkach zaczęto go montować dopiero na początku XX w. Bidet to skanalizowana miska, służąca do higieny intymnej w wygodnej, siedzącej pozycji, bez konieczności całkowitego rozbierania się. Wyglądem i wielkością z jednej strony przypomina miskę ustępową, z drugiej nisko zawieszoną umywalkę.

Bidet: odległość od innych urządzeń w łazience

Bidet powinien znajdować się w odległości ok. 30 cm od innych urządzeń sanitarnych lub od ściany - po to, aby z obu jego stron zachować wystarczająco dużo miejsca na nogi. Od pralki powinien być odsunięty na odległość ok. 60 cm. Przed bidetem trzeba zostawić wolną przestrzeń o wymiarach co najmniej 60×60 cm.
 
bidet
Bidet w łazience
Shutterstock

Miejsce na bidet

Ze względów praktycznych bidet montuje się zazwyczaj obok miski ustępowej. Zwykle jest to także najlepsze rozwiązanie z estetycznego punktu widzenia. W łazienkach małych, trudno ustawnych, albo na poddaszu, gdzie z powodu licznych skosów trudno zamontować miskę ustępową i bidet obok siebie, warto rozważyć inne, dogodne miejsce. Urządzenia te można umiejscowić na przykład naprzeciwko siebie. Kiedy w łazience znajdzie się miejsce tylko na miskę ustępową, a bardzo zależy nam również na bidecie, muszlę ustępową można przerobić tak, by pełniła funkcję bidetu, montując baterię z mini słuchawką. Ma ją w ofercie wiele firm produkujących baterie łazienkowe.

W małych łazienkach ciekawym rozwiązaniem może być także zamontowanie na zwykłej muszli ustępowej specjalnej deski z funkcją bidetu. Umieszczony jest w niej mieszacz z wylewką pełniący rolę baterii bidetowej. Takie urządzenie może być też wyposażone w panel sterujący, za pomocą którego reguluje się temperaturę i natężenie strumienia wody oraz temperaturę powietrza w dmuchawie suszącej. Jeśli z łazienki będzie korzystała osoba niepełnosprawna, dobrze jest zamontować uchwyt do podpierania się. Dostępne są miski z podcięciem, które mogą zastąpić bidet. Wówczas w jej okolicy wystarczy zamontować baterię ze słuchawką prysznicową.

Jak wybrać bidet?

Większość producentów oferuje zarówno bidety stojące, jak i podwieszane. Wybieramy je z tej samej linii wzorniczej, co miska ustępowa i umywalka. Mamy wówczas pewność, że nie będą się różniły kolorem ani wzornictwem. Kompletowanie wyposażenia łazienki przyborami z różnych linii wzorniczych może zepsuć jej wygląd. W większości bidetów nie używa się desek. Aby siadanie na zimnej ceramice nie było nieprzyjemne, niektóre firmy oferują nakładki lub deski bidetowe.

Zobacz także: Toaleta: funkcjonalna i komfortowa. Jaka powinna być nowoczesna toaleta? >>

bidet
Bidet w łazience
Shutterstock

Bateria bidetowa

Wyglądem i wielkością przypomina baterię umywalkową - ma jednak ruchomy perlator. Pozwala on na wygodne korzystanie z urządzenia, daje możliwość regulowania kierunku strumienia wody oraz ułatwia mycie i opłukiwanie samego bidetu. Warto wybrać baterię bidetową z tej samej linii wzorniczej, co umywalkowa. Na rynku są dostępne baterie w stylu retro oraz o nowoczesnych, minimalistycznych kształtach. Najczęściej do bidetu montuje się baterie sztorcowe (stojące) jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Znacznie droższym, dlatego rzadszym rozwiązaniem, jest bateria bidetowa trzyotworowa. Wybierając model, należy zwrócić uwagę na długość wężyków przyłączeniowych, będących jej częścią. Elastyczne wężyki są łatwiejsze w montażu, ale te ze sztywnymi rurkami są mniej awaryjne. Praktyczne są baterie dostarczane w komplecie z zestawem odpływowym i automatycznym korkiem oraz z rączką prysznicową (przydaje się również do mycia bidetu).

Syfon do bidetu

Przy zakupie bidetu, oprócz baterii, warto od razu rozejrzeć się za syfonem. Służy on do odprowadzenia brudnej wody do kanalizacji. Niektórzy producenci oferują go w komplecie z bidetem, warto to jednak wcześniej sprawdzić. Syfon dobiera się do rodzaju bidetu (stojącego lub wiszącego) i baterii bidetowej (z korkiem automatycznym lub bez). Jeśli do bidetu ma być zamontowana bateria z korkiem automatycznym, syfon musi mieć złącze z gwintem - bez odpływu (tzw. półsyfon).

Zobacz także: Stelaż podtynkowy: estetyka i komfort >>

bidet
Bidet i miska sedesowa z tej samej serii
Shutterstock

Bidet: zalecenia montażowe

Montaż bidetu wiąże się z koniecznością doprowadzenia ciepłej i zimnej wody oraz wykonania podejścia kanalizacyjnego. Wysokość i rozstaw "oczek", czyli króćców wystających ze ściany, zależy od typu bidetu i sposobu podłączenia baterii.

Bidet stojący

Bidet stojący ma wysokość ok. 40 cm. Przykręca się go do podłogi lub ściany za pomocą śrub. Urządzenie można dosunąć do samej ściany lub odsunąć od niej o kilka centymetrów, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz konstrukcji samego bidetu. "Oczka" bidetów stojących umieszcza się na wysokości 15 cm od podłogi, z rozstawem wynoszącym 15 cm. Jeśli bidet jest odsunięty od ściany, ale ma podcięcie ułatwiające podłączenie urządzenia, baterię podłącza się do "oczek" za pomocą zaworów kątowych i wężyków. Jeśli podłączenia mają być schowane za miską bidetową, zawory kątowe mogą okazać się niedostępne. Wówczas baterię podłącza się za pomocą elastycznych wężyków.

Bidet podwieszany

Bidet podwieszany jest niższy od stojących (ma 28-32 cm wysokości). Przytwierdza się go do ściany za pomocą śrub lub stelaża podtynkowego na wysokości 32 cm od podłogi. "Oczka" bidetów wiszących znajdują się na wysokości 10-18,5 cm od poziomu posadzki, a zalecany rozstaw króćców wynosi 8-30 cm. Podejścia do bidetów wiszących chowa się w bruzdach ściennych lub specjalnie zabudowywanym stelażu. Jeśli bidet chcemy zawiesić na ściankach cieńszych niż 8-15 cm, najlepiej zamontować go na stelażu podtynkowym. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można o kilka centymetrów wyregulować wysokość bidetu. Umożliwia to powieszenie urządzenia na wysokości odpowiadającej indywidualnym potrzebom. Zabudowa lekka jest bardzo praktyczna i łatwa w wykonaniu. Dostęp do całej powierzchni podłogi sprawia, że łazienkę wyposażoną w podwieszane urządzenie łatwo utrzymać w czystości.

Zobacz także: Łazienka inspiracje: co położyć na ściany w łazience? >>

bidet
Sedes i bidet w łazience
Shutterstock

Bidet: jak z niego korzystać?

Z bidetu można korzystać będąc zwróconym zarówno twarzą, jak i tyłem do baterii, ale łatwiej jest kontrolować siłę, temperaturę i kierunek strumienia wody, siedząc na wprost "kurków". Taka pozycja może być jednak czasem niewygodna, szczególnie wtedy, kiedy mamy na sobie opuszczone spodnie lub rajstopy. Sposób, w jaki korzysta się z bidetu, warunkuje także jego umiejscowienie w pomieszczeniu - ilość miejsca po bokach urządzenia musi dawać wystarczająco dużo swobody na wsunięcie nóg.

Bidet może być wykorzystywany do codziennej higieny intymnej, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy możliwości lub czasu na przykład na wzięcie odświeżającego prysznica. Ale nie tylko wówczas. Sprawdza się także przy stosowaniu domowych metod leczniczych, na przykład przy stanach zapalnych - jeśli napełnimy go wodą z roztworem środka leczniczego, można w nim wymoczyć zainfekowaną część ciała, co zwykle bardzo przyspiesza proces gojenia. W bidecie można także umyć sobie nogi, a co bardziej kreatywni użytkownicy potrafią w nim nawet umyć... dziecko.

Uwaga! Warto pomyśleć o zawieszeniu tuż przy bidecie pojemnika na płyn do higieny intymnej - sprawdza się lepiej niż tradycyjne mydło.

Zobacz także: Ubikacja >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Bidet w łazience. Dlaczego warto zainstalować bidet?