Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Planujemy ogród zimowy

Andrzej Stempa

Wystarczy spojrzeć na weekendowe korki, by zrozumieć jak bardzo tęsknimy za naturą. Marzymy o domu z ogrodem, ale ogród zimą zamiera. Od listopada do połowy kwietnia, kiedy za oknem roztacza się smętny, bezlistny krajobraz, obcowanie z zielenią zapewnia jedynie ogród zimowy.

Salon czy oranżeria?

Decydując się na ogród zimowy należy pamiętać, że jego lokalizacja wpływa na układ funkcjonalny całego budynku. To przestronne, z natury rzeczy, pomieszczenie może pełnić funkcję salonu, pokoju zabaw dzieci, a nader często ulubionego miejsca pobytu zwierząt domowych. Jeśli ogród zimowy zaplanujemy przed przystąpieniem do budowy domu, lepiej zintegrujemy go z pozostałymi pomieszczeniami, jeśli zaś powstanie w wyniku rozbudowy, może znacząco zmienić jego dotychczasowe funkcjonowanie. Dlatego typując jego usytuowanie należy się dobrze zastanowić, nad jego docelowym przeznaczeniem: czy będziemy w nim organizować huczne przyjęcia, czy będzie on wyłącznie miejscem uprawy roślin, czy enklawą spokoju, do której będą mieli dostęp wyłącznie domownicy? Ważny jest tu zarówno sposób spędzania czasu, jak też model rodziny.

Nasłonecznienie

Istotnym kryterium wyboru miejsca na ogród zimowy jest nasłonecznienie, wynikające z położenia względem stron świata.

Południowa ekspozycja stwarza bardzo dobry klimat dla roślin. To najlepsze miejsce na oranżerię. Jednakże, przeszklona przestrzeń łatwo się nagrzewa, a latem temperatura w zamkniętym pomieszczeniu może dojść nawet do 60(C. Zbyt wysoka temperatura jest nie tylko uciążliwa dla ludzi, ale również szkodliwa dla roślin, ponieważ powoduje szybkie odparowanie wody znajdującej się w glebie. Aby uniknąć przegrzania, trzeba zadbać o dobre zacienianie i przewietrzanie ogrodu zimowego, poprzez system żaluzji i otworów okiennych.

"Chłodna" strona północna doskonale nadaje się na lokalizację pracowni, gabinetu lub jadalni. Tutaj nigdy nie jest gorąco, natomiast rozproszone światło dzienne daje doskonałe warunki do pracy. Latem północny ogród zimowy może pełnić w domu funkcję naturalnego klimatyzatora. Zimą to pomieszczenie wymaga intensywniejszego ogrzewania, niemniej jednak przeszklone powierzchnie nagrzewają się także od promieniowania jakie daje rozproszone światło.

Najbardziej uniwersalna jest strona wschodnia albo zachodnia . Panują tu umiarkowane warunki termiczne, dlatego trudno jest o przegrzanie lub nadmierne wychłodzenie szklarni.

Tu o wyborze decydują wyłącznie osobiste upodobania mieszkańców domu: czy wolą poranne słońce, czy preferują romantyczny zachód słońca.

Gdzie zbudować ogród zimowy?

Znaczący wpływ na lokalizację ogrodu zimowego ma kształt działki i położenie budynku. Duża, szeroka połać terenu umożliwia dowolne usytuowanie zielonego salonu. Gdy działka jest wąska, to wybór nie jest już taki swobodny. W przypadku wyjątkowo ciasnej działki marzenia o ogrodzie zimowym można zrealizować poprzez przeszklenie podcienia albo postawienia lekkiej konstrukcji na istniejącym tarasie.

Jeżeli ogród zimowy powstaje w efekcie dobudowy i jakieś powody decydują o jego postawieniu w pobliżu działki sąsiadów, to należy wziąć pod uwagę dopuszczalne prawem odległości od granicy działki. Przepisy budowlane traktują przeszkloną powierzchnię jako okno, tak więc odległość szklanej elewacji od granicy działki nie może być mniejsza od 4 metrów. Zresztą zachowanie intymności leży w interesie użytkownika i z tego powodu powinien dążyć do zachowania możliwie dużego dystansu i ochrony przed zaglądaniem do własnego domu. Powiększenie kubatury jest istotną zmianą w bryle budynku i w związku z tym projekt dobudowy, bądź nadbudowy należy powierzyć architektowi. Profesjonalny projekt pozwoli na harmonijne skomponowanie ogrodu zimowego z pozostałą częścią budynku, a także umożliwi sporządzenie szczegółowego kosztorysu.

Inwestycja w komfort

Budowa ogrodu zimowego to spora inwestycja. Jej koszty mieszczą się w granicach 40-150 tysięcy złotych i zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: ogólna powierzchnia ścian i dachu, rodzaj konstrukcji, wymiary i typ zastosowanego szkła. Dodatkowe wydatki związane są z wykończeniem wnętrza, ewentualnym ogrzewaniem, klimatyzacją albo automatyką sterującą wszystkimi procesami takimi jak: regulacja żaluzji, otwieranie i zamykanie okien czy nawadnianie roślin. Poziom wydatków można obniżyć nawet o 20%, gdy ogród zimowy powstanie podczas budowy domu. Gdy brak w budżecie wystarczających środków, można wcześniej wykonać same fundamenty, a przeszklenia zmontować w bardziej dogodnym terminie. Do chwili zabudowy, fundamenty ogrodu zimowego mogą służyć jako tymczasowy taras.

Mimo dużych kosztów, ogród zimowy jest opłacalną inwestycją. Do jego zalet należy zaliczyć przede wszystkim komfort zamieszkiwania, poprawę mikroklimatu wnętrza domu

oraz oszczędność energii cieplnej. Domy z zielonym salonem są atrakcyjniejsze dla wymagających nabywców i posiadają większą wartość na rynku nieruchomości.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Planujemy ogród zimowy