Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wideodomofon

Małgorzata Krośnicka, Monika Oleśińska

Wideodomofon to urządzenia, które jeszcze całkiem niedawno można było oglądać tylko na zagranicznych filmach lub w systemach telewizji przemysłowej. Obecnie, gdy dynamicznie rozwija się rynek paneli LCD i mikrokamer, każdy może mieć wideodomofon, który przekaże obraz sprzed furtki - wyraźnie i w kolorze. Zastosowanie monitora i kamery różni wideodomofon od zwykłego domofonu; poza tym składniki systemów obu typów urządzeń są do siebie zbliżone.

wideofon
Wideodomofony mogą przekazywać zarówno obraz czarno-biały, jak i w kolorze
Fot. www.shutterstock.com/Hanna Miariah
Bramowy panel wideo

Tak, jak w domofonie jest tu głośnik, mikrofon, przycisk (jeden lub kilka), ewentualnie dodatkowe wyposażenie. Jednak najważniejszym elementem panelu jest kamera. Zwykle jest dobrze obudowana i osłonięta taflą odporną na stłuczenie. Do ochrony kamery wideobramofony mają zazwyczaj grube osłony metalowe (przykręca się je do podłoża śrubami z nietypowymi łebkami), nad urządzeniami natomiast często montuje się okapy, chroniące urządzenie przed uszkodzeniem przez wodę opadową.

Kamera, by obraz z niej był czytelny, wymaga dobrego oświetlenia w nocy. Nie wystarczy lampa czy kinkiet przy furtce. Dlatego często po dwóch stronach obiektywu montowane są diody LED. Emitują one światło w paśmie podczerwieni, niemal niewidoczne dla ludzkich oczu.

Wideomonitor

To połączenie unifonu i monitora LCD. Wielkość monitorów, podobnie jak telewizorów, podaje się w calach - dostępne są panele o przekątnej od 2,5 do 10 cali. Od wielkości wyświetlacza w dużej mierze zależy cena urządzenia. Wideomonitory mają przycisk do otwarcia zamka furtki i przycisk do uaktywnienia kamery w panelu przy bramie, możemy go wykorzystać, gdy chcemy zobaczyć co dzieje się przy wejściu na posesję. Czasami urządzenie ma przycisk włączający podgląd z kamery, zamontowanej na terenie posesji.

Większość wideomonitorów ma możliwość rejestrowania obrazu. Można nagrywać osoby, które dzwoniły do furtki, gdy nikogo nie było w domu lub włączyć nagrywanie podczas prowadzenia rozmowy z osobą, znajdującą się przy furtce. Zapisane obrazy można przeglądać na ekranie wideomonitora.

Montaż wideodomofonu

Choć wideodomofony dostępne są w wersji bezprzewodowej, w której obraz i dźwięk przesyłane są drogą radiową, trzeba pamiętać, że najlepszą jakość uzyskuje się przy połączeniu przewodowym. Trzeba wówczas między panelem przy furtce i wideomonitorem przeciągnąć wielożyłowy przewód telekomunikacyjny i kabel koncentryczny do transmisji wideo. Czasami monterzy proponują, by zaoszczędzić na kablach - wykorzystać cztero- czy sześciożyłowe przewody. Tak podłączone urządzenie będzie działać, trzeba się jednak liczyć z występowaniem zakłóceń obrazu i sprzężeń akustycznych.

Przewody do instalacji

Rodzaj przewodów powinien być zgodny z zaleceniami producenta wideofonu. Rodzaj kabla ma bowiem zasadnicze znaczenie i decyduje o tym, czy uda się uzyskać wyraźny obraz. Najczęściej stosuje się wielożyłowe przewody o średnicy pojedynczej żyły 0,5 mm (0,2 mm2).

Parametry przewodów stają się tym istotniejsze, im większa odległość dzieli furtkę i dom. Należy wówczas wybierać przewody o większej średnicy lub liczyć się z koniecznością połączenia kilku żył razem, aby zwiększyć przekrój przewodów. W ten sposób zminimalizujemy pogorszenie jakości sygnału.

Szczególną uwagę należy zwrócić na przewody układane w ziemi. Przewody te powinny być przystosowane do układania w gruncie - mieć specjalną izolację i wnętrze wypełnione żelem, co zabezpiecza kable przed wilgocią. Muszą też być zakopane na takiej głębokości, by nie były narażone na przemarzanie i przypadkowe uszkodzenie, na przykład łopatą.

Domofony i wideodomofony oferują m.in.:

ABB System, www.abb.com, tel. 22 220 20 00

Abbax, www.gde.pl, tel. 12 256 50 35

BPT, www.add.pl, tel. 22 6702420

Commax, www.gde.pl, tel. 12 256 50 35

Emos, www.emos.pl, tel. 33 816 92 42

Gira, www.gira.com, tel. 58 524 33 34

Orno, www.orno.pl, tel. 32 43 43 110

Siedle, www.technikadesign.pl, tel. 22 879 89 21

Zamel, www.zamel.pl, tel. 32 210 46 65

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Wideodomofon