Wejście do domu

Tekst: architekt Iwona Mere, red. Agnieszka Cal-Hubska

Bez względu na to, jak zaplanujemy wejście do domu - we wnęce, pod daszkiem, osłonięte gankiem czy ukryte w bocznej elewacji, najważniejsza jest jego funkcjonalność. Pamiętajmy, że będziemy z niego korzystać dzień po dniu: gdy świeci słońce, pada deszcz i wieje wiatr.

Dom jednorodzinny
Wejście w formie zintegrowanego z bryła podcienia w postaci szerokiego okapu
Fot. Shutterstock
Wejście musi służyć i mieszkańcom, i osobom z zewnątrz (gościom, listonoszowi itp.) o różnych porach dnia, bez względu na porę roku i pogodę. Na dodatek, strefa wejściowa to wizytówka domu oraz jeden z najintensywniej eksploatowanych obszarów. Dlatego, szukając równowagi między względami praktycznymi i estetyką, warto postawić na jakość.

Zobacz 12 sposobów na wejście do domuWejście wyznacza granicę między przestrzenią ogólnodostępną i prywatną, a jego wygląd określa, do pewnego stopnia, charakter relacji między domem (wnętrzami) i światem zewnętrznym (otoczeniem). Relacja ta zależy zarówno od preferencji inwestora, jak i od lokalizacyjnych uwarunkowań. Zapraszające, "otwarte" siedziby wznoszą zwykle osoby towarzyskie lub właściciele dużych parceli, które w dostateczny sposób ochronią prywatność mieszkańców. Introwertycy, a także posiadacze małych działek, narażonych na różne uciążliwości (bliskość sąsiedzkich zabudowań czy ruchliwej drogi, hałas, kurz, spaliny, spojrzenia postronnych) wybiorą zapewne rozwiązania podkreślające dystans wobec otoczenia.

Wybór między dużym frontowym gankiem i drzwiami ukrytymi we wnęce czy załomie muru, to nie tylko kwestia upodobań, ma też czysto racjonalne podstawy.

Wykończenie strefy wejścia wymaga przede wszystkim: staranności (bo wchodzący obejrzą z bliska każdy detal), trwałych materiałów (rejon jest wszak narażony na działanie wielu czynników atmosferycznych, uszkodzenia, zabrudzenia), a także zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom - czyli antypoślizgowej posadzki, a także dobrego oświetlenia czy solidnej balustrady.

Przestrzeń przed drzwiami

Wejście powinno być tak zaprojektowane, by nawet osoba po raz pierwszy wchodząca na posesję wiedziała, gdzie się skierować. Zbyt niepozorne - może obniżyć rangę domu, nadmiernie rozbudowane - sprawi, że reszta budynku stanie się dodatkiem do "fasady".

Przeważnie do wejścia prowadzą schody zewnętrzne. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 120 cm. W jednym biegu może się znajdować maksimum 10 stopni, choć optymalne rozwiązanie to 3-5 niskich, wygodnych stopni, wyprofilowanych ze spadkiem zapewniającym odprowadzenie wody opadowej i wykończonych mrozoodpornym, antypoślizgowym materiałem (gresem, kamieniem). Dodatkowo schody i podest można wyposażyć w elektryczny system przeciwoblodzeniowy.

Wejście okazałe. W formie ganku, werandy lub sieni stanowi element dodatkowy, dostawiony do głównej bryły budynku, wyposażony w osobne zadaszenie i słupy lub ściany (pełne bądź ażurowe). Rozwiązanie odwołujące się do historycznych wzorów (pałace, dwory) jest wyraziste i nadaje domowi tradycyjny, przyjazny charakter.

Wejście skromniejsze. W formie zintegrowanego z główną bryłą domu podcienia, przedłużonej połaci dachu lub szerokiego okapu. Funkcjonalnie w niczym nie ustępuje gankowi, natomiast mniej rzuca się w oczy, dlatego lepiej niż on pasuje do niewielkich budynków, zwartej zabudowy, bo nie będzie konkurował z resztą domu ani z sąsiedztwem.

Wejście minimalistyczne. W formie wnęki lub daszku - osłoni drzwi przed opadami, bez wybijania się na pierwszy plan. Takie wejście łatwo dopasować do różnych sytuacji - na przykład: dodać do istniejącego obiektu, nie zmieniając jego charakteru. Pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów; może sygnalizować dystans wobec otoczenia.

Przestrzeń za drzwiami

By strefa wejściowa spełniała swoje zadania, warto dopilnować, aby w jej okolicy znalazły się rozmaite przestrzenie funkcjonalne.

- Miejsce do przebrania się. Szatnia może być urządzona w sporej sieni lub głębiej - w holu, a także - w osobnym pomieszczeniu (wtedy zamiast szaf wystarczą otwarte półki i drążki).

- Przejście do części gospodarczej, zwłaszcza garażu. Śluza takiego przedsionka skutecznie chroni dom przed napływem chłodu, spalin itp.

- Połączenie z kuchnią. Jeśli głównym wejściem wnosi się zakupy, przyda się łatwy, ale nierzucający się w oczy dostęp do kuchni i spiżarni.

Gdy w pobliżu wejścia lokujemy schody, to tylko na strych, do piwnicy lub do niezależnego mieszkania, studia, pracowni - nie do części prywatnej (od drzwi wejściowych "ciągnie").

Warto też ograniczyć wgląd osób postronnych do wnętrza domu. Widok od progu nie powinien odsłaniać zbyt wiele.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wejście do domu