Instalacje stanu zero

red.

Większość instalacji wprowadza się do domu pod fundamentami lub przez nie.

Instalacje stanu zero
Instalacje stanu zero - w podłodze na gruncie. Instalacje wprowadzane do budynku i wyprowadzane na zewnątrz pod poziomem terenu trzeba przygotować przed ułożeniem podłogi na gruncie
Rys. Wawrzyniec Święcicki
W domach niepodpiwniczonych instalacje układa się przed wykonaniem podłogi na gruncie, doprowadzając je do zaplanowanych wcześniej urządzeń domowych jak najkrótszą drogą. Warto też przygotować przejścia instalacji wyprowadzanych do ogrodu.

Kanalizacja. Poziome przewody odpływowe ("poziomy") wyprowadza się z budynku 50-70 cm pod poziomem terenu. Wykonuje się je z rur średnicy 100-150 mm, wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne. Do poziomów podłącza się piony i podejścia do urządzeń sanitarnych umieszczanych na parterze. Te rury mogą mieć mniejszą wytrzymałość niż poziomy. Do łączenia rur pod kątem służą specjalne trójniki i kolana kanalizacyjne łagodnie wyprofilowane. Rury należy układać ze spadkiem min. 2%.

Woda. Przyłącze wodociągowe wprowadza się do budynku poniżej strefy przemarzania (120-150 cm) pod poziomem terenu.

Przyłącza elektryczne i telefoniczne doprowadzane do domu linią kablową przeprowadza się przez fundamenty 70 cm poniżej poziomu terenu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Instalacje stanu zero