branża

  • Nagroda Miesa van der Rohe 2019

    Nagroda Miesa van der Rohe 2019. 18 nominacji z Polski!

    383 realizacje z 38 krajów - to w skrócie lista nominowanych do europejskiej nagrody Miesa van der Rohe 2019. W styczniu poznamy listę 40 zakwalifikowanych kandydatów, a finałową piątkę - w kwietniu. W tym roku o uzyskanie "architektonicznego Oscara" stara się aż 18 budynków z Polski. Który obiekt jest Waszym faworytem?

  • Wienerberger Brick Award 2019

    Startuje Brick Award 2019

    Wystartowała czwarta polska edycja konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2019. Po raz kolejny wyróżnione zostaną najlepsze obiekty autorstwa polskich architektów, do których powstania wykorzystano materiały ceramiczne. Najlepsze realizacje wyróżnione w konkursie trafią do światowej edycji Wienerberger Brick Award 2020, jako oficjalni kandydaci reprezentujący polską architekturę.

  • Element Urban Talks 2018

    Element Urban Talks. Trzy dni o architekturze, mieście i człowieku

    Krakowski Element Urban Talks 2018, którego dyrektor programową jest Zuzanna Skalska, obfitować będzie w prelekcje, warsztaty oraz kameralne konsultacje z architektami i naukowcami z całego świata. W przestrzeniach Nowohuckiego Centrum Kultury odbęda także targi wyselekcjonowanych na Urban Talks przedmiotów. Każdy będzie mógł również wziąć udział w sesjach networkingowych oraz spacerach architektonicznych.

  • Bazarch 2018

    Bazarch 2018. Targi książek o architekturze już 24-25 listopada

    Gwiazdka dla miłośników architektury przychodzi miesiąc wcześniej. Bazarch to jedyna w roku okazja, żeby w jednym miejscu przejrzeć i kupić setki książek o architekturze, mieście i projektowaniu.

  • Spotkanie z Filipem Springerem. 20 listopada, godz. 18:00, Pałac Działyńskich w Poznaniu

    O problemach z estetyką przestrzeni publicznej. Spotkanie z Filipem Springerem w Poznaniu

    Filip Springer zna się na przestrzeni publicznej i estetyce polskich miast jak mało kto. Jeśli chcecie skonfrontować swoje poglądy, zapoznać się z różnymi stanowiskami, wysłuchać rozmowy i wziąć udział w debacie - nie możecie przegapić tego wydarzenia!

  • Konkurs 'Teoria' i Stypendium 'Praktyka' 2018

    Teoria i praktyka. Konkurs organizowany przez Fundację im. S. Kuryłowicza

    Ruszył nabór zgłoszeń do Konkursu "Teoria" i Stypendium "Praktyka" 2018. Jak co roku Fundacja im. Stefana Kuryłowicza poszukuje śmiałych i nowatorskich tekstów teoretycznych badających relacje architektury i kultury oraz ciekawych i odpowiedzialnych społecznie projektów architektonicznych zmierzających do poprawienia jakości przestrzeni publicznej w Polsce. Zgłoszenia można przesyłać do 6 grudnia za pomocą formularza znajdującego się na stronie Fundacji.

  • Muzeum Szklanych Domów

    "Muzeum szklanych domów". Wystawa o nowoczesnej architekturze Warszawy

    Na warszawskiej Woli powstaje otwarta wystawa "Muzeum szklanych domów" o modernistycznych projektach osiedla na Kole i przedwojennych realizacjach w Polsce wyrażających spełnienie nowoczesnej niepodległości. Będzie to również miejsce refleksji o nowoczesności, zdolności do marzenia o dobrze zaprojektowanym domu, mieście, państwie i swoim własnym życiu. Wernisaż wystawy odbędzie się już 11 listopada!

  • Pawilon Polski na EXPO w Dubaju 2020 (II miejsce w konkursie architektonicznym)

    "Made in Poland". Drugi najlepszy pawilon na EXPO 2020

    Pawilon-wizytówka Polski podczas Expo 2020 w Dubaju to prezentacja doświadczenia, możliwości technicznych, a przede wszystkim potencjału ludzkiego. Prezentujemy "Made in Poland" - koncepcję zespołu w składzie Marcin Fejcak, Kalina Piłat i Ggrupa we współpracy z JAZ+ Architekci, która zajęła II miejsce w konkursie architektonicznym na projekt pawilonu.

  • IV edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz

    To najpiękniejsze budynki w stolicy! Wyniki IV Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

    Gala, podczas której przyznano Nagrody Architektoniczne Prezydenta m.st. Warszawy za najlepsze budynki ukończone w 2017 roku już za nami. Spośród 17 nominacji niekwestionowanym liderem okazały się Bulwary Wiślane, które zwyciężyły w aż trzech kategoriach. Sprawdźcie także inne realizacje, które doceniło jury i mieszkańcy.

  • Brutal Poland

    Powieś sobie brutalizm. Nowa seria plakatów od Zupagrafika

    Nowa publikacja studia Zupagrafika! Po serii wycinanek z najbardziej znanymi przykładami brutalizmu z Polski i świata przyszedł czas na kolekcję plakatów.

  • Dialog

    Warszawa nieoczywista w obiektywie. Wyniki konkursu fotograficznego "Warszawa i jej dziedzictwo"

    Poznaliśmy laureatów konkursu fotograficznego "Warszawa i jej dziedzictwo", organizowanego przez Golub GetHouse i Mennicę Polską S.A., inwestorów wieżowca Mennica Legacy Tower. Zdobywcami nagrody głównej - wyjazdu na warsztaty fotograficzne do Chicago, zostali Sławomir Rogowski i Paweł Czarnecki. Zobaczcie zwycięskie, ale także wyróżnione fotografie!

  • Sukkot - let's built a tent 2018

    Koszerne szałasy w Poznaniu. Sukkot - Let's Build a Tent! 2018

    Sukkot - Let's Build a Tent! to druga edycja interdyscyplinarnych warsztatów architektonicznych, które odbyły się od 23 do 31 sierpnia w Poznaniu. W festiwalu wzięło udział 32 studentów kierunków projektowych z Polski, Niemiec i Izraela, którzy mieli za zadanie zaprojektować i samodzielnie wykonać w ramach określonego budżetu współczesną interpretację tradycyjnego szałasu na żydowskie święto Sukkot. Przeczytajcie relację i obejrzycie film z tego niezwykłego wydarzenia!

  • ASA International Design Competition w Bangkoku

    Polacy wyróżnieni w ASA International Design Competition w Bangkoku

    Make the Forest Grow Again - to koncepcja nowoczesnej architektury wernakularnej zespołu w składzie: Marta Lata, Dobrochna Lata, Agata Czechowska, Mateusz Pietryga. Polscy studenci zostali wyróżnieni w konkursie "VEX" ASA International Design Competition w Bagkoku w ramach wystawy EXPO 2018.

  • Noc Wieżowców 2018

    Noc Wieżowców 3.0. Poznaj bliżej najwyższe budynki Warszawy!

    Już 29 września powróci jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w Warszawie. Trzeci raz warszawiacy i turyści będą mogli podziwiać Warszawę nocą z najwyższych budynków w mieście. Noc Wieżowców to jedyne takie wydarzenie na świecie.

  • Pałac Saski w XVIII wieku

    Wokół odbudowy Pałacu Saskiego. Jak to zrobić, żeby było dobrze? [WASZE OPINIE]

    Zapowiedź odbudowy Pałacu Saskiego, złożona przez prezydenta Andrzeja Dudę okazała się prawdziwą bombą w środowisku architektonicznym i zapoczątkowała żywą dyskusję.

  • Mapa Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)

    Mapa Zabytków Niepodległej. Zbiór najlepszej warszawskiej architektury międzywojnia w jednym miejscu

    Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków udostępnia wersję elektroniczną "Mapy Zabytków Niepodległej. Architektura 20-lecia w Warszawie (1918-39)". Zachęcamy do pobrania mapy i samodzielnego odkrywania historii Warszawy.

  • ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

    Prezydent zapowiada odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

    Andrzej Duda chce odbudować Pałac Saski przy pl. Piłsudskiego w Warszawie. Symboliczne rozpoczęcie prac miałoby mieć miejsce 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  • Kolorowe blokowiska w obiektywie Patryka Wikalińskiego

    Zdjęcia polskich blokowisk wyróżnione w kampanii "Shot on iPhone"!

    Zdjęcia Patryka Wikalińskiego - fotografa z Radomia - zostały dostrzeżone przez Apple. Amerykańska firma od kilku lat prowadzi kampanię "Shot on iPhone", w ramach której prezentowane są najlepsze fotografie wykonane telefonami z nadgryzionym jabłkiem.

  • Wystawa 'Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci' w Architektur Galerie Berlin SATELLIT

    Wystawa "Manifesto of prefabrication - BBGK Architekci" - relacja fotograficzna

    Zobaczcie zdjęcia z wystawy w Architektur Galerie Berlin SATELLIT, poświęconej architektom BBGK i ich nowoczesnemu prefabrykowanemu budynkowi - Sprzecznej 4 w Warszawie.

  • Konkurs - Mural z okazji 100-lecia AGH w Krakowie

    Mural na pamiątkę 100-lecia AGH w Krakowie. Rusza konkurs

    Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ogłasza konkurs "Mural na 100-lecie AGH". Zwycięski projekt ozdobi jedną ze ścian akademika na terenie Miasteczka Studenckiego.

  • Konkurs Fasada Roku 2018

    Fasada Roku 2018. Coraz mniej czasu na zgłoszenie

    50 000 zł, pięć prestiżowych tytułów oraz pięć gwarantowanych przepustek do międzynarodowej fazy rozgrywek czeka w puli na zwycięzców poszczególnych kategorii w konkursie Fasada Roku 2018, nad którym Patronat Honorowy objęły Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA). Czasu na zgłoszenia pozostało już jednak niewiele, warto się pospieszyć. Kandydatury zbierane są już tylko do końca września br.

  • I kategoria I nagroda - Maja Wrońska i Przemysław Sobiecki

    Parking w kamienicy? Wyniki łódzkiego konkursu

    Architekt Miasta Łodzi szuka metody na estetyczne parkingi w mieście. Sprawdźcie wyniki konkursu!

  • Toaleta miejska ukryta w sztucznym zielonym wzgórzu w Płocku. Projekt w ramach Konkursu Koło

    Oryginalny miejski szalet w Płocku ukryty w sztucznym wzgórzu. Konkurs Koło

    Młode talenty, ambitne projekty i zaangażowanie miasta - właśnie te elementy pozwalają na realizację trwającego już od 20 lat Konkursu Koło, skierowanego do studentów i młodych architektów. Dzięki udanej współpracy z władzami Płocka, od sierpnia br. mieszkańcy mogą cieszyć się nowym budynkiem użyteczności publicznej, zlokalizowanym przy Alei Antoniego Roguckiego - głównym ciągu spacerowym miasta.

  • Strefa Ground Zero w Nowym Jorku, wrzesień 2001 r.

    Daniel Libeskind o projektowaniu i znaczeniu budynków

    Znany architekt opowiada min. o pracy nad projektowaniem w strefie Ground Zero w Nowym Jorku. Architekt wypowiedział się dla stacji CNN Style, prezentujemy część tej wypowiedzi.

  • IV edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz

    Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy. Zobaczcie nominacje!

    Start IV edycji warszawskiej nagrody architektonicznej! Jury i publiczność po raz kolejny wyróżni najlepsze inwestycje architektoniczne w stolicy. "W ubiegłym roku w naszym mieście znów pojawiła się wysokiej jakości architektura, więc wybór będzie trudny" - komentuje Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zobaczcie wszystkie nominowane realizacje i oddajcie swój głos.

  • Konferencja Nowe Oblicze BIM 2018

    Konferencja Nowe Oblicze BIM 2018

    Trzecia edycja konferencji odbędzie się 14 listopada 2018 r. w Centrum Konferencyjnym POLIN. W tym roku oprócz części prelekcyjnej, trwającej cały dzień, równolegle odbędą się warsztaty (około 4 godzin).

  • Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak

    Biuro Projektów Lewicki Łatak laureatem Honorowej Nagrody SARP 2018!

    Znamy zwycięzców tegorocznej Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich. Prestiżowym wyróżnieniem odznaczono Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka z Krakowa.

  • 'Mood for Wood' 2018

    Meble miejskie dla Poznania. Podsumowanie "Mood for Wood" 2018

    Już po raz czwarty poznański SARP wraz z Kolektywem 1a, w ramach warsztatów "Mood for Wood", gościli w Poznaniu studentów kierunków projektowych z krajów Europy Środkowej. Międzynarodowe warsztaty skierowane są do studentów zainteresowanych nie tylko tworzeniem koncepcji, lecz również pracą z drewnem oraz faktyczną realizacją projektów w przestrzeni miasta.

  • Projekt Muzeum Hebraizmu w Pradze

    Muzeum Hebraizmu w Pradze. Pomysł Polaków wyróżniony w konkursie [WASZE PROJEKTY]

    Prezentujemy projekt polskich architektów - Olgi Gumiennej i Marcina Osaka na Muzeum Hebraizmu w Pradze, wyróżniony w konkursie "Prague Call".

  • Plansza promocyjna

    Warszawa i jej dziedzictwo w obiektywie. Konkurs fotograficzny

    Zadanie konkursowe polega na wykonaniu autorskiej fotografii ukazującej dziedzictwo stolicy. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody - autorzy dwóch zwycięskich zdjęć zostaną zaproszeni na warsztaty fotograficzne, które odbędą się w Chicago! Laureatów konkursu wyłoni jury pod przewodnictwem prekursora polskiej fotografii reportażowej, jednego z najwybitniejszych fotografów Tadeusza Rolke.