Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wejściowe w domu - w którą stronę lepiej je otwierać?

tekst: architekt Iwona Mere, red. Agnieszka Cal-Hubska

Decyzja dotycząca tego, czy skrzydła drzwiowe będą się otwierać do wnętrza czy na zewnątrz, zależy w największym stopniu od ilości miejsca, którym dysponujemy przed- i za progiem.

Wejście do domu
Drzwi wejściowe do domu jednorodzinnego otwierane do środka wymagają obszerniejszej strefy wejścia, niż takie otwierane na zewnątrz
Fot. Shutterstock
Drzwi, żeby były wygodne i praktyczne, muszą zachowywać minimalne wymiary: szerokość 90 cm i wysokość 200 cm. Takie dodatki jak naświetle, drugie skrzydło, boczne stałe przeszklenia - mogą rozjaśniać wnętrze sieni, ułatwią też wniesienie dużych sprzętów, oraz podkreślą reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Decyzja, w którą stronę będą się otwierać powinna być podjęta po analizie ilości miejsca, jakie mamy do dyspozycji w strefie wejścia.

Drzwi otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, ale wymagają sporego podestu i osłony.

Drzwi otwierane do środka wymagają większego podestu, nie potrzebują zadaszenia, ale za to sień w domu powinna być dostatecznie duża, by dało się swobodnie manewrować skrzydłem drzwiowym

Na ilustracjach przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładO wejściu do domu przeczytaj więcej w artykułach:

Wejście do domuMiejsce na wejście do domuSkomentuj:

Drzwi wejściowe w domu - w którą stronę lepiej je otwierać?