Stary płot do remontu
Ogrodzenie wokół mojej działki jest w złym stanie i chcę zabrać się za jego naprawę. Czy wystarczy położenie nowego tynku i wymiana daszków na słupkach oraz podmurówce? Janina R., Józefów
Dlaczego tynk odpada
Zniszczenia podmurówki i słupków płotu, to efekt działania wody opadowej oraz podsiąkania wilgoci z gruntu. Dodatkowo, do powstania zniszczeń przyczyniło się użycie cegieł złej jakości - słabo wypalonych i o małej mrozoodporności. Takie cegły, stale zawilgocone oraz poddawane wielokrotnym cyklom zamarzania i rozmarzania, zaczęły się kruszyć, powodując tym samym pękanie i odpadanie tynku.
Ułożenie na takim podłożu nowego tynku nie gwarantuje długotrwałej poprawy - po kilku latach podobne uszkodzenia zapewne pojawią się ponownie. Dotyczy to zwłaszcza słupków murowanych (które zostały tu wyprowadzone od powierzchni gruntu bez izolacji przeciwwilgociowej) - reszta cokołu została bowiem wykonana z betonu o większej trwałości.
Remont doraźny
Jeśli nie decydujemy się na generalny remont ogrodzenia, a zamierzamy zlikwidować tylko najbardziej widoczne uszkodzenia, musimy przede wszystkim usunąć słabo trzymające się, zwietrzałe fragmenty tynku i cegieł. Następnie oczyszczone ceglane powierzchnie powinniśmy zagruntować preparatem głęboko wnikającym w podłoże, a później wyrównać zaprawą cementową z dodatkiem plastyfikatora, lub renowacyjną. Naprawiane miejsca powinny być nieco wgłębione w stosunku do powierzchni nieuszkodzonego tynku, by - po "załataniu" dziur nową warstwą tynku - całość była równa.
Zniszczone dachówki, ułożone na zwieńczeniu podmurówki i słupków, najprościej zastąpić kształtkami klinkierowymi, wystającymi kilka centymetrów poza krawędzie podstawy. Na słupkach można też ułożyć prefabrykowane betonowe lub klinkierowe czapy.
Remont generalny
Bardziej racjonalne (ale też znacznie bardziej kosztowne) byłoby w tej sytuacji przeprowadzenie gruntownego remontu. Murowane słupki powinny zostać rozebrane i postawione na nowo, ale z mrozoodpornej cegły klinkierowej albo ze zbrojonego betonu; te ostatnie trzeba by później otynkować (razem z cokołem) oraz przykryć czapą, klinkierowymi kształtkami lub "rolką" z cegły klinkierowej.
Przy okazji remontu, warto też odnowić drewniane elementy ogrodzenia, malując je nową farbą lub lakierem (po usunięciu złuszczających się fragmentów starej powłoki dekoracyjnej, zmatowieniu i odkurzeniu powierzchni).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Zabezpieczanie drewnianego płotu z żywicą
Ogrodzenia: deski na sztachety
Wygodna brama wjazdowa
Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów
Okna, drzwi, bramy i ogrodzenia – sekrety estetyki domu
Jakie ogrodzenie wybrać ?
Jak ogrodzić nierówny teren ?
Tanie ogrodzenie, czyli czym ogrodzić dom