branża
Prestiżowy cykl na finiszu. PERSPEKTYWA w Gdańsku i Łodzi
Setki architektów, interesujące tematy, spotkania z ekspertami. W Gdańsku i Łodzi odbędą się dwa ostatnie wieczory tegorocznego cyklu PERSPEKTYWA. Zapisy trwają. Wstęp wolny.
[WYSTAWA] Z mojego okna widać wszystkie kopce. Bunkier Sztuki w Krakowie
Nieco ponad pół wieku temu wzrok czytelników jednej z krakowskich gazet przykuł niechybnie chwytliwy nagłówek: „Salon wystawowy przy Plantach nareszcie otwarty!” Niektórzy z nich być może znaleźli się poprzedniego wieczora – 11 września 1965 roku – w tłumie znamienitych gości uświetniających inaugurację Miejskiego Pawilonu Wystawowego. Moment ów zwieńczył trwający niemal dekadę burzliwy proces przekształcenia kawiarni „Esplanada” w przestrzeń wystawienniczą dedykowaną sztuce współczesnej.
LECHSTARTER - Milion złotych na pozytywne zmiany w polskich miastach
Rozpoczął się program LECHSTARTER, akcja społeczna mająca na celu inspirowanie mieszkańców polskich miast do wprowadzenia pozytywnych zmian w miejskim otoczeniu. Pomysły m.in. z obszaru estetyzacji miast oraz tworzenia przestrzeni jednoczących mieszkańców można zgłaszać do 4 kwietnia.
"Księga Zachwytów" Filipa Springera [WYGRAJ KSIĄŻKĘ]
Już jutro premiera "Księgi Zachwytów". Gdzie tym razem zabierze nas w podróż Filip Springer? Jak podpowiada tytuł nowa księga to opowieść o tym co dobre w polskiej architekturze, tym co zachwyca i co olśniło autora książki, który od kilku lat przybliża polskim czytelnikom wiedzę o architekturze
Specjalność - wieżowce. O nowym warszawskim biurowcu i architekturze z Goettsch Partners [WYWIAD]
W Warszawie trwają przygotowania do budowy nowego biurowego wieżowca. Mennica Legacy Tower [130 metrów] to budynek zaprojektowany przez znaną na całym świecie pracownię Goettsch Partners specjalizująca się w projektowaniu budynków wysokościowych a swoimi korzeniami sięgającą... Miesa van der Rohe. Co zdradził nam Joachim Schuessler, dyrektor Goettsch Partners na temat warszawskiego projektu i podejścia do projektowania? Oto kilka pytań na które udzielił nam odpowiedzi.
IV Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
Już po raz czwarty eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i za granicy zastanawiali się nad złożonością przestrzeni, w której żyjemy i w której realizujemy swoje scenariusze życiowe. Biennale to impreza cykliczna organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora ASP w Krakowie.
Od pomysłu, przez projekt, do realizacji. Konkurs dla architektów i studentów architektury
Droga od zamysłu architektonicznego do realizacji inwestycji często bywa długa. Każdy jej etap to swoisty krok milowy w tworzeniu budynków i kreowaniu przestrzeni. To czy projekt lub istniejący obiekt odzwierciedla wyobrażenia i plany architekta często bywa wypadkową wielu czynników. Zatem jak naprawdę zmienić wizję w projekt, który znajdzie swoje odbicie w realnej inwestycji? To właśnie jest przedmiotem V już edycji konkursu dla architektów "Zmień wizję w projekt".
PERSPEKTYWA na finiszu - zapisy na ostatnie 3 spotkania
Druga edycja cyklu wieczorów architektów i designerów PERSPEKTYWA powoli zbliża się do końca. To już ostatni moment, by zapisać się na jedno z trzech pozostałych spotkań - w Katowicach, Gdańsku lub Łodzi. Wstęp wolny.
Architekci pod Wawelem [PERSPEKTYWA]
Setka architektów i projektantów spotkała się w Krakowie na wieczorze z cyklu PERSPEKTYWA. W Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej ?Manggha? rozmawiano m.in. o relacjach architekta z klientem oraz projektowaniu oceanariów w Polsce i Angoli. Wydarzenie zebrało bardzo dobre recenzje.
Nagroda Roku SARP 2015. Rusza tegoroczna edycja konkursu
Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do wzięcia udziału w konkursie NAGRODA ROKU SARP 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w roku 2015 oraz NAGRODY SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych w roku 2015.
Amanda Levete, gwiazda światowej architektury, po raz pierwszy w Polsce!
1 kwietnia 2016 r. w Warszawie odbędzie się wykład Amandy Levete, jednej z niewielu kobiet w gronie światowych gwiazd architektury, laureatki prestiżowej nagrody Stirlinga i założycielki londyńskiej pracowni architektonicznej AL_A. Wydarzenie towarzyszy prezentacji prac laureatów programów TEORIA i PRAKTYKA, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Filharmonia Szczecińska w albumie 4dimensionHarmony
Już 22 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie się spotkanie poświęcone najsłynniejszemu budynkowi Europy roku 2015 - Filharmonii w Szczecinie. O tym jak powstawał, opowiedzą twórcy albumu ?4dimensionHarmony?.
Architekci i Jacek Rozenek w Krakowie
Już 26 lutego kolejny wieczór z cyklu PERSPEKTYWA. Tym razem do spotkania architektów i designerów dojdzie w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej ?Manggha? w Krakowie. Wstęp wolny, zapisy trwają.
Bunkier Sztuki: Z mojego okna widać wszystkie kopce [WYSTAWA]
Międzynarodowa wystawa zbiorowa ?Z mojego okna widać wszystkie kopce? jest swoistym montażem obrazów, obiektów, scen i cytatów z opowieści, której głównym bohaterem jest instytucja - dzisiejsza Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.
reSITE 2016: Miasta w migracji - Piąta międzynarodowa konferencja
W dniach 16-17 czerwca 2016 roku już po raz piąty do Pragi zjadą się światowej sławy architekci, urbaniści, planiści, architekci krajobrazu i ekonomiści. Wizjonerzy, eksperci, burmistrzowie największych miast i przedstawiciele wyjątkowych inicjatyw społecznych zaprezentują innowacyjne rozwiązania i strategie dla europejskich miast, by skutecznie i bezboleśnie wykorzystać napływ nowych mieszkańców.
Budujemy po to, by być zburzonymi - o architekturze z Ewą Kuryłowicz [WYWIAD]
Nie można tworzyć skansenów - mówi Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant w pracowni Kuryłowicz & Associates. To w ich siedzibie na Saskiej Kępie powstało m.in. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Muzeum Historii Żydów Polskich (we współpracy z Rainerem Mahlamäki) czy Plac Unii City Shopping w Warszawie.
Zdobywcy europejskiej nagrody architektonicznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Filharmonia Szczecińska - pierwszy polski zwycięzca Mies van der Rohe Award - oraz pozostali laureaci ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej na wspólnej wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
PZFD wybrał Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015. Zobacz nagrodzone inwestycje.
Z okazji 25 - lecia rynku deweloperskiego Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił II edycję ogólnopolskiego konkursu "Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015". Celem przedsięwzięcia było wyróżnienie projektów, które stwarzają idealne warunki do mieszkania, gwarantują użyteczność, są przyjazne dla środowiska oraz zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju. Które projekty zasłużyły na nagrodę i wyróżnienie?
Konkurs na fasadę roku na ostatniej prostej, kto zwycięży?
Konkurs na Fasadę Roku to coroczne wydarzenie organizowane przez firmę Baumit. Do walki o tytuł stają najlepsze obiekty z całej Polski a Jury i Internauci wybierają w poszczególnych kategoriach projekty, które ich zdaniem zasługują na zwycięstwo. W tym roku zgłoszono aż 191 obiektów, czy znajdą się w tym gronie prawdziwe perły architektury?
Nagroda Miesa van der Rohe - 25 lat. Wystawa w Muzeum Architektury
Ikony współczesnej architektury, dzieła najlepszych architektów i biur projektowych z całej Europy, realizacje, które trwale zmieniły oblicza dzisiejszych miast. Ponad 3 tysiące takich budynków zaprezentuje wystawa Made in Europe inaugurująca program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, którą 16 stycznia 2016 roku otworzy Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Odręczny rysunek w świecie wizualizacji. Szkice architekta Marka Tryzybowicza [WYSTAWA]
Czy w świecie komputerów, które dziś są nieodłącznym narzędziem pracy każdego architekta jest jeszcze miejsce na szkice i odręczny rysunek? Jak najbardziej! To ciągle bardzo prosta i skuteczna metoda na szybkie zapisanie pomysłu i podzielenie się nim z innymi. Odręczna, szkicowa forma pozwala się skupić na wzajemnych proporcjach, kompozycji i relacjach poszczególnych brył składających się na budynek bez wchodzenia w precyzyjne dobieranie faktury czy światłocienia. To zapis idei,a ta w architekturze przecież jest najważniejsza!
Form follows freedom. Polska architektura od XIX wieku do dziś. Wywiad z prof. Jacekiem Purchlą
W 25-lecie odzyskania wolności szydziliśmy, że nic nam się nie udało. A w architekturze zrobiliśmy w tym czasie gigantyczny skok cywilizacyjny, o którym nie mamy pojęcia. Prof. Jacek Purchla tłumaczy, w jaki sposób polska architektura stała się jednym z najciekawszych punktów na mapie Europy i świata.
Architektura VII Dnia - polskie kościoły posoborowe. Archiwum społeczne, wystawa i dyskusja
Po wojnie zbudowano w Polsce ponad trzy i pół tysiąca kościołów, większość powstała w duchu reformatorskiego Soboru Watykańskiego II. I choć budowle sakralne znacząco wpłynęły na krajobraz, pozostają na peryferiach dyskusji o współczesnej polskiej architekturze. Historię polskich posoborowych świątyń, które dziś wyglądają jak ogromne statki kosmiczne, które przypadkiem wylądowały wśród bloków, domków jednorodzinnych, pól i lasów, piszą Kuba Snopek oraz Iza Cichońska w ramach projektu Architektura VII Dnia.
Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r.
Tu było, tu stało i Stowarzyszenie MASŁAW zapraszają na premierę drukowanej, bezpłatnej mapy Tu było, tu stało 3. Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 r., która odbędzie się 1 grudnia 2015 r. o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Premierze mapy Tu było, tu stało 3 (TBTS) towarzyszyć będzie wykład "Co nam zostało po transformacji?", który wygłosi prof. Waldemar Baraniewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
[GDYNIA] Na przykład. Nowy Dom Polski
NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI to wystawa wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą.
Projekty z serii mission impossible to jej specjalność: Dorota Szlachcic [WYWIAD]
Projektowała m.in. wrocławskie Afrykarium, wysokogórskie schronisko w Himalajach czy oceanarium w Angoli. Dorota Szlachcic z ArC2 Fabryki Projektowej opowiada o tym, dlaczego warto podejmować wyzwania, zbierać nietypowe doświadczenia oraz jak szukać inspiracji.
WARSAW ON AIR - Warszawa z lotu ptaka
"WARSAW ON AIR - Warszawa z lotu ptaka" to cykl dziennych oraz nocnych panoram, które 22-letni Maciej Margas zrobił latając śmigłowcem bez drzwi. "WARSAW ON AIR" to również historia o tym jak dzięki uporowi, kilku miesiącom ciężkiej pracy i determinacji można osiągać rzeczy, zdawałoby się, niemożliwe!
Trwa konkurs na najlepszą fasadę roku
Od 1 września bieżącego roku trwa rywalizacja o prestiżowy tytuł Fasady Roku 2015. Mijamy zatem półmetek konkursu, stwarzającego niezwykłą szansę wyróżnienia się na krajowym rynku budowlanym, a zarazem otwierającego drzwi do międzynarodowej odsłony plebiscytu - Baumit Life Challenge. Stawka jest wysoka, a czasu coraz mniej. Choć największe emocje dopiero przed nami, dla inwestorów, architektów czy wykonawców to już ostatni dzwonek, aby zgłosić swój projekt i dołączyć do obsady konkursu.
Warszawa okiem szwajcarskiego i niemieckiego krytyka architektury
Berlińskie wydawnictwo Dom Publishers opublikowało niedawno przewodnik architektoniczny po Warszawie "Architekturführer Warschau". Grzegorz Piątek poprowadzi rozmowę z jego autorami, Hansem Wolfgangiem Hoffmannem i Wernerem Huberem, o ich pracy z miastem.
Najlepsze elewacje 2014. Które projekty zwyciężą w tym roku?
Konkurs Fasada Roku organizowany przez firmę Baumit od wielu lat wyłania najlepsze realizacje zarówno w nowym budownictwie, jak również spośród modernizowanych i zabytkowych obiektów. O tym, które budynki otrzymają nagrodę w tym roku zadecyduje trzynastu jurorów związanych ze środowiskiem architektonicznym.