Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze

Tekst: Anna Grunwald

Przeszkadzają ci zapachy gotowania lub papierosów, pyłki roślin w powietrzu i wszędobylski kurz? Chcesz przewietrzyć pokój, ale obawiasz się smogu? Pomyśl o oczyszczaczu powietrza.

Oczyszczacz powietrza. Usuwając zanieczyszczenia i zapachy, przynosi ulgę osobom wrażliwym, dzieciom i alergikom.
Oczyszczacz powietrza. Usuwając zanieczyszczenia i zapachy, przynosi ulgę osobom wrażliwym, dzieciom i alergikom.
W każdym domu w powietrzu unoszą się różne zanieczyszczenia, które są źródłem dyskomfortu, a nawet szkodzą. Są to nie zawsze pożądane zapachy, szkodliwe związki wydzielane przez nowe meble, wykładziny i farby, dym papierosowy, kurz, zarodniki pleśni i grzybów, bakterie i wirusy, pyłki roślin oraz inne zanieczyszczenia zawarte w powietrzu przedostającym się z zewnątrz. Wiele z tych składników jest bardzo uciążliwych - zwłaszcza dla alergików.

Na szczęście istnieją urządzenia znacznie poprawiające jakość powietrza, którym oddychamy. Są to oczyszczacze powietrza, które oprócz tego, że usuwają ponad 97% zanieczyszczeń (te lepsze - nawet do 99,9%), mogą też jonizować powietrze i napełniać je przyjemnymi aromatami. Korzystanie z oczyszczaczy jest wskazane zwłaszcza w tych domach, gdzie mieszkają dzieci, a także osoby o wrażliwym układzie odpornościowym oraz alergicy, którzy nie mogą przyjmować środków farmakologicznych.

Są dwa podstawowe rodzaje oczyszczaczy - z wkładami filtracyjnymi oraz nawilżacze-oczyszczacze, w których filtrem czyszczącym powietrze są wirujące tarcze opłukiwane przez wodę.

Oczyszczacze z wkładami filtracyjnymi

Takie oczyszczacze zwykle mają kilka filtrów - niektóre filtry są bezobsługowe, ale większość wymaga czyszczenia lub wymiany. A oto funkcje filtrów stosowanych w tych urządzeniach:

- wstępny zatrzymuje większe zanieczyszczenia (sierść zwierząt, kurz); czasami się go pomija;

- główny zatrzymuje między innymi drobiny kurzu, pyłki i zarodniki pleśni;

- przeciwzapachowy usuwa nieprzyjemne zapachy, lotne związki chemiczne i dym papierosowy.

Te trzy funkcje wypełniać mogą filtry następujących rodzajów:

- piankowe lub siatkowe, stosowane jako filtry wstępne. Stanowią fizyczną przeszkodę dla większych zanieczyszczeń takich jak pyły, kurz, sierść. Brudne filtry trzeba płukać, a zniszczone - wymieniać;

- włókninowe, warstwowe (np. HEPA), stosowane jako filtr wstępny lub główny. Wielkość zatrzymywanych przez nie zanieczyszczeń zależy od gęstości splotu - im gęściejszy, tym dokładniej oczyszcza powietrze - nawet w 99 procentach. Usuwają kurz, pyłki, zarodniki grzybów, roztocza i ich odchody. Niektóre można wielokrotnie płukać, inne należy wymieniać (zwykle raz na rok) - o tej konieczności informuje zwykle kontrolka w panelu sterowania oczyszczacza. Oczyszczacze, w których filtrem głównym jest filtr HEPA, są stosunkowo tanie, ale trzeba doliczyć do nich koszt wymiennych filtrów;

- elektrostatyczne, stosowane jako filtry główne. Zwykle składają się z dwóch części: 1) jonizatora podłączanego do napięcia, który naładowuje dodatnio cząstki zanieczyszczeń zawartych w powietrzu;

2) naładowanej ujemnie siatki lub włókninowej warstwy filtracyjnej, która przyciąga te zanieczyszczenia. Filtry elektrostatyczne usuwają drobne cząstki kurzu, pyłki, bakterie i inne zanieczyszczenia. Brudny filtr zwykle wystarczy wypłukać, ale w niektórych włókninową warstwę filtracyjną trzeba wymieniać;

- węglowe (przeciwzapachowe) usuwają zapachy, lotne związki chemiczne oraz dym tytoniowy. Zużyte filtry trzeba wymieniać - zwykle co 6-12 miesięcy;

- fotokatalityczne usuwają zapachy, dym papierosowy, lotne związki chemiczne, zarodniki pleśni, bakterie i wirusy. Składają się z kilku warstw (z których część się wymienia) oraz lampy UV.

Oprócz filtrów w oczyszczaczach stosuje się też niżej opisane dodatkowe elementy oczyszczające.

Komory ozonowe. Utleniają szkodliwe związki i pozbawiają je nieprzyjemnego zapachu. Niszczą wirusy i bakterie, utleniają fenole, pestycydy, związki aromatyczne i inne zanieczyszczenia chemiczne.

Katalizatory. Zatrzymują produkty utleniania zanieczyszczeń powstające w wyniku reakcji z ozonem, a także nadmiar ozonu, który nie wszedł w reakcję z zanieczyszczeniami. Katalizator należy co jakiś czas wymienić (zwykle raz na rok) - o tej konieczności informuje lampka kontrolna w panelu sterowania oczyszczacza.

Generator jonów ujemnych. Neutralizuje niekorzystne jony dodatnie w powietrzu, dzięki czemu powietrze staje się niemal tak przyjemne, jak w lesie czy przy wodospadzie.

Nawilżacze-oczyszczacze

Elementem filtrującym są w nich wirujące tarcze zanurzone w zbiorniku z wodą. Mokre tarcze wychwytują z przepływającego między nimi powietrza wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze to jest spłukiwane jak przez deszcz. Żeby w wodzie nie rozwijały się chorobotwórcze drobnoustroje, dodaje się do niej specjalnych preparatów. Są też modele z elementami działającymi bakteriobójczo: jonizatorem lub elektrodą srebrną. Wodę wymienia się co 2-3 dni.

Wydajność

Oczyszczacz powinien mieć taką wydajność mierzoną w m3/h, by w ciągu godziny mógł przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu (czyli całą jego objętość):

- dwukrotnie, jeśli powietrze jest mało zanieczyszczone lub

- czterokrotnie, jeśli jest mocno zanieczyszczone.

Zwykle producenci podają, do jakiej wielkości pomieszczenia nadaje się dane urządzenie, określając przy tym powierzchnię lub kubaturę pomieszczenia. Wydajność oczyszczacza można regulować skokowo (zwykle są dwa lub trzy stopnie takiej regulacji) albo płynnie.

Sterowanie

Oprócz włącznika oczyszczacze mają niżej opisane elementy do sterowania pracą.

- Regulator wydajności. Są to pokrętła lub przyciski uruchamiające wybrany tryb pracy, np.: cichy - mało wydajny, zwykły, TURBO - bardzo silny, energooszczędny - w którym wydajność jest automatycznie dostosowywana do jakości czyszczonego powietrza.

- Kontrolka zabrudzenia i wymiany filtrów oraz innych elementów. Pali się, dopóki zanieczyszczony filtr nie zostanie wyczyszczony lub wymieniony.

- Czujniki i sygnalizatory zabrudzenia powietrza. Gdy czujnik wyczuje zanieczyszczenia w powietrzu, włącza się lampka kontrolna, która świeci dopóty, dopóki powietrze nie będzie czyste.

- Programator. Umożliwia zaprogramowanie włączenia i wyłączenia oczyszczacza o określonych godzinach.

- Czujnik ruchu. Gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, oczyszczacz włącza się automatycznie i pracuje dopóty, dopóki powietrze nie będzie czyste, następnie urządzenie samo się wyłącza.

- Pilot. Umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem.

Głośność

Warto zwracać na nią uwagę, bo w zależności od rodzaju zastosowanych w oczyszczaczu filtrów może się znacznie różnić - od 16 dB/A do 63 dB/A. Najcichsze są urządzenia z filtrem elektrostatycznym, a im więcej mają filtrów, tym są głośniejsze. Głośność urządzenia zależy też od włączonego trybu pracy - im niższy bieg (wydajność), tym cichsza praca.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD    Więcej o:

Skomentuj:

Oczyszczacz powietrza: sposób na czyste powietrze