Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klamki do drzwi

Tekst: Weronika Wrześniak

Niby niewiele znaczą w całym domu, ale kiedy przyjdzie czas wybierania klamek, zabiera to sporo czasu i uwagi.

Zbyt delikatne nie sprawdzą się przy masywnych drzwiach, a zbyt masywne nie pasują do lekkich konstrukcji. Jak każdy detal, klamki warto też dopasować do charakteru i stylu wnętrza, w tym - do innych okuć w drzwiach (np. zawiasów), a także w oknach.

Klamka, czyli...

Klamka to nie tylko to, za co chwytamy, otwierając czy zamykając drzwi. Do kompletu należą:

 • dwie klamki lub dwie gałki, ewentualnie zestaw klamka + gałka;

 • szyldy, czyli zewnętrzne i wewnętrzne tarcze drzwiowe: podłużne lub też okrągłe dzielone (zwane rozetami); tarcze podłużne osłaniają łącznie klamkę i zamek wpuszczany, tarcze dzielone - osobno klamkę (górne) oraz wkładkę bębenkową, wejście klucza zastawkowego albo pokrętło zamykające drzwi (tarcze dolne);

 • trzpień obrotowy - pręt metalowy o przekroju kwadratowym łączący klamki po przeciwnych stronach drzwi, czyli zapewniający tzw. zasprzęglenie; trzpień uruchamia zamek przez cofnięcie zapadki;

 • wkręty montażowe: długie - przelotowe (przechodzące przez skrzydło drzwi) bądź krótkie - do mocowania każdej z tarcz oddzielnie (jednostronnie).

  Zanim klamka zapadnie

  Za cechę równie ważną jak wygląd uważana jest zwykle tylko cena. Tymczasem dobrze wziąć pod uwagę także:

 • częstotliwość otwierania - jeśli w rodzinie jest liczna gromadka małych dzieci, warto wybrać trwalsze klamki, na przykład z powłokami odporniejszymi na ścieranie;

 • ciężar skrzydła - od niego zależy konstrukcja i materiał klamek; do ciężkich drzwi - na przykład z litego drewna lub metalu - nie powinno się montować delikatnych okuć (np. z tworzywa sztucznego), lecz raczej klamki z metali lub ich stopów wyposażone w sprężyny utrzymujące klamki w pozycji poziomej; tarcze w takich drzwiach mocuje się przelotowo.

  Uwaga! Dostępne na rynku klamki dopasowane są do standardowych grubości skrzydeł drzwiowych. Jeśli więc skrzydła są grube, bolec mocujący klamkę może okazać się zbyt krótki.

  Z jakiego materiału

 • Mosiądz. Powierzchnia mosiądzu łatwo poddaje się obróbce galwanicznej lub lakierowaniu. Dzięki temu można uzyskać klamki polerowane, lakierowane oraz w części matowe, a w części błyszczące.

  Najczęściej klamki wykonuje się z mosiądzu brązowionego i satynowanego, a pokrywa się:

  - satynowanymi powłokami chromowymi bądź niklowymi lub

  - powłokami czernionymi i satynowanymi.

  W ofercie producentów są także klamki mosiężne pokryte 24-karatowym złotem, platyną albo takie, w których mosiądz połączono z ceramiką, szkłem, drewnem lub kamieniem. Można też kupić okucia specjalne - o zwiększonej odporności na ścieranie i dużej trwałości powłok (np. z mosiądzu pokrytego azotkiem cyrkonu). Na trwałość takich powłok producenci udzielają gwarancji nawet do 20 lat.

 • Stal nierdzewna. Są odporne na wilgoć i związaną z tym korozję. Ich nowatorskie, czasem nieco futurystyczne formy doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami. Właściwie dobrane do innych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak stalowe balustrady, relingi, uchwyty przydają pomieszczeniom elegancji i charakteru.

 • Aluminium i jego stopy. Kompromis niezłej estetyki i korzystnych cen. Anodowane (w kolorach o symbolach F1, F2, F3 i F4) imitują w pewien sposób matowe powłoki chromowe lub mosiężne. W mieszkaniach używa się ich rzadko - są wypierane przez klamki z mosiądzu albo ze stopu aluminium i cynku (o nazwie ZnAl) poddanego odpowiedniej obróbce galwanicznej (niklowanie, mosiądzowanie, chromowanie). Uzyskane w ten sposób powłoki są estetyczne i odpowiadają w pełni najnowszym tendencjom rynkowym.

 • Z tworzyw sztucznych. Mają bardzo ciekawą kolorystykę, a ich producenci często oferują też odpowiednio dopasowane do nich uchwyty meblowe, ścienne oraz wieszaki. W domach prywatnych stosowane rzadko, polecane są głównie do biur. • Skomentuj:

  Klamki do drzwi