Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dopasować pracę wentylacji z rekuperatorem do potrzeb domowników

Stefan Żuchowski doradca techniczny Vaillant

Jednym z najważniejszych celów, jakie powinna zapewnić nowoczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, jest dostosowanie ilości dostarczanego powietrza do potrzeb użytkowników. Inna jest bowiem wymagana ilość powietrza w ciągu dnia, inna w nocy czy podczas naszej nieobecności.

VAR04_0514DE00b, 23.04.2004, 11:49 Uhr, 8C, 4080x5440 (1059+1018), 100%, bent 6 stops, 1/50 s, R71.1, G53.2, B78.2
Wentylacja mechaniczna osiąga wysoką sprawność, jeżeli ją systematycznie kontrolujemy i czyścimy.
Fot. Vaillant
Najkorzystniej jest, gdy centrala została wyposażona w sterownik pozwalający na zaprogramowanie różnej wydajności centrali dla poszczególnych części doby czy tygodnia, bez potrzeby codziennego manipulowania pokrętłem czy przyciskami. Przykładem tego typu rozwiązania są centrale wentylacyjne wyposażone w cyfrowy sterownik pokojowy. Za jego pomocą możemy swobodnie ustawić żądany stopień wentylacji na czas naszego pobytu w domu, na okres snu, a także na czas naszej nieobecności w domu. Dodatkowo, na przykład podczas spotkania rodzinnego, za pomocą sterownika możemy szybko uruchomić funkcję intensywnej wentylacji dla zapewnienia odpowiedniej ilości powietrza dla większej liczby osób.

Ponadto, centrala wentylaxyjna może być wyposażona w automatyczny by-pass. Umożliwia on latem korzystanie z funkcji naturalnego chłodzenia. Jeśli zostanie ona aktywowana za pomocą sterownika, wówczas centrala cały czas kontroluje temperaturę powietrza pobieranego z zewnątrz i usuwanego z pomieszczeń. W nocy, gdy temperatura powietrza pobieranego z zewnątrz jest niska, chłodniejsze powietrze zewnętrzne płynie wprost do pomieszczeń pomijając wymiennik ciepła.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dopasować pracę wentylacji z rekuperatorem do potrzeb domowników