Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy rynny: zalety i wady różnych materiałów

red.

Najpopularniejsze obecnie rynny wykonuje się z PVC lub stali powlekanej, ale są też inne rozwiązania. Podpowiadamy, co powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając rynny do własnego domu.

rynny, orynnowanie, okap dachu, rynny plastikowe, PVC
<b>Rynny PVC. </b>Wysokiej jakości rynny PVC są odporne na promieniowanie UV, długo zachowują kolor i połysk
Fot. Galeco
Wybierając materiał na rynny, powinniśmy wziąć pod uwagę takie cechy rynien, jak:

- trwałość

- estetyka

- łatwość montażu i konserwacji

- cena

Trwałość rynien

Trwałość rynien zależy nie tylko od materiału, z którego są wykonane. Najtrwalszym rozwiązaniem są rynny miedziane (150-300 lat), drugie w kolejności są rynny aluminiowe. Jednak rynny aluminiowe zamontowane bezpośrednio przy elementach z innych metali (poza stalą nierdzewną), będą ulegać korozji kontaktowej. Z kolei rynny miedziane mogą wywoływać taką korozję w sąsiadujących z nimi metalowych, niemiedzianych elementach. Trwałość rynien z PVC i stali powlekanej określa się na mniej więcej 50 lat. Najmniej trwałe są rynny z stali ocynkowanej, które bardzo łatwo korodują; ich trwałość to 10-20 lat.

Piękna rynna przy pięknym dachu

Rodzaj orynnowania dobiera się do architektury budynku, wykończenia elewacji, a także rodzaju i koloru pokrycia dachowego. Jeśli chodzi o różnorodność kształtów rynien, zdecydowaną przewagę mają rynny metalowe, które dostępne są również w wersji o prostokątnym przekroju czy kwadratowym przekroju.

Producenci pokryć dachowych, a konkretnie blachy płaskiej i blachodachówek, często mają w ofercie także elementy orynnowania. Sięgając po materiały na dach i rynny od jednego producenta, mamy gwarancję, że będą do siebie dopasowane, np. w dokładnie takim samym kolorze.

Rynny: dobry stosunek jakości do ceny

Rynny PVC są barwione w masie i - pod warunkiem prawidłowego montażu - nie wymagają dodatkowej konserwacji. Rynny stalowe powlekane po drobnych uszkodzeniach mogą ulegać korozji; powłoki przeważnie nie da się uzupełnić czy odnowić samodzielnie, konieczne jest wymiana fragmentu rynny na nowy.

Przy konserwacji rynien najważniejsze jest ich regularne oczyszczanie z liści, gałęzi i innych zanieczyszczeń, które mogą się do nich dostawać. Zimą uszkodzenia może też wywoływać zsuwający się z dachu śnieg (należy więc montować płotki przeciwśnieżne na dachu) i zamarzająca woda - temu drugiemu problemowi zapobiega się, dbając o swobodny przepływ wody w rynnie. Regularnie należy też sprawdzać szczelność w miejscach łączenia; w razie nieszczelności najłatwiejsza będzie wymiana uszczelek w systemach PVC.

Najdroższe są rynny miedziane, najtańsze będzie orynnowanie wykonane z PVC (jednak pomiędzy różnymi produktami, pochodzącymi od różnych producentów, występują bardzo duże różnice). Ze względu na dobry stosunek ceny do jakości, najczęściej stosuje się rynny z PVC i stali powlekanej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Wybieramy rynny: zalety i wady różnych materiałów