Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzacja - co wpływa na cenę

Tekst: Anna Grunwald

Klimatyzacja uchodzi za symbol luksusu. Tymczasem można ją mieć za całkiem nieduże pieniądze.

Klimatyzacja uchodzi za symbol luksusu. Tymczasem można ją mieć za całkiem nieduże pieniądze.
Klimatyzacja uchodzi za symbol luksusu. Tymczasem można ją mieć za całkiem nieduże pieniądze.
Fot. archiwum redakcji
O tym, jak ciężkie do zniesienia bywają upały, nie trzeba nikogo przekonywać. Ci, którzy mają dość gorącego mieszkania, powinni pomyśleć o klimatyzatorze, tym bardziej, że oprócz chłodzenia oczyszcza on powietrze, a nawet - jeśli ma pompę ciepła - może ogrzewać wiosną i jesienią.

Klimatyzator działa jak lodówka: jedna jego część zawierająca parownik wciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza je schłodzone, a druga - ze sprężarką i skraplaczem - pobiera powietrze z zewnątrz, aby schłodzić gaz krążący w klimatyzatorze i po podgrzaniu wypuścić to powietrze na zewnątrz. Do wyboru są modele montowane na stałe lub przenośne, jedno- lub kilkuczęściowe (typu split).

Co wpływa na cenę

- Rodzaj klimatyzatora - przenośny czy montowany na stałe. Przenośne są zwykle nieco tańsze i nie wymagają profesjonalnego montażu, za który trzeba zapłacić, ale są rozwiązaniem doraźnym, mniej komfortowym.

- Czy klimatyzator wyłącznie chłodzi, czy również grzeje (ma pompę ciepła). Wyłącznie chłodzące są tańsze, za to te droższe, z pompą ciepła, mogą tanio ogrzewać mieszkanie wiosną i jesienią - gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. W praktyce mogą utrzymywać ustawioną temperaturę w pomieszczeniu niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest upał czy chłód.

- Moc urządzenia. Im większa, tym urządzenie jest droższe, ale może klimatyzować większe pomieszczenia. Czasami więc opłaca się kupić jedno urządzenie droższe niż dwa tańsze.

- Głośność (dB/A). Najistotniejsza jest głośność urządzeń montowanych wewnątrz - słyszanych przez użytkowników, ale warto też zwracać uwagę na głośność urządzenia zewnętrznego (w klimatyzatorach typu split), aby nie była uciążliwa dla sąsiadów lub w czasie wypoczynku w ogrodzie. Urządzenia cichsze są zwykle droższe.

Głośność:

- 16 dB/A jest niesłyszalna,

- 25 dB/A odpowiada delikatnemu deszczowi,

- 40 dB/A - dźwięk pracującej lodówki.

Warto zwracać uwagę, jakiego biegu dotyczy podana przez producenta wartość. Trzeba też pamiętać, że im wyższy bieg wentylatora, tym głośniej pracuje urządzenie. Włączenie funkcji "tryb nocny" sprawi, że będzie pracowało bezgłośnie, ale z mniejszą wydajnością.

- Klasyczny czy inwerter. Klasyczne (tańsze) włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość. Urządzenia te powodują dość duże wahania temperatury w pomieszczeniu.

Inwertery to urządzenia wyższej klasy, a więc droższe, ale za to bardziej energooszczędne (tańsze w eksploatacji nawet o 30%). Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają (na włączanie zużywa się najwięcej energii), dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.

- Klasa efektywności energetycznej. Od A - najmniej energochłonnej (urządzenia najtańsze w eksploatacji, ale zwykle droższe przy zakupie), do G - najbardziej energochłonne.

- Dostępne funkcje. To oczywiste, że urządzenia porównywalnej jakości wyposażone w więcej funkcji są droższe od tych prostszych, ale niezależnie od "półki cenowej" można kupić urządzenia z podobnymi funkcjami.

- Wzornictwo. Za bardziej wyszukane, eleganckie wzory trzeba dopłacić.

Dobór urządzeń

Klimatyzatory przenośne dobiera się do powierzchni klimatyzowanego pomieszczenia, stosując zwykle 1 kW mocy chłodniczej na 10 m2. Wybierając klimatyzator montowany na stałe, warto zawsze skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze potrzebną moc - zarówno chłodniczą, jak i grzewczą. Bez fachowej pomocy możemy wybrać urządzenie za mało lub zbyt wydajne, za głośne lub powodujące przeciągi. Wielu dystrybutorów oferuje pomoc w doborze klimatyzatora w domu klienta. Nie pobierają za to opłat, jeżeli u nich zostanie kupiony sprzęt.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzacja - co wpływa na cenę