Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bielenie podłogi: stara podłoga malowana na biało

Redakcja Pressland

Aktualnie do łask wraca malowanie drewnianych podłóg farbami. Nie naśladują one jednak w tej chwili barwy drewna, lecz są białe. Biel ta jest wyrazista, a o tym, że podłoga jest zrobiona z drewna przypomina zarys deszczułek. Metamorfoza starej podłogi w modną podłogę rozbielaną powiększa oraz rozświetla wnętrze. Uzyskane efekty są rzeczywiście zjawiskowe. Dlatego warto się na to zdecydować.

Bielenie podłogi: stara podłoga malowana na biało
Bielenie podłogi: stara podłoga malowana na biało
Fot. Shutterstock

Stara podłoga malowana na biało

Jeśli starą podłogę chcemy pomalować na biało to wystarczy, żeby była ona jaśniejsza o kilka tonów. Wówczas pomieszczenie zaprezentuje się jako bardziej doświetlone i przestronniejsze. Rozwiązanie to sprawdza się w małych, słabo doświetlonych wnętrzach domowych. W większych pomieszczeniach także zaprezentuje się ciekawie. Co ważne, biała podłoga świetnie sprawdzi się jako tło zarówno do pomieszczeń tradycyjnych, jak i w pomieszczeniach wystylizowanych modernistycznie. Drewno można rozjaśniać w dowolnym stopniu, w zależności od posiadanych upodobań. Żeby wybielić podłogę można użyć lakieru, olei, a także past różniących się nasyceniem pigmentów. Jeśli ktoś nie jest zwolennikiem czystej bieli to może zdecydować się na odcień do malowania podłogi w podobnej tonacji, na przykład w szarości lub w beżu. Można wybierać wśród preparatów podkreślających rysunek słojów bądź tych, które ujednolicą drewnianą podłogę.

Warto wiedzieć, że rozbielać można nie tylko jasne gatunki drewna, ale też ciemniejsze. Wyraźnie wskazuje na to ostatni trend, czyli rozbielanie podłóg dębowych.
Rozbielenie podłogi pozwoli na trwałe efekty, gdy zdecydujemy się na zastosowanie metody przy której pigmenty wnikną w drewno. Olejowanie podłogi na biało jest jedną z takich metod, zwłaszcza gdy preparat nakłada się na gorąco, ponieważ wtedy bardziej spenetruje on drewno. Trwałe jest również wybielanie drewna bejcą, po czym nanosi się na nie lakier albo olej. Czas schnięcia bejcy powinien być długi dzięki czemu uzyska się jednolicie wybarwioną powierzchnię. Do bielenia podłóg nadają się bejce wodne. Można też skorzystać ze specjalnych past wybielających do podłóg. Pasty takie podkreślają usłojenie i można je nanosić na drewno surowe albo na drewno bejcowane. Podłoga będzie trwała, gdy tuż po pastowaniu nałoży się na nią utrwalacz zamykający pory drewna, lakier lub olejowosk.

Lakiery i farby do bielenia podłóg

Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są lakiery do bielenia podłóg. Jest to metoda nieco mniej trwała, ale mniej czasochłonna i prostsza. Warto wybierać lakiery zawierające pigmenty, które mają dobrą zawartość żywicy. Za takie uchodzą lakiery poliuretanowe. Są one odporne na uszkodzenia oraz bardzo elastyczne. Lakier utworzy na podłodze powłokę ujednolicającą jej wygląd. Ilość pigmentów zawartych w lakierze wpływa na to, jak jasna będzie podłoga oraz w jakim stopniu widoczne będą słoje drewna. Im pigmentów jest więcej tym bardziej zatarty jest rysunek usłojenia. Na rynku dostępne są: lakiery poliuretanowe, uretanowe, a także akrylowo – poliuretanowe. Są to lakiery różniące się ilością pigmentów oraz stopniem połysku: od matu poprzez satynę, aż po połysk tafli szkła. Barwy lakierów można wybierać nawet pośród kilkuset jasnych kolorów, różniących się zaledwie ułamkami barwnych tonów.

Podłogę można też pomalować białą farbą. Jest to rozwiązanie skierowane zwłaszcza do osób, które chcą podłogę bardziej ujednolicić, zachowując jedynie wyraźny zarys drewnianych elementów. Można wybierać pośród różnych rodzajów farb kryjących do malowania podłóg: emalii poliuretanowych, emalii akrylowych, a także emalii epoksydowych. Farby przeznaczone do pomalowania podłóg drewnianych mogą występować w wersjach półmatowych i błyszczących. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie farby to mamy możliwość wyboru różnych tonacji kolorystycznych. To, jaki będzie zakres prac zależy od stopnia zniszczenia drewna i sposobu, w jaki chcemy to drewno rozbielić.
W przypadku podłogi, która nie jest bardzo zniszczona wystarczy przeszlifować drewno i przetrzeć papierem ściernym. Jeśli zaś chcemy użyć bejcy to konieczne okaże się cyklinowanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bielenie podłogi: stara podłoga malowana na biało