Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gazowy kocioł kondensacyjny - jakiej wymaga obsługi

Stefan Żuchowski

Urządzeniem dostosowującym temperaturę pracy kotła do warunków zewnętrznych, jest automatyka pogodowa. Czujnik zewnętrzny mierzy temperaturę na dworze i przekazuje informacje o jej zmianie do układu sterowania.

Aby obsługa termostatu była wygodna wiesza się go zazwyczaj na wysokosci 1,5 m nad podłogą
Aby obsługa termostatu była wygodna wiesza się go zazwyczaj na wysokosci 1,5 m nad podłogą
Fot. Buderus
Dzięki automatyce pogodowej w krótkim czasie temperatura wody w grzejnikach lub ogrzewaniu podłogowym (niezbędna do utrzymania zadanej przez użytkownika temperatury w pomieszczeniu) zostaje dopasowana do aktualnej temperatury na zewnątrz. Dzięki temu kocioł wcześnie dostosowuje swoją moc do zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło.

Obsługa sterowania

Sprowadza się ona do dokonania wstępnych nastaw na panelu sterowniczym i ewentualnie skorygowania ich. Potem już tylko w razie potrzeby zmieniamy zadaną temperaturę dzienną lub nocną, bądź też ustawiamy inny program, gdy wyjeżdżamy z domu na dłużej (na przykład na ferie zimowe). Dzięki temu kotły kondensacyjne określane są jako urządzenia bezobsługowe.

Właściwe umieszczenie czujnika temperatury zewnętrznej

Aby automatyka pogodowa poprawnie regulowała pracę kotła i instalacji grzewczej, istotny jest odpowiedni montaż czujnika zewnętrznego. Powinien on być umieszczony na ścianie północnej, na 2/3 wysokości domu i co najmniej 2 m od poziomu terenu. Pamiętajmy też o tym, że nie może być on zasłonięty przez jakiekolwiek wystające elementy konstrukcji budynku, na przykład balkon. Poza tym nie należy go umieszczać nad oknem, gdyż wtedy będzie narażony na omywanie strumieniem ciepłego powietrza z domu podczas wietrzenia pomieszczeń, co spowoduje niewłaściwy odczyt temperatury na dworze.

Współpraca automatyki pogodowej z termostatem pokojowym

Część użytkowników kotłów wyposażonych w sterownik pogodowy narzeka na trudności z utrzymaniem właściwej temperatury w pomieszczeniach. Zimą jest im najczęściej za gorąco, a jesienią i wiosną za chłodno. Dlatego warto uzupełnić automatykę pogodową o termostat pokojowy, który umieszcza się w wybranym pomieszczeniu. Jeśli na przykład odczytana przez niego wartość temperatury w tym pokoju będzie wyższa niż nastawiona, to - z uwzględnieniem warunków na zewnątrz - obniży on temperaturę wody w instalacji grzewczej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Gazowy kocioł kondensacyjny - jakiej wymaga obsługi