Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe w domu energooszczędnym: prawidłowy montaż

Marcin Kunicki

Nawet okno o najwspanialszych parametrach termoizolacyjnych, gdy zostanie zamontowane nieprawidłowo i niedokładnie, będzie w efekcie najsłabszym punktem domu pod względem izolacyjności termicznej. Aby więc w pełni wykorzystać bardzo dobre parametry okien dachowych, ich montaż trzeba powierzyć specjalistom.

okna połaciowe
Przestrzeń między ościeżnicą a łatami montażowymi wypełnia się materiałem termoizolacyjnym
fot. Fakro
Jeszcze do niedawna okna dachowe uważano za jeden ze słabszych elementów w domu energooszczędnym. Parametry ich izolacyjności pozostawiały wiele do życzenia. Od pewnego czasu jednak oferowane są okna o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła.

Nowoczesne okna dachowe

Dzięki nowoczesnej konstrukcji profili i dwu-i trójkomorowym pakietom szybowym oraz specjalnym kołnierzom uszczelniającym, nowoczesne okna dachowe osiągają nawet lepsze parametry od okien fasadowych. Ich współczynnik przenikania ciepła mierzony dla całego okna po zamontowaniu jest mniejszy od 0,8 W/(m2K), a w najlepszych wynosi nawet 0,58 W/(m2K). Wybierając odpowiedni model energooszczędnego okna dachowego, należy zwrócić uwagę na ramy okienne. W oknach dachowych zwykle są one wykonane z drewna, dlatego w porównaniu z wielokomorowymi plastikowymi ramami okiennymi, nie odznaczają się dobrymi parametrami przenikalności cieplnej. Podstawowe znaczenie ma więc grubość oraz ewentualne dodatkowe ocieplenie ramy. Większa grubość ograniczy mostki termiczne na łączeniach z konstrukcją dachu.

Prawidłowy montaż okien dachowych

Oprócz samego okna dachowego, niezbędnym elementem montażowym jest odpowiednich rozmiarów kołnierz uszczelniający. Jego konstrukcja jest wyposażona dodatkowo w elementy, które po zamontowaniu tworzą w całości termoizolacyjną ramę. Tego typu kołnierz zapewnia też szczelność. Jest to możliwe dzięki optymalnie zaprojektowanym kształtom, systemowi uszczelek, przymocowanym fabrycznie do kołnierza pasom z materiału izolacyjnego i odpowiednio szerokiemu fartuchowi. Parametry cieplne okna dachowego znacznie poprawiają również ramy izolacyjne. Są one wykonane ze spienionego polietylenu. Testy producentów wykazały, że poprawiają one współczynnik przenikania ciepła dla całego okna nawet o 0,1 W/(m2K). Ramy izolacyjne mocuje się na łatach za pomocą kątowników. Ten sposób zapewnia dodatkową izolację na całym obwodzie okna dachowego. Oczywiście, trzeba też właściwie osadzić okno w połaci dachu. Podawane przez producentów parametry odnoszą się do całych systemów, odpowiedniej grubości izolacji dachu, i tylko przy ścisłym stosowaniu się do tych wytycznych okno będzie miało deklarowaną wartość współczynnika U.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

</>

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe w domu energooszczędnym: prawidłowy montaż