Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybieramy oszczędne AGD: zmywarki

Małgorzata Krośnicka

Zmywarka to urządzenie, do którego zalet łatwo się przekonać. Wystarczy je mieć. Oszczędza nasz czas, dłonie i ilość zużywanych do mycia detergentów. Ale to nie wszystkie oszczędności...

zmywarka, zmywarki
Jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za wodę, powinniśmy zakupić zmywarkę. To urządzenie zużywa nawet 10 razy mniej wody w porównaniu do zmywania ręcznego
Fot. Electrolux
Zmywarka oszczędza wodę

W branży AGD dbałość o możliwie rozsądne zużycie wody nie jest nowością. Jeden z producentów porównał zużycie wody zmywarki sprzed 15 lat i współczesnego, bardzo oszczędnego modelu (w którym pobór wody na cykl zmywania to jedynie 6,5 litra). Wynik - 70% mniej!

Najoszczędniejsze zmywarki wyposażone są w automatykę, która pozwala pobierać tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzeba z uwagi na stopień zabrudzenia naczyń - specjalne czujniki badają, czy w wodzie unoszą się drobiny zanieczyszczeń, czy też jest już ona klarowna.

Rozwiązaniem unikatowym jest system gospodarowania wodą, dzięki któremu jej zużycie spada do wspomnianych 6-6,5 litra wody na cykl. W tych zmywarkach każda kropla wody wykorzystana jest wielokrotnie. W specjalnym zbiorniku zmywarki przechowywana jest czysta woda z poprzedniego cyklu, która będzie wykorzystywana do mycia wstępnego przy następnym uruchomieniu sprzętu.

Zmywarka oszczędza energię elektryczną

Sprawdzając ten parametr, warto pamiętać, że producenci lubią chwalić się najniższym "osiągiem" swych urządzeń. A taki jest możliwy przy najoszczędniejszym programie, jakim jest tryb Eco. Czas zmywania jest wtedy krótki, a pobór energii mniejszy. Tego programu można i warto używać do codziennego zmywania, ale nie poradzi sobie na przykład z mocno zabrudzonymi garnkami.

Przeciętnie zmywarki zużywają około 1 kWh na cykl (a w programach z wyższą temperaturą więcej). Są jednak urządzenia, które mają niższy pobór - 0,7-0,8 kWh. Obniżeniu zużycia prądu sprzyja na przykład zastosowanie wymiennika ciepła. Wykorzystuje ciepło wytworzone w zmywarce do podgrzewania wody do użytku w kolejnych etapach programu. Dzięki temu do płukania i suszenia wykorzystuje się ciepło resztkowe.

Są jednak urządzenia jeszcze oszczędniejsze. Do takich sprzętów należą zmywarki wykorzystujące naturalny minerał - zeolit, który zamienia wilgoć w ciepło. Tę jego zdolność wykorzystuje się na etapie suszenia, kiedy to zeolit uwalnia suche i gorące powietrze. Dzięki temu wyposażone weń urządzenia potrzebują tylko 0,67 kWh na cykl mycia (w programie Eco).

Zmywarka oszczędza czas

Standardowy cykl mycia i suszenia naczyń zajmuje nawet ponad dwie godziny. Nowoczesne zmywarki wyposażone są w specjalne programy typu speed. Pozwalają one szybko - w czasie 20-30 minut - i przy niewielkim poborze prądu oraz wody umyć naczynia bezpośrednio po posiłku.

Zmywarka oszczędza miejsce

Stosunkowo nowym pomysłem jest zróżnicowanie parametrów mycia w obu koszach. Dzięki temu rozwiązaniu na dole można myć mocno zabrudzone garnki, a na górze delikatne, szklane naczynia. Temperatura mycia pozostaje taka sama dla całego załadunku, jednak garnki w dolnym koszu poddawane są działaniu wody pod większym ciśnieniem. Dzięki temu w jednym cyklu zmywania umyjemy naczynia bardzo różniące się stopniem zabrudzenia (w typowych modelach trzeba myć je osobno). Oszczędności są oczywiste.

Jest antybakteryjna

Producenci wyposażają też zmywarki w dodatkowe, wyspecjalizowane programy. Mamy więc Baby Protect - tryb pracy przeznaczony do dezynfekcji naczyń (na przykład dziecięcych butelek, plastikowych desek do krojenia), w których poddawane są one działaniu wysokiej temperatury podczas mycia i suszenia. Aby zachować urządzenia w czystości, stosuje się dodatki jonów srebra i uszczelki antybakteryjne.

Jest elastyczna

Regulowane kosze pozwalają zapełnić komorę, nawet gdy mamy do umycia naczynia o niestandardowym kształcie lub wymiarach. Możliwość dopasowywania przestrzeni wewnątrz koszy usprawnia proces suszenia, bo naczynia nie są stłoczone i powietrze może je owiewać ze wszystkich stron.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Wybieramy oszczędne AGD: zmywarki