Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Test preparatów do usuwania silikonu

Opracowanie: Iwona Szczepaniak

Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania silikonu wybraliśmy cztery i poprosiliśmy właścicieli domów jednorodzinnych o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

02.07.2010 , OGRODY , PRZEDMIOT. FOT. STEFAN ROMANIK / AGENCJA GAZETA
HG Preparat do usuwania silikonu
Fot. Stefan Romanik / Agencja Ga


HG Preparat do usuwania silikonu; producent: HG POLSKA

Cena: 48,50 zł/100 ml (485 zł/l)

Środek usuwa silikonowe uszczelnienia z różnych powierzchni: ze stali nierdzewnej, emaliowanej, tworzyw sztucznych, płytek ceramicznych, zaimpregnowanego lub gładkiego (nie porowatego) kamienia naturalnego.

Leszek Kopacz: Środek ma konsystencję oleju i przyjemny, cytrynowy zapach. Przy nakładaniu nie spływał z pionowych powierzchni, a po przepisowych 15 minutach od jego naniesienia silikon stał się miękki. Dość dokładnie dużymi kawałkami odchodził od płytek ceramicznych i od brodzika. Plus za dołączenie do produktu wygodnego w użyciu pędzelka i plastikowej łopatki. Minus za brak zabezpieczenia przed dziećmi i szklany słoiczek, który łatwo stłuc.

Kinga Gromala: Słoiczek ma szeroką nakrętkę, dzięki czemu preparat łatwo się nakładało. Nie ściekał za wannę, pozostawiłam go na dłużej tylko na grubszej warstwie silikonu. Podczas zdejmowania odchodził całymi kawałkami, ale rozmazane, tłuste resztki trzeba było zetrzeć z wanny papierowym ręcznikiem. To co mnie zaskoczyło, to ładny zapach i dodatki - łopatka i pędzelek.

Ocena: 5-; skuteczny, szybko działa. Plus za dołączone dodatki - szpatułkę i pędzelek. Minus - jest bardzo drogi.Sili-Kill; producent: DEN BRAVEN

Cena: 15,38 zł/100 ml (153,8 zł/l)

Mieszanina rozpuszczalników alifatycznych usuwa pozostałości po starych fugach silikonowych, resztki utwardzonego silikonu z ceramiki sanitarnej, szkła i glazury, pleśń z silikonu oraz smugi silikonowe ze szkła.

Kinga Gromala: Produkt jest gęsty, ma zapach farby do malowania ścian, który się jednak nie roznosi po otwarciu plastikowej butelki. W nakrętce ma sprytnie ukryty pędzelek, którym nakłada się go dość obficie na resztki silikonu. Nie spływa ze ściany. Po zalecanym przez producenta czasie silikon jest rozmiękczony, konsystencją przypomina masło. Łatwo zdejmuje się go plastikową łopatką - lepiej z płytek niż z wanny.

Krzysztof Trzaskowski: Pędzelek w nakrętce to bardzo dobry pomysł, ponieważ nie ma obawy, że się zgubi. Minus za instrukcję użycia, która jest napisana drobnym drukiem. Środek ma stosunkowo gęstą konsystencję i zapach kleju. Nie ścieka nawet z bocznej krawędzi umywalki. Przy ściąganiu szpatułką silikon schodzi dość łatwo, ale nie w całości.

Ocena: 4,5; skuteczny, dość szybko działa, a jego cena nie jest bardzo wysoka. Niespodzianką jest pędzelek w nakrętce.Tytan Remover; producent: SELENA

Cena: 11,80 zł/80 ml (147,5 zł/l)

Usuwa utwardzony i nieutwardzony silikon z różnych podłoży, w tym ze szkła, powierzchni emaliowanych, płytek ceramicznych. Dodatkowo poprawia przyczepność nowej spoiny silikonowej po usunięciu starej.

Krzysztof Trzaskowski: Sposób nakładania za pomocą aplikatora jest bardzo wygodny. Konsystencja produktu jest na tyle gęsta, że nie spływa z pionowych powierzchni. Po zalecanym przez producenta czasie nie usunął całego silikonu. Dopiero za drugim razem resztki dały się usunąć za pomocą szpatułki. Mimo tak długiego czasu działania nie uszkodził żadnej z powierzchni - ani płytek, ani umywalki.

Leszek Kopacz: Gotową do użycia, bezzapachową pastę umieszczono w specjalnym opakowaniu, zwanym kartuszem. Preparat łatwo się więc nakłada, nie spływa. Po minimalnym czasie usuwa tylko pleśń. Dość wolno rozpuszcza silikon, trzeba go pozostawić na dłużej albo użyć jeszcze raz. Resztki lepiej schodzą przy użyciu szpatułki niż papierowego ręcznika.

Ocena: 4; średnio skuteczny; wygodnie się go aplikuje, ale wymaga pozostawienia na długi czas. Nie jest bardzo drogi.Środek do usuwania silikonu; producent: KNAUF BAUPRODUKTE

Cena: 21,95 zł/250 ml (87,80 zł/l)

Preparat przeznaczony jest do usuwania resztek silikonu wewnątrz i na zewnątrz z różnych podłoży, między innymi drewna, szkła, emalii, porcelany, płytek ceramicznych, kamienia naturalnego (granitu, marmuru, piaskowca).

Krzysztof Trzaskowski: Preparat jest tak dobrze zabezpieczony przed dziećmi, że bardzo trudno go otworzyć. Ma ostry, nieprzyjemny zapach, który bardzo długo się utrzymuje. Szkoda, że nie ma dołączonego pędzelka, bo trzeba to przy zakupie przewidzieć. Konsystencja wody sprawiła, że podczas nanoszenia na pionowe powierzchnie ściekał. Przy zeskrobywaniu szpatułką nie dało się usunąć całego silikonu.

Leszek Kopacz: Środek jest dość płynny. Ma bardzo drażniący zapach, który dość długo utrzymuje się w pomieszczeniu (czuć go było jeszcze przez 2 godziny, mimo otwartego okna). Podczas usuwania suchą szmatką - silikon się wykruszał. Znacznie lepiej schodził przy użyciu szpatułki. Nie usunął jednak wszystkiego. Opakowanie jest doskonale zabezpieczone przed dziećmi.

Ocena: 3,5; mało skuteczny; trzeba go użyć kilka razy. Ma nieprzyjemny zapach, ale jest najtańszy z testowanych środków.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Test preparatów do usuwania silikonu