Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce na rekuperator

Tekst: Piotr Różycki

Centralę wentylacyjną, zwaną popularnie rekuperatorem, można zainstalować praktycznie w całym domu, nawet w miejscach zupełnie zaskakujących.

W nowoczesnym, energooszczędnym domu jednorodzinnym sprawna wentylacja to podstawowy warunek zdrowia mieszkańców. Ze względu na rosnącą świadomość znaczenia właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach coraz więcej osób decyduje się na instalację wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Sercem takiego systemu jest centrala wentylacyjna, która wymusza przepływ powietrza. Wyposażona jest w wymiennik ciepła - rekuperator.

Napływ świeżego powietrza do pomieszczeń jak również jego usuwanie na zewnątrz powinny być wymuszone i kontrolowane. Daje to użytkownikom możliwość dostosowania intensywności wymiany powietrza do własnych potrzeb.

Jest jednak wiele czynników, które mogą to utrudniać lub wręcz uniemożliwiać. Dlatego dobór odpowiedniej centrali ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu systemu wentylacji mechanicznej. Istotna jest również właściwa lokalizacja centrali wentylacyjnej, dlatego już na etapie projektu domu należy się zastanowić, gdzie ją umieścić.

Wybierając miejsce dla centrali, powinno się uwzględnić:

- swobodny dostęp do niej w celu naprawy lub wykonania standardowych czynności serwisowych (np. wymiany filtrów, zmiany kasety z zimowej na letnią);

- zasyfonowanie i swobodny odpływu kondensatu;

- podłączenie do instalacji elektrycznej;

- ciężar centrali;

- temperaturę otoczenia.

Centrale wentylacyjne przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 0°C. Nieprzestrzeganie tego warunku spowoduje skraplanie kondensatu, co może prowadzić do zalania stropu lub w skrajnych przypadkach do uszkodzenia centrali.

Najczęstszymi miejscami lokalizacji centrali są: poddasze nieużytkowe, piwnica, garaż, pomieszczenie gospodarcze, a nawet... koniec korytarza.

Piwnice

Wprawdzie domów z piwnicami buduje się teraz mniej niż kiedyś, ale jeśli są, można w nich umieścić centralę wentylacyjną. Urządzenie powinno być zamontowane na podwyższeniu, które pozwala na wykonanie instalacji do odpływu kondensatu. Istnieje również możliwość podwieszenia centrali pod stropem.

Kotłownia na parterze

Znajdujące się na parterze kotłownia lub inne pomieszczenie gospodarcze (np. spiżarnia, pralnia) mogą być dobrym miejscem dla rekuperatora. Wadą może być długość przewodów wentylacyjnych (łącznie z ich obudową), które trzeba wtedy wykonać, chyba że usytuowanie tego pomieszczenia będzie pod tym względem wyjątkowo korzystne.

Poddasze użytkowe

Jeśli na piętrze są pomieszczenia użytkowe (garderoby, pralnia), można w nich umieścić centralę wentylacyjną. Dobrym miejscem na centralę może być także koniec korytarza osłonięty łatwą do zdejmowania obudową lub przesuwnymi drzwiami. Ze względu na centralne położenie może się okazać, że długość kanałów wentylacyjnych będzie krótsza niż przy lokalizacji centrali w innych miejscach domu.

Poddasze nieużytkowe

Centrala wentylacyjna wraz z przyłączonymi do niej przewodami nie jest urządzeniem "na pokaz"; najchętniej jest więc ukrywana na poddaszu nieużytkowym. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o dobrym zabezpieczeniu urządzenia przed mrozem - powinno znajdować się wewnątrz izolowanej przestrzeni budynku.

Częstym błędem jest montaż rekuperatora na poddaszu nieużytkowym, które jest nieocieplone. Może to spowodować skraplanie się znacznych ilości kondensatu, wyłączanie się zimą wentylatora nawiewnego (system antyzamrożeniowy), częste włączanie się elementów grzewczych (nagrzewnic), a nawet uszkodzenie. Jeśli już tak się stało, powinno się pamiętać o dodatkowym izolowaniu zimą przynajmniej samej centrali.

Centrale najlepiej lokalizować nad holem, klatką schodową lub łazienką, aby nawet minimalny "szum", szczególnie w nocy, nie przeszkadzał domownikom.

Garaż

Nie tylko dom jest miejscem lokalizacji centrali wentylacyjnej; można ją zamontować również w garażu. Podobnie jak przy montażu centrali w pomieszczeniach gospodarczych w piwnicach lub na parterze powinna być ona zamontowana na podwyższeniu lub podwieszona pod sufitem.

Gdzie najlepiej

Wybór optymalnego rozwiązania powinno się powierzyć projektantowi, gdyż nie można z góry przesądzić, która z podanych lokalizacji centrali będzie w konkretnym domu najkorzystniejsza. Wybór zależy od kilku czynników:

- sposobu zagospodarowania poddasza nieużytkowego,

- temperatury w rozważanym pomieszczeniu,

- rozkładu pomieszczeń w domu,

- konstrukcji nośnej budynku,

- wymagań i preferencji inwestorów.

Podstawowym warunkiem lokalizacji centrali jest spełnienie wymogów producenta określających dopuszczalne warunki środowiskowe w otoczeniu centrali. Zapewnienie ich zagwarantuje wieloletnią, bezawaryjną i optymalną energetycznie pracę zarówno centrali, jak i całej instalacji wentylacyjnej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce na rekuperator