Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - obalamy mity

Iwona Stachurska

O wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła krążą różne mity. Obalamy niektóre z nich...

Rekuperator - centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła
Rekuperator - centrala wentylacyjna z funkcją odzysku ciepła
Fot. Rekuperatory.pl
W domu z rekuperatorem nie można otwierać okien. NIEPRAWDA. Okna można otwierać zawsze, wydaje się to jednak zupełnie zbędne, skoro wentylacja zapewnia stały dostęp do świeżego powietrza.

Wentylację mechaniczną można uruchomić podczas prac wykończeniowych. NIEPRAWDA. Wolno ją włączyć dopiero po dokładnym odkurzeniu i sprzątnięciu domu po wszystkich pracach budowlanych i wykończeniowych. W przeciwnym razie może dojść do zabrudzenia kanałów i centrali wentylacyjnej pyłem.

System z rekuperatorem pracuje bardzo głośno. NIEPRAWDA. System wentylacji mechanicznej, dzięki odpowiedniemu dobraniu średnic kanałów oraz ich zaizolowaniu, a także montażu dobrej jakości urządzenia będzie pracował cicho.

Wentylacja mechaniczna wymaga stałej kontroli. NIEPRAWDA. Producenci oferują rozmaite systemy sterowania i nadzoru pracy rekuperatorów, które do minimum ograniczają ich obsługę. W najprostszych rozwiązaniach obsługa sprowadza się do bardzo łatwej okresowej wymiany filtrów. W zaawansowanych modelach możliwe jest dostosowanie ich trybu pracy do stopnia wykorzystywania pomieszczeń.

Pracę systemu z rekuperatorem bardzo słychać w domu, szczególnie wieczorem. NIEPRAWDA. Prawidłowo dobrane średnice przewodów wentylacyjnych, odpowiednio zaizolowane kanały oraz dobrej jakości rekuperator to gwarancja cichej pracy systemu.

Domownikom grozi uduszenie, jeśli nagle wyłączą prąd. NIEPRAWDA. Gdy dom wyposażony jest w standardową wentylację grawitacyjną i szczelne nowoczesne okna bez mikrowentylacji i nawiewników oraz gdy na dworze jest powyżej 12°C mamy praktycznie taką samą sytuację, jak przy wyłączeniu wentylacji mechanicznej. By zapewnić wymianę powietrza należy w obu przypadkach po prostu otworzyć okna. Osoby bardzo wrażliwe na brak wentylacji mogą w mniejszych domach zastosować UPS, który pozwoli na podtrzymanie zasilania wentylacji mechanicznej.

Rekuperator również grzeje. NIEPRAWDA. Rekuperator nie jest urządzeniem grzewczym, lecz wentylacyjnym i jego podstawową funkcją jest zapewnienie skutecznej wentylacji budynku niezależnej od warunków temperaturowych i ciśnienia atmosferycznego panujących na zewnątrz. Teoretycznie istnieje możliwość założenia w urządzeniu grzałki, ale rachunki za prąd z pewnością by nas zaskoczyły.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - obalamy mity