Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wełna mineralna - wełniane ABC

Małgorzata Krośnicka

Wełną mineralną ocieplane są ściany zewnętrzne, stropodachy i poddasza użytkowe oraz stropy i fundamenty. Stosuje się ją również w systemach suchej zabudowy wnętrz.

Niektóre nowe produkty zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy ekip okładających ocieplenia
Niektóre nowe produkty zwiększają komfort i bezpieczeństwo pracy ekip okładających ocieplenia
Fot.: ROCKWOOL
Z różnych rodzajów wełny mineralnej (kamiennej oraz szklanej) produkowane są wyroby o kształtach, wykończeniu i parametrach dokładnie dobranych do konkretnych zastosowań: płyty miękkie, półtwarde i twarde, filce, maty, otuliny, granulaty oraz wełna mineralna luzem.

Płyty z wełny mineralnej występują w kilku odmianach różniących się gęstością i twardością. Stosowane są do izolacji podłóg poddaszy użytkowych, stropodachów płaskich i ścian zewnętrznych. Płyty miękkie - do izolacji podłóg poddaszy nieużytkowych, stropów drewnianych i sufitów podwieszanych oraz wewnętrznych ścianek działowych. Płyty z wełny mineralnej bywają dodatkowo wzmacniane welonem szklanym oraz folią aluminiową.

Wyróżnia się następujące rodzaje płyt z wełny mineralnej:

- miękkie, o gęstości 60 kg/m3;

- półtwarde, o gęstości 80-120 kg/m3;

- twarde, o gęstości 150-180 kg/m3.

Maty z wełny mineralnej produkowanej z bazaltu stosowane są do izolowania podłóg poddaszy nieużytkowych, podłóg na legarach, dachów krokwiowych. Maty z wełny szklanej, w postaci prostokątnych arkuszy pokrytych jednostronnie welonem szklanym, wykorzystywane są w suchej zabudowie, do izolacji dachów skośnych i w domach szkieletowych.

Filce z wełny mineralnej to wyroby z włókien mineralnych połączonych lepiszczem organicznym. Często włókna te są hydrofobizowane. Filce produkuje się w postaci rulonów z wykończeniem w postaci welonu szklanego i folii aluminiowej. Stosowane są w zasadzie tylko do izolacji podłóg.

Granulaty z wełny mineralnej lub wełna mineralna luzem wykorzystywane są do izolowania miejsc trudno dostępnych - w dachach płaskich i skośnych, szczelin ścian warstwowych, podłóg i stropów poddaszy.

Wszystkie wyroby z wełny mogą dodatkowo mieć powłoki polepszające parametry cieplne ścian, ułatwiające prowadzenie prac budowlanych albo stanowiące gotowe wykończenie termoizolacji.

Czytaj także:

Wełna mineralna - nowości rynkoweZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wełna mineralna - wełniane ABC