Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać

Liliana Jampolska

Jeśli za budowę schodów do ogrodu zabierzemy się przed jego urządzeniem, uprościmy sobie znacznie organizację robót.

Schody budujemy po to, by pokonywać różnice wysokości na działce. Są one też ozdobą ogrodu i jak każdy element jego architektury powinny nawiązywać do charakteru całej posesji - zarówno pod względem kształtu, jak i materiału. Niezależnie od tego muszą być także poprawnie zaprojektowane i wykonane.

Wygodne i bezpieczne

Wymiary schodów. Komfort poruszania się po schodach zapewnią stopnie, których wysokość wynosi 14-16 cm, a głębokość 33-35 cm. Wymiary stopni powinny spełniać następujący warunek:

2h+s = (61-65) cm, gdzie h jest wysokością stopnia, s - głębokością.

Szerokość stopni schodów ogrodowych nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Jeśli chcemy by mogły po nich wygodnie iść obok siebie dwie osoby, należy je poszerzyć do 120 cm.

Bezpieczeństwo. Decydują o tym głównie materiał i sposób jego wykończenia. Najważniejsze jest to, żeby powierzchnia stopni nie była śliska. Do budowy schodów najmniej nadaje się drewno - chyba, że jest specjalnie żłobione. Liczy się też trwałość materiału, bo uszkodzone stopnie nie będą bezpieczne.

Schody powinny być dobrze oświetlone, a jeśli są strome, warto zamontować przy nich poręcz.

Z czego schody

KOSTKA BRUKOWA. Jest najpopularniejszym materiałem, który wykorzystuje się do budowy nie tylko schodów, ale też ścieżek i podjazdów w ogrodzie. Może być:

- betonowa - wielość sposobów wykończenia sprawia, że można ją kupić w różnych kolorach i strukturach, na przykład przypominających kamień lub bruk. Betonowe kostki brukowe są odporne na duże obciążenia mechaniczne, ale wykorzystuje się je często w ogrodach również ze względu na konkurencyjne ceny w stosunku do innych materiałów;

- z kamienia naturalnego - do wyrobu kostki wykorzystuje się najczęściej granit i bazalt. Materiały te nie nasiąkają wodą i są trwałe. Kostka wykonana z wapienia lub piaskowca wymaga wcześniejszego zaimpregnowania.

Kostka do budowy schodów ogrodowych powinna mieć od 4 do 6 cm grubości.

PŁYTY CHODNIKOWE. Wykonuje się je z betonu lub kamienia naturalnego. Podobnie jak kostka, popularne są betonowe - ze względu na cenę jak i dostępność w wielu kolorach i strukturach.

CEGŁA KLINKIEROWA. Ma dużą wytrzymałość mechaniczną oraz niezbyt śliską powierzchnię. Dobrze wygląda w zestawieniu z kamieniem naturalnym, drewnem i betonem.

Schody można także wykonać ze zwykłej cegły. Będą co prawda mniej trwałe niż klinkierowe, ale za to tańsze. Zwykła cegła bardziej narażona jest na wsiąkanie wody i szybko murszeje.

Jeśli z ogrodu będzie korzystać osoba niepełnosprawna, schody warto zastąpić pochylnią. Ponieważ jej spadek powinien być łagodny, trzeba przeznaczyć na nią więcej miejsca niż na schody.

Budowa schodów

Jeśli schody mają powstać na sztucznie utworzonym nasypie, wcześniej trzeba go dobrze zagęścić - przez mechaniczne lub ręczne ubicie. Na terenie nienaruszonym od razu można przystąpić do wykonania wykopu.

Wykop. Robi się go pod każdy zaplanowany stopień (o głębokości 30-40 cm), czasami pod fundamenty murków policzkowych, które zabezpieczają schody przed zasypywaniem stopni ziemią ze skarpy. Grunt w wykopie powinien być starannie ubity i uformowany ze spadkiem wynoszącym 1-2%, tak by woda mogła łatwo spływać z przyszłych schodów.

Budowa. Bez względu na konstrukcję i rodzaj użytych do wykonania materiałów, schody buduje się zawsze od dołu.

- Kamień naturalny i kostkę betonową układa się na 15-20-centymetrowej warstwie podsypki, która jest mieszanką cementu i piasku w proporcji 1:10. Należy ją ubić, ale wierzchnią warstwę (o grubości 3-5 cm) tylko wyrównać.

Ponieważ schody nie są poddawane dużym obciążeniom, rzadko buduje się wzdłuż nich krawężniki. Najczęściej wystarcza brzegówka, czyli szeroka betonowa wylewka, na której układa się 2-3 rzędy kostki.

Szczeliny powstałe między kostkami należy wypełnić suchym piaskiem, a powierzchnię kilkakrotnie zamieść i ubić wykonane stopnie.

- Cegłę klinkierową układa się na wcześniej wykonanych schodach betonowych. Ich budowę rozpoczyna się od zrobienia zbrojonego fundamentu pod najniższy stopień schodów, który zapobiegnie ich osunięciu. Do tak przygotowanego wykopu wsypuje się 10-centymetrową warstwę podsypki z piasku lub pospółki, konstruuje oszalowanie z desek części nadziemnej i układa zbrojenie z prętów stalowych. Całość wypełnia się betonem.

Jeżeli układanie cegły zamierzamy rozpocząć dopiero za kilka dni, do tego czasu betonowe schody trzeba polewać wodą i zabezpieczyć przed wiatrem i słońcem. Schody z cegły klinkierowej nie zawsze muszą być wykonane tradycyjną metodą. Można je również zrobić, stosując gotowe systemy schodowe. Ich montaż zajmuje wtedy mniej czasu, pozwala też uniknąć błędów wykonawczych - przede wszystkim cegły są dobrze spasowane, a spoiny idealnie wypełnione. Zwiększy to odporność schodów na deszcz, mróz i inne warunki atmosferyczne.

Skomentuj:

Schody ogrodowe: jak je poprawnie zaprojektować i wykonać