branża
Panele fotowoltaiczne na wodzie w Łapinie. To pierwsza taka inwestycja w Polsce
Spółka Energa OZE umieści na stałe panele fotowoltaiczne na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino. Przeprowadzony w ubiegłym roku pilotaż potwierdził, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.
Konferencja „Architektura przyjazna seniorom” – szansa na przewagę konkurencyjną i nowe kompetencje dla architektów
Jak projektować miejsca przyjazne seniorom? Podczas konferencji "Architektura przyjazna seniorom" poruszone zostaną zagadnienia związane z architekturą przestrzeni publicznej oraz projektowaniem placówek medycznych, w tym przychodni, szpitali i domów opieki, uwzględniających potrzeby osób starszych.
Karim Rashid zaprojektował kolekcję Sakred dla KROSNO D'SIGN. Szkło od poety plastiku
Karim Rashid, jeden z najbardziej wyrazistych projektantów, stworzył dla debiutującej marki KROSNO D'SIGN kolekcję Sakred. W rolach głównych cylinder i stożek.
Future living. Duńskie miasta przyszłości - wystawa w PPNT Gdynia Centrum Designu
Architekci i urbaniści stoją dziś przed wieloma wyzwaniami. Jak projektować miasta w sposób zrównoważony? Jak poradzić sobie z rosnącą liczbą ludności w miastach? Jak spełnić światowe cele redukcji emisji dwutlenku węgla i jednocześnie stworzyć ramy dla dobrego życia i wspólnoty? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi na wystawie "Future living. Duńskie miasta przyszłości", organizowanej w PPNT Gdynia Centrum Designu.
Trans:Forming Design From Poland - 10 polskich firm meblarskich po raz pierwszy podjęło współpracę z projektantami. Powstały świetne kolekcje!
Grynasz Studio, Beza Studio, Szymon Hanczar, Nikodem Szpunar, Dorota Terlecka, Magda Kasprzyca, Agata Kulik-Pomorska to tylko niektórzy projektanci, którzy stworzyli 10 wyjątkowych kolekcji dla polskich firm meblarskich. Producenci uwierzyli, że dobre wzornictwo to właściwy kierunek.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Zobaczcie nominowane realizacje
To już piąta edycja konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy promującego najlepsze stołeczne realizacje - nowe budynki, przestrzenie publiczne rewitalizacje i wydarzenia związane z architekturą.
Natural Born - świadome projektowanie według Tomka Rygalika
Do 12 października w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Powiślu można oglądać wystawę pod tytułem „Natural Born”, prezentującą kreatywne podejście Tomka Rygalika (Studio Rygalik) do świadomego projektowania z użyciem odnawialnych materiałów. Niezwykła instalacja, której głównym bohaterem jest bliski człowiekowi mebel – krzesło – pozwala w sposób bardziej świadomy spojrzeć na tworzenie i konsumpcję dóbr materialnych. Jednocześnie partnerzy projektu prezentują jeden z najciekawszych w ostatnim czasie surowców drewnianych do tworzenia mebli – czerwony dąb amerykański.
Element Urban Talks po raz 3. w Krakowie. Architekci wobec wyzwań świata
Element Urban Talks to 2 dni wykładów i spotkań z projektantami z całego świata, warsztaty i spacery architektoniczne. Trzecia edycja tego wydarzenia odbędzie się na przełomie listopada i grudnia w Krakowie. Międzynarodowe grono architektów, projektantów przestrzeni i aktywistów będzie rozmawiać o projektowaniu odpowiadającym na potrzeby współczesnego świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest odpowiedzialność.
„Patchwork Łódź” – rusza konkurs architektoniczny organizowany przez Echo Investment
Jak będzie wyglądała Łódź przyszłości? Jakiej przestrzeni potrzebują jej mieszkańcy? Gdzie i w jaki sposób będą mogli wypoczywać i spędzać czas? Echo Investment ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny dla studentów Wydziałów Architektury i Urbanistyki zatytułowany „Patchwork Łódź”. Zadaniem jest opracowanie koncepcji projektu przestrzeni publicznej na terenie byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, obejmującej południową część rewitalizacji strefy wielkomiejskiej w Łodzi. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Łodzi, a w komisji konkursowej zasiada m.in. architekt William J. Sebring, partner w renomowanej amsterdamskiej pracowni STIR Architecture. Nagrodami w konkursie są staże w najlepszych biurach architektonicznych: STIR Architecture (Amsterdam) i Medusa Group (Warszawa/Bytom) oraz 4-dniowa wycieczka do Amsterdamu i Ultrechtu.
Konferencja "Better Urban Life. Warszawa i Zurych, dwie zmieniające sie metropolie". Porozmawiajmy o jakości życia w miastach
Konferencja "Better Urban Life. Warszawa i Zurych, dwie zmieniające się metropolie" to okazja aby porozmawiać o wyzwaniach wiążących się z szybkim tempem urbanizacji. Punktem wyjścia będą Warszawa i Zurych - najsilniejsze centra gospodarcze swoich państw.
Targi budowlane Warsaw Build - wydarzenie dla architektów, deweloperów, wykonawców, inwestorów oraz pasjonatów budownictwa
W tym roku po raz pierwszy na mapie wydarzeń targowych pojawi się Warsaw Build – targi budowlane i materiałów wykończeniowych, które są odpowiedzią na boom inwestycyjny w Polsce. Impreza rozpocznie się w czwartek 3 października i potrwa cztery dni, do niedzieli włącznie.
Zielony Weteran. Przygarnij rośliny, które zdobiły warszawskie biurowce
Zielony Weteran to cykliczna akcja organizowana przez firmę Florabo, zajmująca się projektowaniem i wykonywaniem aranżacji roślinnych do wnętrz. Za grosze można kupić rośliny, które wiele lat "pracowały" w biurowcach, bankach i urzędach. Kolejna akcja odbędzie się już 5 października podczas Tagu Śniadaniowego na warszawskim Żoliborzu.
Design. Sztuka Kobiet - wystawa najlepszych prac polskich projektantek ostatniego stulecia
Już od 27 w DESA Unicum będzie można oglądać wystawę "Design. Sztuka Kobiet" - największą w historii ekspozycję poświęconą polskim projektom tworzonym wyłącznie przez kobiety. To przegląd blisko dwustu najlepszych projektów ostatniego stulecia, w tym m.in. słynne krzesła „Muszelka” Teresy Kruszewskiej czy „Pająk” Marii Chomentowskiej.
Całe morze budowania - książka o wrocławskiej architekturze lat 1956-70 [BRYŁA CZYTA]
Książka „Całe morze budowania” autorstwa Agaty Gabiś to prawdziwa gratka nie tylko dla studentów architektury, fotografów, konstruktorów, ale dla wszystkich miłośników Wrocławia. Publikacja poświęcona jest wrocławskiej architekturze z lat 1956-1970.
Bjarke Ingels opowiada o nowym pomyśle na warszawską Wolę
Jest bez wątpienia jedną z najciekawszych postaci współczesnej architektury, a jego projekty zdobywają uznanie krytyków oraz prestiżowe nagrody. Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Polskich i Urban Land Institute Bjarke Ingels, założyciel międzynarodowej pracowni architektonicznej BIG Architects, wygłosił wykład o „formgiving", czyli idei formowania przyszłości poprzez architekturę, sile człowieka w kontekście kształtowania planety i najnowszych realizacjach pracowni BIG.
Wystawa "Gdynia - Tel Awiw" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Co łączy "białe miasta jutra"?
Gdynię od Tel Awiwu w linii prostej dzieli blisko 3000 kilometrów. Mimo geograficznego dystansu, miasta łączy zaskakująco wiele podobieństw. Oba powstały na początku XX wieku i w szybkim tempie stały się nowoczesnymi portami i modnymi kurortami nadmorskimi. Wyróżnia je charakterystyczna, modernistyczna architektura. Spoiwem okazuje się także wspólna, polsko-żydowsko historia. Te podobieństwa, ale i unikatowość każdego z miast poznać można dzięki wystawie „Gdynia – Tel Awiw" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Powracające gorseciki - Maja Ganszyniec stworzyła kolekcję "Modernizm"
Maja Ganszyniec i Ceramika Paradyż przedstawiły kolekcję płytek ceramicznych „Modernizm”. Odświeżono przedwojenne wzory i dopełniono je o autorskie kompozycje. W roli główne gorseciki, czyli niewielkie płytki o charakterystycznych wcięciach.
Stolica polskich Tatr walczy z kiczem. Konkurs na projekt pamiątki z Zakopanego
Samurajskie miecze, spinery, jaszczurki z pianki, selfie sticki i prawdziwy hit Krupówek – pluszowe owce. Bazarowy klimat atakuje turystów z każdej strony. Rozstanie z kiczem zapowiada Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wszystko za sprawą organizowanego konkursu, którego celem jest zaprojektowanie pamiątki z Zakopanego. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne o łącznej wartości ponad 20 tysięcy złotych, a sama pamiątka w przyszłości trafi wprost do rąk turystów. Termin nadsyłania projektów został przedłużony do 10 października 2019 roku.
Grupa 5 Architekci na drugim spotkaniu cyklu "Architekci Oddziału Warszawskiego SARP"
Już we środę 18 września odbędzie się drugie spotkanie cyklu "Architekci Oddziału Warszawskiego SARP". Tym razem o swoich doświadczeniach opowiedzą projektanci z pracowni Grupa 5 Architekci.
WUWA Wrocławska Wystawa Werkbundu 1929 - 2019. Świętujemy 90-lecie!
Od 13 do 15 września będziemy świętować 90-rocznię powstania wystawy mieszkaniowej WUWA we Wrocławiu. Organizatorzy przygotowali ciekawy program pełen warsztatów, wykładów, koncertów, spektakli i spacerów architektonicznych.
Kino "Warszawa" i inne obiekty, które zostały biedronkami
W dawnym kinie "Warszawa" w Gdyni, dziś mieści się popularny dyskont spożywczy. Tym samym obiekt podzielił los kieleckiej „Biruty”, warszawskiej „Feminy” czy częstochowskiej „Adrii”. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na drugą odsłonę wystawy "Kino "Warszawa" i inne obiekty, które zostały biedronkami".
Bjarke Ingels w Warszawie - spotkanie z założycielem BIG Architects
20 września w Pawilonie Wystawowym SARP w Warszawie, odbędzie się spotkanie z Bjarke Ingelsem. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Urban Land Institute (ULI).
Przepis na zdrowe miasto? Dobre planowanie. Tu liczy się strategia
Coraz więcej żyjących w miastach ludzi to olbrzymie wyzwanie dla urbanistów. Zieleń, zwarta zabudowa, proekologiczny transport a przede wszystkim spójna strategia - oto przepis na zdrowie miasto.
Skopje. Miasto, architektura, sztuka i solidarność - wystawa w MCK w Krakowie. O Polakach odbudowujących miasto i niezwykłej kolekcji sztuki
Wystawa "Skopje. Miasto, architektura, sztuka i solidarność" odbywająca się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, to pierwsza tak obszerna prezentacja poświęcona macedońskiej stolicy - jej trudnemu dwudziestowiecznemu doświadczeniu historycznemu i nieznanym związkom z polską sztuką, architekturą i myślą urbanistyczną.
Nowohucka telenowela - reportaże Renaty Radłowskiej o mieście i ludziach [BRYŁA CZYTA]
"Nowohucka telenowela" to zbiór reportaży o ludziach, którzy żyli w Nowej Hucie. O ich marzeniach, planach, tęsknotach i codziennym życiu. Łączyło ich miejsce - idealne socjalistyczne miasto.
Baseny w kontenerach morskich polskiej firmy Cubepools
Baseny w kontenerach morskich? Pomysł genialny w swojej prostocie. Poznajcie Cubepools, młodą polską firmę, która pierwsza w Europie produkuje takie baseny.
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie [BRYŁA CZYTA]
W kolejnej odsłonie naszego nowego cyklu BRYŁA CZYTA, polecamy Wam książkę "Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe" autorstwa Mikaelea Colville-Andersena. Jeśli nie jesteście zagorzałymi miłośnikami jazdy na rowerze, lektura tej książki może to zmienić!
Konkurs KOŁO 2019 - znamy wyniki! Zwyciężył projekt toalety dla Olsztyna z owalną platformą widokową
Poznaliśmy wyniki XXI edycji Konkursu KOŁO "Projekt Łazienki 2019". W tym roku zadaniem, z którym mierzyli się młodzi architekci było przygotowanie projektu koncepcyjnego urządzenia ogrodu zabaw wraz z budynkiem toalety publicznej nad jeziorem Długim w Olsztynie.
Ceramiczne gorseciki od Mai Ganszyniec - projekt Modernizm
Gorseciki - niewielkie ceramiczne płytki o charakterystycznych wcięciach, cieszyły się przed wojną ogromną popularnością. Pojawiały się w wielu modernistycznych budynkach. Maja Ganszyniec i Ceramika Paradyż rozpoczęli wspólny projekt "Modernizm". Charakterystyczne gorseciki znów mają trafić do produkcji.
OSSA 2019 - Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury w tym roku w Warszawie. Bajka hasłem przewodnim
Tegoroczna OSSA, czyli Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury, po raz drugi w historii odbędzie się w Warszawie. Letnia edycja odbędzie się w dniach 13-21.07.2019 pod hasłem "Bajka". Na nadsyłanie prac macie czas tylko do niedzieli 16 czerwca.