Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród zimowy - konstrukcja i forma

Andrzej Stempa

Pierwszym krokiem w planowaniu ogrodu zimowego jest wybór lokalizacji, która zależy w dużej mierze od jego funkcji i wolnej przestrzeni na działce. Kiedy już znane jest miejsce budowy zielonego salonu, przychodzi pora na określenie jego bryły i dobór materiałów budowlanych.

Ogród zimowy poddawany jest działaniu zmiennych czynników atmosferycznych. Lekka i przeźroczysta struktura budowli musi znieść bardzo wiele. Latem, upalne słońce rozgrzewa jej powierzchnię do +60 st. C, a zimą mróz oziębia ją poniżej -20 st. C. Wszystko to dzieje się przy stałej wewnętrznej temperaturze, wynoszącej około 20-25 st. C. Ekstremalne różnice temperatur, wiejący wiatr, padający deszcz lub śnieg powodują duże naprężenia w obrębie szklanej ściany. Tylko nowoczesne rozwiązania techniczne oraz solidne wykonanie zapewnią szczelność i wytrzymałość konstrukcji. Wszak ogród zimowy ma być naszym zielonym azylem, a nie pomieszczeniem, w którym stale coś przecieka lub pęka.

Fundament

Najlepiej jest wykonać go już podczas budowy domu. Pozwoli to znacznie obniżyć koszty, nawet w przypadku późniejszej realizacji ogrodu zimowego. Oszczędność nakładów może wynieść nawet do 20%. Wymiary fundamentów będą uzależnione od wielkości konstrukcji i rodzaju gruntu, a głębokość powinna być nie mniejsza od 1 metra. Fundament powinien wystawać około 15 cm nad poziom terenu, aby odbite od gruntu krople deszczu nie brudziły szyb. Dobrym rozwiązaniem jest wysypanie wzdłuż fundamentu pasa żwiru, który rozproszy spadające krople.

Konstrukcja nośna

Głównym zadaniem ścian i dachu jest ochrona wnętrza budynku przed nadmiernym przegrzaniem lub wychłodzeniem. W przypadku cienkich przegród stosuje się tzw. ciepłe profile. Tak się jednak składa, że materiały o dużej wytrzymałości mechanicznej, takie jak stal i aluminium, mają dużą przenikalność cieplną. Dlatego w celu zmniejszenia przepływu ciepła, w metalowych elementach stosuje się przekładki z tworzyw sztucznych.

Stal . Do niedawna była głównym materiałem konstrukcyjnym stosowanym do budowy ogrodów zimowych. Wytrzymałość elementów stalowych pozwala na zbudowanie dużych ażurowych konstrukcji o bardzo dużych rozpiętościach. Niestety stal jest dość ciężka i wymaga budowy solidnych fundamentów. Jej dużą wadą jest także słaba odporność na korozję i konieczność częstej konserwacji.

Aluminium . Jest najlepszym materiałem do budowy przeszklonych konstrukcji. Profile aluminiowe są sztywne, lekkie i wąskie. Można wręcz powiedzieć, że w przypadku przekryć dachowych i ścian osłonowych ten materiał jest obecnie nie do zastąpienia. Aluminium utlenia się bardzo wolno i zabezpieczone powłokami proszkowymi może wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat, z tego powodu nie wymaga zabiegów konserwacyjnych. Lekkość elementów aluminiowych umożliwia także ustawienie konstrukcji ogrodu na istniejącej części domu, na przykład na tarasie.

Drewno . Jest również często stosowanym materiałem do budowy ogrodów zimowych. Rozwój technologii pozwala na przekrycie dużych rozpiętości elementami z drewna klejonego. Niestety ten naturalny materiał wymaga okresowej konserwacji, z zastosowaniem środków przeciwwilgociowych i grzybobójczych, zwłaszcza w przypadku zmiennej wilgotności i temperatury. Niewątpliwą zaletą drewna jest dobra izolacyjność termiczna.

Tworzywa sztuczne . W budownictwie znajduje zastosowanie szeroka gama tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykanym materiałem z tej grupy jest PVC, służący przeważnie do produkcji drzwi i okien. Polichlorek winylu jest materiałem tańszym, ma jednak ograniczoną wytrzymałość mechaniczną i łatwo się wygina. Poprawę parametrów wytrzymałościowych ułatwiają podłużne wkładki ze stali lub aluminium.

Wypełnienie dachu i ścian

Wypełnienie szkieletu konstrukcyjnego wykonuje się ze szkła bezpiecznego lub poliwęglanu. Przestrzeń pomiędzy słupkami może być przeszklona na stałe albo otwieralna. Ogród zimowy jest przeważnie łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a światem zewnętrznym. W tym przypadku nieodzowne są elementy otwierane, które umożliwiają swobodne przejście. Optymalnym rozwiązaniem jest system drzwi przesuwnych, które łatwo się otwierają i nie zajmują miejsca.

Szkło decyduje o skuteczności ochrony termicznej, bezpieczeństwie, ilości przepuszczonego światła oraz walorach estetycznych. Rodzaj i kolor szyb wybiera się w zależności od tego jaka będzie funkcja ogrodu zimowego.

Do dyspozycji mamy szkło o różnej klasie bezpieczeństwa: bezpieczne, antywłamaniowe lub hartowane. Bogaty jest również wybór kolorystyki począwszy od szkła bezbarwnego, poprzez odcienie zieleni, szarości, błękitu i brązu, skończywszy na szkle refleksyjnym, które daje efekt lustrzanego odbicia.

Obecnie produkuje się szyby, które skutecznie potrafią zatrzymać ciepło. Dobra izolacja termiczna jest efektem zespolenia tafli szklanych za pomocą przekładek termicznych. Przeszklenia stanowią zamknięte komory. Wypełnione gazami szlachetnymi przestrzenie pomiędzy szybami mogą osiągnąć współczynnik przenikania ciepła U
Oprócz wielu zalet, posiadanie ogrodu zimowego ma pewne niedogodności.. Najważniejszą z nich jest konieczność utrzymania w czystości znacznej ilości szyb. Minimalna powierzchnia do umycia, to skromnie licząc około 30 m2, zakładając, że ogród ma przeszklony dach i podłogę o powierzchni 9 m2. Aby uniknąć częstego mycia dużych szklanych powierzchni, warto zastosować szkło samoczyszczące.

Forma architektoniczna

Dla wielu osób ogród zimowy jest spełnieniem marzeń lub przejawem luksusu. Warto więc, by forma przestrzenna zielonego salonu miała indywidualny charakter i była ozdobą istniejącego budynku. Oczekiwany efekt uzyskamy tylko wtedy, gdy kształt pomieszczenia i użyte materiały będą harmonijnie współgrać z pozostałą częścią domu. Stalowa konstrukcja przystawiona do drewnianego domu, będzie pasować jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. Dlatego w takiej sytuacji lepiej wybrać konstrukcję z drewna klejonego.

Koszty

Trudno podać konkretną odpowiedź ile kosztuje ogród zimowy, ponieważ nakłady inwestycyjne zależą od wielu czynników: kształtu ścian i dachu, użytych materiałów konstrukcyjnych, kubatury, wielkości szyb liczby otwieranych otworów, itd.Przeciętny koszt 1 m2 powierzchni podłogi ogrodu, w zależności od rodzaju konstrukcji kształtuje się następująco:

Materiał konstrukcjiKoszt 1m2 powierzchni podłogi
drewno egzotyczne5800 zł
aluminium-3500 zł
drewno klejone2700 zł
PVC1600 zł


Cena 1 m2 powierzchni przeszklonej wraz z konstrukcją wynosi odpowiednio:

Materiał konstrukcjiKoszt 1m2 powierzchni przeszklonej z konstrukcją
drewno egzotyczne1940 zł
aluminium1150 zł
drewno klejone880 zł
PVC550 zł


"Obudowa" niewielkiego ogrodu zimowego o wymiarach rzutu 3 x 4 m, wysokości 2,5 m i kącie nachylenia dachu 30st, o łącznej powierzchni 45 m2 zamknie się w kwocie:

KosztMateriał profili
od 23 925 złkonstrukcja z PVC
50 000 złkonstrukcja aluminiowa
84 000 złkonstrukcja z drewna egzotycznego.


Powyższe koszty nie obejmują wykończenia wnętrza oraz wyposażenia dodatkowego tj. rolet, urządzeń do otwierania okien, klimatyzacji. Szczegółowe kosztorysy można otrzymać w firmach, zajmujących się budową ogrodów zimowych. Z zasady opłaca się zebrać i porównać kilka ofert.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród zimowy - konstrukcja i forma