Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać wannę z hydromasażem?

Tekst: Patrycja Olszewska

Wanna z systemem hydromasażu to spory wydatek, dodatkowo wymaga poprawnego zamontowania przez specjalistę. Zdecydowanym mankamentem takiego urządzenia są też koszty eksploatacyjne oraz wysiłek potrzebny, by utrzymać wannę w czystości.

wanna z hydromasażem
Wanny z wodno-powietrznym systemem masażu, są najbardziej komfortowe
Fot.: SANPLAST
Nasza codzienność to szybkie tempo życia i brak czasu na relaks. Skutkują one wzmożonym stresem i przemęczeniem, od których cierpi nie tylko nasza psychika, ale i ciało.

Na przewlekły i silny stres organizm reaguje zwiększonym napięciem mięśni, w tym również tych, które odpowiadają za oddech. Staje się on płytki i nieregularny, zmniejsza się więc dopływ tlenu do krwiobiegu; odczuwamy wówczas zawroty głowy, mrowienie w rękach, sztywność i bóle mięśni. Stajemy się nadpobudliwi, mamy kłopoty z koncentracją i cierpimy na bezsenność.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z takimi dolegliwościami jest wizyta w SPA. Niektórzy idą krok dalej i urządzają sobie prywatne, domowe SPA, kupując wannę z hydromasażem. W taki system może być wyposażona wanna dowolnego kształtu - prostokątna, asymetryczna, owalna lub okrągła. Modele są różnicowane pod względem długości (150-210 cm), szerokości (80-160 cm), a także głębokości - od 39 cm (segment ekonomiczny) przez 42 i 45 cm (komfortowy), do aż 50 cm (ekskluzywny). Aby w pełni korzystać z relaksujących właściwości hydromasażu, lepiej wybrać wannę dużą i głęboką.

Rodzaje hydromasażu

Wodny. Jest najbardziej popularny. Z dysz - umieszczonych na bocznych ściankach wanny, na jej oparciu i w miejscu ułożenia stóp - wypływają strumienie wody pod ciśnieniem. Co ciekawe, na skuteczność masażu bardziej niż liczba dysz wpływa ich odpowiednie ustawienie - każda z dysz jest kierunkowa, można więc ją dowolnie ustawić, by masaż był skuteczny.

Powietrzny. Z otworów w dnie wanny i dysz umieszczonych na jej bokach wydostaje się sprężone powietrze. Dysze powietrzne w dnie wanny są zwykle zamontowane na stałe.

Wodno-powietrzny. Jest kombinacją opisanych powyżej systemów. Dzięki połączeniu pracy pompy wodnej z dmuchawą powietrza, intensywność masażu jest wzmacniana aż o 100%. Dodatkową zaletą jest to, że mamy możliwość niezależnego włączania systemu wodnego lub powietrznego.

Ten podział tylko z pozoru jest prosty, bo cena hydromasażu zależy nie tylko od systemu, ale też wyposażenia (liczby i rozmieszczenia dysz, dodatkowych funkcji - osuszania kanałów, automatycznej dezynfekcji).

Istotne są też systemy sterowania.

Sterowanie pneumatyczne. Zwane jest ręcznym lub mechanicznym. Wciśnięcie guzika powoduje załączenie pompy wodnej lub powietrznej.

Sterowanie elektroniczne. To system dość drogi, ale oferujący możliwość programowania temperatury, czasu kąpieli, sekwencji włączania dysz, ustawienia oświetlenia na białe lub kolorowe. Taką wannę często obsługuje się za pomocą pilota.

Ceny wanien z hydromasażem są bardzo zróżnicowane, tanie modele w marketach można kupić już od 2 000 zł, za luksusowe, markowe - trzeba zapłacić nawet 40 000 zł.

Montaż wanny

Nie najlepszym pomysłem jest montowanie wanny z hydromasażem w bardzo małej łazience, jeszcze gorszym - w pomieszczeniu z niesprawną lub niewydajną wentylacją. Równie istotne jest także idealnie wypoziomowane podłoże. Przy wyborze miejsca montażu należy pamiętać, że urządzenia wchodzące w skład hydromasażu, zainstalowane pod wanną, powinny mieć swobodny dopływ powietrza (producenci nie zalecają obudowywania wanien tego typu płytkami ceramicznymi).

Montaż wanny powinien być przeprowadzony ściśle według zaleceń producenta, przez fachowców z odpowiednimi uprawnieniami. Dotyczy to przede wszystkim elektryka, bo wymogi bezpieczeństwa są wysokie (spód wanny, a co za tym idzie również przewód z puszką montażową, są narażone na działanie wody). Dlatego obwód elektryczny, z którego zasilana będzie wanna, musi być wyposażony w wyłącznik różnicowoprądowy 30 mA. Wannę trzeba też podłączyć do obwodu wyrównawczego (uziemiającego).

Podłączenie wodno-kanalizacyjne nie jest już tak skomplikowane, ale jeśli ciśnienie robocze w instalacji wodnej przekracza 6 bar, konieczne będzie zastosowanie reduktora.

Koszt zamontowania wanny jest różny; zależy od jej gabarytów i wyposażenia, i wynosi zwykle 10% jej wartości.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać wannę z hydromasażem?