Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Instalacja odgromowa

redakcja

Instalacja odgromowa to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest przejęcie prądu wyładowania piorunowego i odprowadzenie go bez szkody dla budynku i znajdujących się w nim urządzeń jak najkrótszą drogą do ziemi.

instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa w domu jednorodzinnym
Fot. Rys. Wawrzyniec Święcicki
Kompletny system ochrony odgromowej składa się z instalacji odgromowej i przepięciowej.

Instalacja odgromowa. W Polsce najczęściej stosowana jest tradycyjna instalacja odgromowa, z wieloma ostrzami odgromowymi połączonymi ze sobą siecią przewodów. Zabezpiecza budynek przed bezpośrednim działaniem prądu piorunowego: w razie uderzenia pioruna instalacja sprowadza ten prąd bezpiecznie do ziemi.

Obok tradycyjnej instalacji odgromowej od niedawna stosuje się również system z aktywnym ostrzem odgromowym połączonym przewodem odprowadzającym z uziemnieniem. Przechwyca ono bezpośrednie trafienie pioruna zanim dotrze on do budynku, a następnie bezpiecznie odprowadza go do ziemi.

Instalacja przepięciowa. Zapewnia ochronę urządzeń oraz instalacji wewnątrz budynku. Służy do tego zespół elementów wewnątrz budynku (np. ograniczniki przepięć).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Instalacja odgromowa