Wełna mineralna i styropian: porównanie poszczególnych cech
Izolacyjność cieplna wełny wynosi 0,045 do 0.032 W/ (m*K). Im niższa wartość tym lepsza termoizolacyjność. Izolacyjność cieplna styropianu rozpoczyna się już od 0,031 W/(m*K), dlatego jest nieco lepszy w tej konkurencji. Należy jednak mieć świadomość, że izolacyjność termiczna zależy od tego, czy materiał zostanie ułożony poprawnie.
Izolacyjność akustyczna wełny mineralnej jest doskonała, ze względu na jej ciężar i specyficzną strukturę. Wykonanie ocieplenia z wełny mineralnej wpływa wobec tego na komfort akustyczny w pomieszczeniu. Styropian ma gorsze parametry akustyczne.
Dyfuzyjność wełny mineralnej, czyli jej zdolność do przepuszczania powietrza i wilgoci kształtuje się na bardzo dobrym poziomie. Podobnie jest w przypadku styropianu. Jedynie należy mieć świadomość, że wełna mimo swojej paroprzepuszczalności wolno schnie po zalaniu wodą. Wełna jest materiałem dosyć nasiąkliwym, z kolei styropian jest mniej nasiąkliwy i szybciej wysycha.
Wełna mineralna jest bardzo sprężysta, czyli mało podatna na trwałe odkształcenia. Styropian ma mniejszą sprężystość i dlatego łatwiej jest go trwale odkształcić. Jeśli chodzi o łatwość montażu i obróbki to oba materiały nie są trudne do cięcia i szlifowania. Wełna podczas obróbki może pylić, z kolei styropian jest materiałem brudzącym. Na korzyść wełny mineralnej przemawia to, że jest odporna na działanie ognia. Wełna jest także wysoce odporna na działanie chemikaliów, a styropian nie ma tej odporności.
Kiedy zastosować wełnę mineralną, a kiedy styropian?
Wełna mineralna nadaje się do wypełnienia konstrukcji drewnianych lub stalowych, tam gdzie ważna jest ochrona przeciwpożarowa. Wełna mineralna stanowi doskonałe wypełnienie wewnętrznych ścian szkieletowych. Jest to materiał doskonale nadający się do izolacji termicznej i akustycznej w sufitach podwieszanych.
Styropian nadaje się do ocieplenia podłóg na gruncie, ocieplenia ścian fundamentowych oraz piwnic. Sprawdza się także do ocieplenia balkonów i tarasów. Dlatego, należy zapoznać się z właściwościami jakie mają te dwa materiały izolacyjne i wybrać najlepszy pod własne warunki domowe, często takie wskazane są w projekcie domu. To, jaki materiał się wybiera jest kluczowe dla komfortu cieplnego. Oba materiały izolacyjne sprawdzają się bardzo dobrze, należy jedynie zastanowić się nad tym, jakie kluczowe właściwości są dla nas najważniejsze. Zarówno wełna mineralna, jak i styropian są najczęściej wybierane. Warto więc podjąć decyzję co do tego, jaki materiał ma ocieplić poszczególny element budynku.
- Więcej o:
- ocieplenie domu
Trendy 2021. Izolacja termiczna
Ocieplenie ścian zewnętrznych. System ociepleń ETICS - jakie elementy
Dlaczego ocieplenie domu styropianem grafitowym jest najbardziej opłacalne?
TermoPoradnik – co warto wiedzieć o izolacji podłóg na gruncie
Ocieplenie ścian fundamentów - Jaki rodzaj styropianu wybrać i jak poprawnie wykonać.
TermoPoradnik – kiedy docieplenie ocieplonego domu ma sens?
Wełna mineralna i styropian: porównanie poszczególnych cech
Jaki styropian wybrać do ocieplenia domu?