Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

(red.)

Wentylacja to bardzo istotny element bilansu energetycznego domu, zwłaszcza tego lepiej ocieplonego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Przewody wentylacji mechanicznej
Fot. Rekuperatory.pl
Zgodnie z przepisami, w takim domu jak nasz, zamieszkałym przez czteroosobową rodzinę, co godzinę powinno być wymienione 215 m3 powietrza. Zimą na ogrzanie świeżego powietrza wentylacyjnego będziemy więc potrzebować około 7740 kWh energii cieplnej.

Wprawdzie warunki techniczne dopuszczają stosowanie w domach wentylacji grawitacyjnej (zwanej też naturalną), ale ze swej natury nie działa ona dobrze prawie nigdy; jest zbyt intensywna zimą albo nie ma jej prawie wcale w ciepłe miesiące. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem wymiany powietrza w domu, jest wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperacją, dzięki której możemy zaoszczędzić nawet 7289 kWh. By na etapie budowy domu zastąpić wentylację naturalną taką wentylacją, trzeba wydać dodatkowo około 5000 zł. Jej roczne koszty eksploatacyjne to 154 zł.Zobacz także:

Rekuperatory - odzysk ciepła z wentylacjiWentylacja mechaniczna - konserwacjaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła